ИН4С

ИН4С портал

ВДТ: Имовину стечену криминалом усмјерити у социјалне сврхе, потребан системски приступ

Милорад Марковић

Врховни државни тужилац Милорад Марковић позвао је Министарство правде да на свеобухватан начин приступи питању одузимања имовинске користи стечене криминалом, кроз имплементацију ефикасног система, како би се дошло до поновне употребе одузете имовине у социјалне сврхе.

Он је то казао на отварању конференције „Одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу – примјена националних и међународних стандарда и судске праксе“, коју организује АИРЕ центар, уз подршку британске Владе.

Марковић је навео да је у том дијелу потребан стратешки приступ, додајући да ће одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу бити у фокусу рад Државног тужилаштва Црне Горе.

– Позивам на реакцију и активности на умрежавању институција, кроз функционални и ефикасни систем одузимања имовинске користи. За такав стратешки приступ потребан је општи друштвени консензус, како би се супроставили организованим криминалним групама, а то конкретно значи и политички консензус на нивоу доношења законских рјешења, истакао је он.

Како је додао, да би били постигнути адекватни резултати, потребно је унапређење законског оквира у овој области, али и успостављање јасне праксе судова који поступају у овим предметима.

– Неопходно је успоставити системски приступ у овој области са циљем ефикасног откривања и одузимања, квалитетног управљања као и поновне употребе одузете имовинске користи у социјалне сврхе, али и за јачање борбе против свих облика криминала, казао је Марковић.

На конференцији је закључено да одузимање имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу често захтијева сложене кораке у којима учествују бројне стране и јурисдикције.

– Судије и тужиоци морају добро познавати и примјењивати националне законе о замрзавању, заплијени и одузимању незаконито стечене имовске користи, али и имати шире разумијевање међународних стандарда и инструмената,поручено је на отварању конференције.

Директорица Програма за Западни Балкан АИРЕ центра Биљана Брејтвејт казале је да је, како би се правосудни одговор ојачао, неминовни су кораци суочавање са изазовима у пракси, јачање процеса одлучивања о одузимању незаконито стечене имовине и међународна сарадња.

На скупу се обратила Дон Мекен, британска амбасадорка у Црној Гори, која је рекла да је процес одузимања незаконито стечене имовине криминалаца један од главних ометача организованог криминала.

– ако је направљен велики напредак и напори се убрзавају, многи изазови су и даље ту – нивои одузимања имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу у Црној Гори, али и у овом региону у цјелини, су и даље ниски. Међународни стандарди и регионална сарадња су од велике важности за унапрјеђење ових напора. Овај догађај пружа одличну прилику за судије, тужиоце и експерте из Црне Горе, да сазнају више и разговарају о одузимању имовинске користи стечене криминалом, као и о алатима за ефикасно спровођење, рекла је британска амбасадорка.

Истакла је да је Уједињено Краљевство посвећено подршци Црној Гори на овом путу.

– Пружамо оперативну и подршку изградњи капацитета, али настојимо и да унаприједимо систем у ланцу кривичног правосуђа, како бисмо помогли ефикасније кривично гоњење и изрицање казни за кривична дјела организованог криминала, нагласила је Дон Мекен.

АИРЕ центар, уз подршку британске Владе, окупио је преко 70 судија, тужитеља, адвоката, као и представника државних институција, међународних организација, амбасада, и цивилног друштва из Црне Горе и Западног Балкана.

У оквиру конференције представљен је приручник „Одузимање имовинске користи прибављене корупцијом и тешким и организованим криминалом: Преглед међународних и европских стандарда, смјерница и релевантне праксе Европског суда за људска права“.

Приручник садржи свеобухватну анализу међународних стандарда и судске праксе о одузимању имовинске користи која треба да помогне правним стручњацима да се изборе са изазовима везаним за дјелотворно трајно одузимање имовинске користи стечене кривичним дјелом, наводи се у ранијем саопштењу.

Публикација садржи кључне увиде и смјернице засноване на међународним стандардима и правним преседанима.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net