ИН4С

ИН4С портал

Вечерњи лист: Прљави веш свемоћног предсједника износи његов први банкар

1 min read
У Кнежевићевом "штеку" би се могло наћи много тога, од откривања првог јавног милиона које је Ђукановић зарадио – управо преко банке Пиреус у Лондону, без икаквог залога – до афере Телеком у којој је препозната адвокатица Ана Ђукановић, Милова рођена сестра, а у контексту продаје црногорског Телекома и примања мита који износи више од три милиона евра.
jesmo, Duška, Država

Мило Ђукановић и Душко Кнежевић

Слободан Милошевић, Момир Булатовић, Светозар Маровић… Подугачки је попис некадашњих сабораца црногорског предсједника Мила Ђукановића с којима се у међувремено директно или индиректно обрачунао и из тих дуела изашао као побједник. Милошевић је преминуо у Хагу, Булатовић је политички мртав, док Маровић лијечи наводну депресију у Београду и тако избјегава затворску казну на коју је осуђен у Црној Гори.

Црногорска јавност, али и шире, сада се занима новим одметником – Душком Кнежевићем, човјеком који се у неким круговима сматрао и првим банкаром породице Ђукановић, а који сада из Лондона (попут недавно Ивице Тодорића) шаље инстаграмске “бомбе” (за разлику од Тодорића) којима се уписује у историју као први који је узвратио ударац владајућој Демократској партији социјалиста (ДПС).

Штавише, афере “Коверта” и “Атлас”, како их је црногорска јавност назвала, подсјећају на аферу “Национал” о шверцу дувана, а послије које су главом платили главни уредник “Национала” Иво Пуканић и први човјек дневних новина “Дан” Душко Јовановић. И тада је аферу почео један Кнежевић, али тада Ратко, који је био пријатељ с Ђукановићем и шеф трговачке мисије Црне Горе у САД-у. “Национал” је тада спомињао Душка Кнежевића као особу која је помагала у прању новца, што је он негирао.

Повратак бизнисмена

Душко Кнежевић мало је друкчији играч од оних с којима се до сада обрачунавао Ђукановић. Човјек с британским пасошем, један од најзаслужнијих за увођење њемачке марке у Црну Гору, доктор наука који је на вишем нивоу од класичних шверцерских типова с којима је Ђукановић повезиван.

Он је био задужен за комплексне финансијске операције које уобичајеном Ђукановићеву окружењу престају бити јасне на појаву првог разлога. Осим тога, Кнежевић је с новцем дошао у Црну Гору као бизнисмен познат у СФРЈ и изградио је мрежу међународних контаката. Чак је и метода његове борбе необична – он је рат објавио преко Инстаграма, гдје објављује архивске фотографије с црногорским моћницима, подсјећа на напад на Дубровник, прекинута пријатељства… Потом је дошао и снимак на којем тадашњем градоначелнику Подгорице предаје коверту с, како тврди, близу сто хиљада еура. Но вратимо се мало уназад…

Коверте за куповину људи

Фантомска пријетња

Службено је све почело испитивањем пословања двије банке које су под контролом Кнежевића – Атлас и ИБМ банке. Кнежевића црногорско тужилаштво, истина и даље неслужбено, сумњичи да је шеф криминалне групе која је преко Атлас банке “опрала” 500 милиона евра у посљедњих седам година. У међувремену у Атлас је уведена присилна управа, а у банци ИБМ проглашен је стечај.

Тада је Кнежевић поручио да му уствари покушавају отети имовину и вриједне послове, нарочито када је у питању е-комерц. Све трансакције црногорских банака у том су се периоду морале наћи под контролом Управе за спрјечавање прања новца и Централне банке, чија се улога увелико проблематизује и због попустљивог односа према банкама грчког бизнисмена блиског црногорској власти Петроса Статиса и Аца Ђукановића, Миловог рођеног брата.

