ИН4С

ИН4С портал

ВДТ: Нико није поднио кривичну пријаву поводом избора в.д. директора полиције

1 min read

Врховном државном тужилаштву (ВДТ) нико од службених лица Владе није поднио кривичну пријаву поводом одлучивања на сједници Владе на којој је биран вршилац дужности (в.д.) директора Управе полиције.

Из ВДТ-а су подсјетили да је Закоником о кривичном поступку прописана обавеза службених и одговорних лица у државним органима да пријаве кривична дјела која се гоне по службеној дужности, о којима су обавијештена или за која сазнају у обављању дужности.

„Поводом одлучивања на 20. сједници Владе, нико од службених лица Владе није поднио Државном тужилаштву кривичну пријаву“, каже се у саопштењу ВДТ-а.

Они су казали да је утврђивање законитости донијетих одлука Владе у надлежности Управног суда.

„Надлежно државно тужилаштво, за сада неће, по службеној дужности формирати кривични предмет по овом питању“, додаје се у саопштењу.

„Вијестима“ је из ВДТ раније саопштено да Специјално државно тужилаштво (СДТ) „прикупља информације“ о дешавањима на сједници Владе, на којој је Влада на предлог премијера одредила в.д. директора полиције, иако је законом утврђено да га предлаже министар унутрашњих послова.

“Надлежно државно тужилаштво прикупља информације о дешавањима током сједнице Владе ради доношења одлуке у вези са тим да ли у конкретном случају треба формирати предмет или не”, одговорено је “Вијестима” из Врховног државног тужилаштва.

Премијер Милојко Спајић је јуче на конференцији за новинаре након сједнице Владе казао и да га нико није контактирао из СДТ које прикупља информације поводом дешавања на сједници Владе, на којој је на његов предлог одређен в.д. директора полиције.

Влада је већином гласова 13. марта око три сата изабрала руководиоца Сектора за финансијско-обавјештајне послове Александра Радовића за в.д. директора полиције на предлог премијера Милојка Спајића.

Законом је прописано да вршиоца дужности директора полиције предлаже министар унутрашњих послова.

Претходно је, током маратонске сједнице Владе која је прекидана више пута, премијер предлагао да Радовић буде „координатор“ Управе полиције, иако ни то није предвиђено Законом о унутрашњим пословима.

О том предлогу се на сједници Владе ипак није гласало.

Током расправе о предлогу Спајића да полицијом координира Радовић, министар унутрашњих послова Данило Шарановић прочитао је члановима Владе члан 416 Кривичног законика у којем је описано кривично дјело злоупотреба службеног положаја за које је прописана казна затвора од шест мјесеци до пет година затвора, пишу „Вијести“.

Потом је Шарановићу, чији је предлог да вршилац дужности директора Управе полиције буде Лазар Шћепановић одбијен, замјерено што није обезбиједио „проходност у Влади за такав предлог“.

Шарановић је након избора Радовића „Вијестима“ рекао да ће обавијестити надлежне државне органе о сумњи да су на сједници Владе извршена кривична дјела, зато што је „прекорачењем граница свог овлашћења“ изабрала Радовића.

Записник са те маратонске сједнице Владе накнадно је допуњаван након што су из првобитне верзије тог документа изостале упозорења министара из Демократске Црне Горе на ток расправе када се одређивао привремени шеф полиције.

Број страна записника је незнатно повећан након што су унијете кључне примједбе министара одбране Драгана Краповића, који је гласао против усвајања записника, о упозорењима која су он и министар унутрашњих послова Данило Шарановић упутили осталим члановима Владе на наводна кршења закона прије почетка расправе о предлогу премијера Милојка Спајића да се за в. д. директора полиције изабере Александар Радовић.

У предлогу записника у који су “Вијести” имале увид, закључено је да је одбијен предлог министра унутрашњих послова Данила Шарановића да се за в. д. директора УП одреди Лазар Шћепановић, али и да је он одбио да предложи једног од преосталих кандидата са списка пријављених лица, те да је Влада овластила премијера Милојка Спајића да предложи другог, а да је он предложио Радовића.

Министар одбране Драган Краповић је издвојио мишљење у односу на записник и тражио да му се достави тонски записник на који има право по Пословнику о раду Владе.

Краповић је захтијевао да се у записник унесе да је министар унутрашњих послова Данило Шарановић на сједници рекао да је спреман да на сљедећој сједници Владе предложи име новог кандидата за привременог шефа полиције, што је подијелио са колегама из извршне власти током расправе о тој тачки дневног реда.

Краповић наводи да је Шарановић објаснио да се то није могло догодити на тој сједници, јер је та тачка дневног реда исцрпљена, те да није сазвана нова сједница на којој би, сагласно процедури, једино могао предложити новог кандидата.

У Краповићевим примједбама на записник, стоји да је након одбијања Шарановићевог предлога, а прије наставка расправе о даљим закључцима, министар одбане упозорио да је тачка дневног реда исцрпљена, те да уколико неко преузме надлежности министра унутрашњих послова и чланови Владе који то подрже грубо крше Закон о унутрашњим пословима и улазе у зону кривичне одговорности.

Краповић је истакао да чине кривично дјело злоупотребе службеног положаја на начин што ће прекорачењем службених овлашћења прибавити корист Александру Радовићу и то тако што би га премијер, коме то не припада по Закону, предложио са листе заинтересованих лица и поред јасног писаног назначења од стране министра унутрашњих послова у актима достављеним Влади да Радовић није кандидат за в. д. директора Управе полиције сагласно Закону о унутрашњим пословима.

Поводом избора Радовића мишљење су издвојили чланови Владе из Демократа Алекса Бечић, Момо Копривица, Данило Шарановић, Драган Краповић, Владимир Мартиновић и Тамара Вујовић, као и министар правде Андреј Миловић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *