Важно истраживање научника из Краљева: Испитали геном короне
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/07/Koronavirus.jpg)
Фото: GettyImages/Pool
Истраживачки тим Ветеринарско-специјалистичког института у Краљеву извршио је испитивање целог генома вируса Sars-CoV-2, што ће помоћи у давању одговора на питања одакле је вирус дошао, како се креће кроз популацију, да ли је мутирао и како та мутација утиче на његову вирулентност, преноси Б92.
Ово је, иначе, први пут да је извршено секвенцирање целог генома вируса корона у Србији, а др Мишо Коларевић, директор Ветеринарско специјалистичког института у Краљеву, каже за Тањуг да су то урадили у склопу епидемиолошке студије која се спроводи под руководством професора Медицинског факултета у Београду.
Истиче да је у старту препозната потреба да се и тим испитивањем да додатни допринос у разумевању епидемије вируса корона и карактеристикама вируса, како би се евентуалне мере у будућности могле прилагодити, као што су вакцинација или оно што је потребно да би се ова епидемија ставила под контролу и некако окончала.
Др Коларевић је навео да Ветеринарски институт у Краљеву већ има богато искуство у таквим испитивањима и да су радили и раније секвецирање и других вируса па су на основу тог искуства и овог пута успоставили лабораторијски протокол.
Додаје да ће се наставити ове недеље са испитивањем, а да су на основу добијених података из првог истраживања установили да у Србији не функционише само једна линија вируса, већ неколико различитих, односно да је идентификовано више генотипова вируса, који су у разним периодима, независно један од другог, ушли у нашу популацију, рецимо из Швајцарске, Немачке, Италије, Белгије…
„Сви се генетски разликују, али не превише“, навео је и додао да је део узорака, мањи број, урађен, а да ће део узорака бити урађен у наредном периоду.
„Ми ћемо те резултате предочити стручном делу тима који спроводи ову студију и на крају јавности“, додаје др Коларевић.
Тим Ветеринарског института од четири стручњака из те установе предводи др Дејан Видановић који је објаснио да се секвенцирање целог генома ради од тек пре неколико година.
Како каже, успели су да набаве неопходну опрему за секвенцирање и прикључили су се међународном тиму истраживача који су већ секвенцирали цео геном.
„На основу тих секвенци покушавамо да дамо одговоре на питања одакле је вирус дошао, како се креће кроз популацију, да ли се променио, односно мутирао, како та мутација утиче на његову вирулентност, да ли он постаје опаснији или мање опасан и на крају како ће те мутације утицати на делотворност вакцине, ако једног дана буде уведена код нас“, испричао је др Видановић.
Ова епидемиолошка студија ради се под патронатом и одлуци Кризног штаба Владе Србије, а сав материјал је обезбеђен од стране Владе, преко тима који студију спроводи.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Ево и црногорска лабараторија још хвата вирус,никако да ГА ухвате и објаве своју студију.
OVO JE ZAISTA PRIJATNO I
OHRABRUJUCE.
NADAM SE DA VAS NIKO
NECE ZAUSTAVITI.
CESTITKE I POZDRAVI.