ВДТ ће покренути процес ревидирања споразума са Хрватском
1 min readВрховно државно тужилаштво (ВДТ) покренуће процес ревидирања споразума државних тужилаштава Црне Горе и Хрватске о сарадњи и гоњењу починилаца кривичних дјела ратних, злочина против човјечности и геноцида, казао је посланик Демократа Момо Копривица.
Он је, на сједници Скупштине, рекао да га је министар правде Марко Ковач данас обавијестио да је писао вршитељки дужности (в.д.) врховног државног тужиоца да ВДТ приступи ревидирању тог споразума
„Обавијестио ме да је добио информацију да ће ВДТ, у дијелу своје надлежности, покренути процес ревидирања споразума. То је већ један од помака“, навео је Копривица.
Скупштина је данас разматрала извјештај са контролног саслушања са предлогом закључака Одбора за политички систем, правосуђе и управу о примјени споразума државних тужилаштава Црне Горе и Хрватске, о којем ће се посланици накнадно изјаснити.
Копривица је подсјетио да су споразум државних тужилаштава Црне Горе и Хрватске о сарадњи и гоњењу починилаца кривичних дјела ратних, злочина против човјечности и геноцида 28. јула 2006. године закључили Весна Меденица и Младен Бајић.
„Погледајте подручје примјене споразума, јасно произилази да је Црна Гора њиме стављена у инфериоран и подређен положај“, рекао је Копривица.
Он је додао да јасно произилази да споразум није у интересу Црне Горе, већ је угрозио њене интересе јер не постоји равноправност двије стране.
Копривица је рекао да се споразум примјењује само када су у питању злочини почињени према држављанима Хрватске, а чији починиоци имају пребивалиште или држављанство Црне Горе.
„Апсолутна подршка да се злочини почињени на територији Хрватске, а које су починили наши држављани, испитају до краја“, казао је Копривица.
Према његовим ријечима, споразум потписан 2006. године је „акт одрицања од сопствених грађана – жртава из злогласног логора Лора“.
„Ако имамо у виду споразум који је закључило хрватско и србијанско државно тужилаштво, видјећете неједнаку праксу, у случају тог споразума важи принцип двостраности“, навео је Копривица.
Он је казао да ово покрећу да би дошли до истине и правде, а не до стигматизације и окривљавања било којег колективитета.
„Циљ је да се расвијетли злочин, а не да се он мјери, упоређује или узима као изговор за нешто друго. На то нико нема право“, рекао је Копривица.
Он је казао да је важан задатак сазнати пуну истину о ономе што се десило у сплитском логору Лора.
Копривица је поручио да свака неправда, према коме год да је учињена и ко год да је учинио, мора бити исправљена.
„Лора 3 је не само симбол злочина без казне, људског страдања, помрачености ума, индустрије зла, него и запањујућег ћутања надлежних државних институција, заташкавања од стране највишег државног политичког врха“, рекао је Копривица.
Он је навео да нико није сносио одговорност за звјерско, брутално, варварско поступање према ратним заробљеницима.
„А знамо добро да су међународне конвенције тако дизајниране да они уживају сва права, и на смјештај, храну, здравствену заштиту“, додао је Копривица.
У овом случају, како је казао, погажена су им била и основна права која долазе из сфере етике, а камоли из међународних конвенција.
„Ти људи су задужени војним позивом од оног човјека који данас одлази са функције предсједника Црне Горе. Након што их је задужио војним позивом, због својих политичких потреба – потребе прања своје политичке биографије, одрекао их се“, рекао је Копривица.
То је, како је навео, и морално и државно-политички неодговорно.
„Нико из државно-политичког врха власти, укључујући њега, није се удостојио да се појави на сахрани тих људи нити да упути телеграм саучешћа тим породицама, што је посебан израз срамоте“, казао је Копривица.
Он је истакао да нема никаквог оправдања за такав игнорантски однос.
„На нама је да, усвајањем ових закључака, учинимо три ствари, прво да и Скупштина заузме цивилизацијски однос према злочину у Лори“, навео је Копривица.
Скупштина, како је казао, треба јасно и недвосмислено да осуди тај монструозни злочин.
„Друго, да се оснажи надзорна и контролна улога ове институције и да подстицај надлежним органима и Црне Горе и Хрватске да се расвијетли овај случај са кривично-правном аспекта, и да се коначно починиоци тих гнусних злодјела изведу пред лице правде и сносе одговорност“, навео је Копривица.
Он је поручио да никоме не смије бити приписана колективна кривица.
Кривица и одговорност су, како је додао, искључиво индивидуални.
Посланик Демократског фронта (ДФ) Јован Вучуровић казао је да је споразум „примјер како је претходна власт понижавала Црну Гору и њене грађане, у овом случају оне који су страдали у сплитској Лори“.
„Ово је примјер како се претходна власт поданички и сервилно односила према неким државама, у овом случају Хрватској“, навео је Вучуровић.
Према његовим ријечима, споразум потписан 2006. године је велика срамота Црне Горе и неопходно је да он буде поништен или ревидиран.
„Добро је да је Копривица саопштио да је Министарство правде имало ту комуникацију са в.д. врховне државне тужитељке и да је одговорила позитивно“, казао је Вучуровић.
То је, како је навео, добар знак да Црна Гора коначно почиње да мисли о својим грађанима.
„Оно што је нарочито важно јесте да ли ће они који су пристали на ову врсту продаје, издаје Црне Горе и оних који су страдали у Лори, одговарати не само за своје нечињење, него заташкавање онога што се дешавало“, рекао је Вучуровић.
Он је казао да су они који су учествовали у доношењу споразума, а не само у његовом потписивању, директно учествовали и у заташкавању злочина.
Посланик Социјалистичке народне партије (СНП) Драган Ивановић казао је да је крајње вријеме да случај до краја буде разријешен.
„Битно је да породицама настрадалих покажемо да ипак постоји неко у Црној Гори ко води бригу о њима“, навео је Ивановић.
Посланица Грађанског покрета УРА Божена Јелушић казала је да злочинци треба да буду приведени правди, без обзира на то о којем је злочину ријеч.
Посланица ДФ-а Јелена Божовић рекла је да се у логору Лора у Сплиту десио један од најмонструознијих злочина који је човјек могао да спроведе, и да се „доста ћутало“.
„Очекујемо да ће Влада уважити закључке које ћемо у парламенту усвојити, предузети конкретне кораке и да ће се преиспитати споразум из 2006. године“, навела је Божовић, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Po svaku cijenu sprijeciti da ustaski krvolok Milo Djukanovic pobjegne iz zemlje i od pravde za 34 godine zlocina.
Ovaj sporazum je samo jedan od njegovih zločina.
Pravda mora stici i sve ministre pravde za protekli period kao i sudije i tuzioce.
Dozivotno presuditi zlikovcima da sluze majke poginulih boraca u Lori koje je on poslao u smrt.
Jedino tako cemo izgraditi bolju zemlju kada kaznimo zlo i zlocince
Veka Glibulja Stojserka, osnivač Monteprkno krivosuđa se skija i boli je patka oće li je neko od njenih govana koje je poturala u instalacije Monteprkna zvati da popije kafu?