У тих седам година Кнежевић и његова група били су важни партнери Владе и премијера или предсједника Ђукановића. Организовали су се фестивали, Ђукановић је уручивао стипендије Атлас фондације, а Кнежевић му је омогућио да присуствује Глобалној иницијативи Била Клинтона. Чинило се да је све у реду…

Напад клонова

Управо док се све ово одвијало, медији блиски и српским и црногорским властима (Информер и Е-новине) почињу Кнежевића описивати као криминалца којем пропада бизнис. Најављује се хапшење, раскол с Ђукановићем, повезује се чак и са случајем Молдавке С. Ч. и наводи да је то био дио плана за Милово рушење. Кнежевић је на то одговарао да га с Ђукановићем веже дугогодишње пријатељство и да увијек може рачунати на његову подршку. Ђукановић је био нешто резервиранији – казао је да нема сазнања да је Кнежевић плаћао кампању против њега и да имају добру грађанску комуникацију.

Кнежевић се суочио с пословним проблемима 2016. године када је црногорска Централна банка донијела санацијски план за Атлас банку, руска централна банка затворила им је филијалу у Москви, а кипарске власти брокерску кућу АЦФX.

Кнежевић је тада најавио продају Атлас банке, али то се није догодило.

Душко Кнежевић и Мило Ђукановић

Освета господара

У октобру 2017. године, тужилаштво је ухапсило шест возача и курира Атлас банке, уз оптужбу да су 100.000 долара “прљавог” новца замијенили за евре. Кнежевић је тада казао да су његови радници невини и тада је први пут коментарисао гласине о томе да је заинтересован за укључивање у политику.

Тужилаштво је у децембру покренуло истрагу о прању новца преко Атлас банке блокирајући рачуне од 80 милиона евра, а Централна банка увела је привремену управу у ту и Инвест банку Монтенегро, а потом и стечај у ИБМ Банку.

Кнежевић је оптужио Специјални полицијски тим и Специјално државно тужилаштво да малтретирају и злостављају његове запослене и позвао главног специјалног тужитеља Миливоја Катнића да објави све о чему су службено разговарали.

Кнежевић је казао да је ЦБЦГ експресно пренијела 15 милиона евра на рачун азербејџанске Каспије у Првој банци, коју контролише брат Мила Ђукановића, иако су имали договор.

Азербејџанске власти познате су по одличним односима с црногорским властима, а Кнежевић је објавио да су власници Каспије министар у Влади Азербајџана Камаладин Хејдаров и његови синови.

Империја узвраћа ударац

У децембру стиже и налог за хапшење Кнежевића, али је он тада увелико био у Лондону као власник кипарског, а наводно и британског држављанства.

Он се неколико недјеља прије тога обратио писмом Ђукановићу и предсједнику Владе Душку Марковићу и тражио да се прекине његов прогон и позвао тужитеља Миливоја Катнића да објави о чему су разговарали. Убрзо је Кнежевић казао да му је Катнић пријетио казавши му да “велике рибе падају на малим стварима” и да га је пробао повезати с Демократским фронтом и случајем “државни удар” који и даље траје пред црногорским судом.

Тако се отворила прича о финансирању Ђукановићеве Демократске партије социјалиста, а Кнежевић је казао да је био један од највећих донатора те партије.

Услиједила је серија озбиљних оптужби и најава још озбиљнијих и шкакљивији, када је Кнежевић открио о чему је све разговарао с Катнићем – од афере Телеком до фараонског комплекса у елитном насељу Горица Ц који се годинама повезује с Ђукановићем.

Кнежевић је тражио од Врховног државног тужиоца да смијени Катнића, ДПС и надлежни органи су се правили мртви и нису се оглашавали ни сами ни након новинарских питања. У исто вријеме Кнежевић је преко Инстаграма саркастично говорио о Ђукановићу као о највећем политичару и заводнику и даље градио причу око политичке димензије читаве приче. Потом је стигла и објава рата…

Нова нада

Кнежевић 11. јануара у подгоричким “Вијестима” отворено оптужује Ђукановића да стоји иза налога за његово хапшење и да му с криминалним клановима покушава отети имовину и послове. Истога дана предвече појављује се и фамозни снимак на којем он предаје новац тадашњем градоначелнику Подгорице Славољубу Стијеповићу и убрзо се први пут оглашава и сам градоначелник. Стијеповић у немуштом саопштењу прича да се ради о подвали и да је неугодно изненађен што га је школски друг тајно снимао. Он тада говори да се ради о новцу проистеклом из конверзије “с чим је јавност већ упозната”. Међутим, јавност не само да није упозната већ је Стијеповић жустро демантовао прије годину и по да има везе с тим новцем, вапећи тада пред телевизијским камерама да се нађе начин да се заштите од таквих гласина.

Није се информација ни охладила, а Кнежевић објављује и податак да је по договору с Ђукановићем дао Стијеповићу 200 хиљада долара (97.500 еура на снимку), да је овај тражио конверзију у еуре (јер не може плаћати активисте у доларима) и да му је дио предао у кући, а дио послао по возачу у кабинет. Кнежевић је устврдио и да многи црногорски бизнисмени тако финансирају ДПС. Добар дио јавности нема никакву дилему – бизнисмен је нацртао схему црних фондова владајуће партије јер сви доступни извјештаји не биљеже ту донацију, а надлежна агенција ћути као заливена.

Кнежевић чак тврди да Ђукановић уочи избора лично постројава црногорске бизнисмене и одређује тарифе, односно новчане износе које морају дати за његову партију. ДПС је све назвао недостојном кампањом очајника који бјежи од правде.

Сила се буди

Кнежевић је најавио још снимака с другим актерима, па је сада занимљиво размишљати ко све чеше главу и пита се је ли камера била укључена када је гостовао у његовој вили у Зети, у предграђу Подгорице.

И на тај начин овај случај представља наставак афере “Снимак” када је преко дипломатских кругова један, тада опозициони политичар, а сада амбасадор Црне Горе у Кини, доставио аудиозаписе у којима се договара тактика куповине гласова за ДПС.

У „штеку“ би се могло наћи много тога, од откривања првог јавног милиона које је Ђукановић зарадио – управо преко банке Пиреус у Лондону, без икаквог залога – до афере Телеком у којој је препозната позната адвокатица Ана Ђукановић, Милова рођена сестра, а у контексту продаје црногорског Телекома и примања мита који износи више од три милиона евра.

Сестра Мила Ђукановића, Ана Ђукановић

Није мање занимљива ни прича о комплексу на брду Горица који је обавијен велом мистерије од самог почетка градње. Кнежевић је открио да је сукоб с Ђукановићем и почео када је од њега тражено да буде уписан као власник грађевине у елитном насељу, али да је то одбио.

Сама чињеница да специјални државни тужилац пита Кнежевића за објекат који се налази преко пута главне државне виле “Горица” говори много…

Извор: www.vecernji.hr

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Вечерњи лист: Прљави веш свемоћног предсједника износи његов први банкар

  1. У политици-на власти, се то дешава, кад се неко умисли да много више вриједи него што је, па се заборави, и изгуби све границе и мјере.
    Један такав примјер је био Румунски диктатор Чаушеску, који је упропастио генерације Румуна, који су због тортуре видно ментално оштећени.
    Тај диктатор је убијен као пашче, на улици, од свог војника.
    Цвилио је пред војником, не прихваћајући да ипак губи власт, па је изгубио главу.
    Овај црногорски предсједник, (шта све да му се дода уз то звање???), се забудалио да ће владати док је човјечанства, и да његова фамилија и партнери могу да раде и да узму шта им падне на памет. Чуди ме да није остао у Дубаи кад је већ био тамо збрисао. Сигурно да мисли да је недодирљив. Вратио се да дочека Предсједника силне Албаније, који га, можда се нада, може спасити. Цијена није битна, може узети, пола или колико му се свиђа од Црне Горе, само да му спаси кожу.
    Догорело, али он тога није свјестан. Очекујући финансијски колапс свијета, мислим се како ће се снаћи владар Мило у немаштини, кад му сав тај новац не буде вриједио ништа.
    Само да не буде крви, да не буде каквог грађанског рата око промјене власти у јадној црној.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *