Вечерњи лист: Зашто Словенци остају, а Хрвати одлазе из земље?
1 min readСамо пет одсто рођених у Словенији живи изван граница земље, док је то случај са сваким петим Хрватом.
Иако су и Словенија и Хрватска чланице Европске уније, разлике између ове двије комшијске државе су толико велике да се оне не могу упоредити ни по животном стандарду, нити по повјерењу у државне институције.
Зашто је Словенија, мала нација с два милиона становника, уређенија и напреднија од Хрватске из које се последњих година становништво масовно исељава, пита се хрватски Вечерњи лист и наводи статистику која иде у прилог њиховим суседима.
Према објављеним подацима, просјечна плата у Словенији је 1 100 евра, што је за 234 евра више него у Хрватској. Само пет одсто рођених у Словенији живи изван граница земље, док је то случај са сваким петим Хрватом.
Велика је, такође, и разлика у квалитету високог образовања, па се тако Универзитет у Љубљани налази на 325. месту ранг листе свјетских универзитета, док Загребачко свеучилиште на истој листи заузима тек 692. место.
Ништа боља слика није ни када је ријеч о резултатима ђака на ПИСА тестовима. Док су словеначки ученици изнад просјека земаља ОЕБС-а, хрватски школарци су по математичкој, читалачкој и математичкој писмености испод просјека за земље ОЕБС-а.
Иако је и Хрватска од 2013. пуноправна чланица ЕУ, Словенија се, оцењује лист, третира као озбиљна држава, а не као „земља случај” и нико је не ставља у исти кош са Хрватском, Румунијом, Бугарском које имају озбиљних демографских и привредних проблема, као и висок степен корупције.
Словенци се, додаје се, не суочавају са критикама Брисела ни када поставе жицу на граници, нити када Босанце запошљавају на црно и за слабо плаћене послове.
Трагајући за узроцима ових разлога, саговорници Вечерњег истичу да је Словенија имала уравнотеженији и паметнији пут трансформације из социјалистичког у капиталистички систем, на који су утицали престижни економисти попут Јоже Менцингера.
С друге стране, према мишљењу политиколога Здравка Петака, у Хрватској је та трансформација била ближе грабежу. Словенци су, додаје он, увек имали равномјернији регионални развој, нису гурали све у Љубљану него и у Ново Место, Марибор.
И социолог Драго Ченгић каже да је почетком 80-их Словенија стално гледала преко границе и преписивала рецепт за капитализам.
„Законито поступање институција у Словенији је битан елемент њихове државности као континуитета без обзира на то ко је на власти. Ми имамо низ политичара у власти и опозицији који не размишљају шта је стварна мисија политике, све се свело на дворске игре.
Никога није брига за проблеме у науци, умирућим индустријама, али је важно некога оптужити за велеиздају. Често се понашамо као да за нашег живота треба све уништити за приватне потребе, а будућност је декларативно битна”, истиче Ченгић за Вечерњи лист.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Stotinama godina se odnos bogatih i siromašnih zemalja ne mijenja. Da je bilo vizionara Slovence je trebalo favorizirati da vode privredu bivše SFRJ. Nikada Hrvatska neće stići Sloveniju ,kao sto CG nikada neće stići ni jednu od njih. Sto je najžalosnije po moralu je razlika još veća ,jer kod nas u CG moral se topi takvom brzinom da je to za brigu. Za to dokaza ima bezbroj:po standardu i drugom broj narkomana,pedera …trebao bi biti kod nas realno daleko manji a je li tako ?