Већина грађана сматра судство и тужилаштво неефикаснима, а готово половина има негативан став
1 min read
Зграда Основног суда у Подгорици
„Проценат грађана који има мање или више негативан став о судству је 48,26 одсто, док углавном позитиван или веома позитиван став има 33 одсто“, наводи се у извјештају koји је урадио Мониторинг тим Грађанске алијансе.
Њих 46 одсто став базира на искуствима оних којима вјерују, а 41,4 одсто на основу онога што су чули на медијима, односно на томе шта се генерално прича о судству.
Опао је проценат оних који сматрају да судије увијек или углавном суде по закону, са 42,3 на 35,6 одсто.
Оних који сматрају да судије не суде по закону или не доносе законите одлуке кумулативно је 42,9 одсто.
Да је рад судства углавном неефикасан, односно веома неефикасан, сматра 53,8 одсто грађана, док 43,7 одсто сматра да је углавном ефикасан или веома ефикасан.
„Упоређујући резултате истраживања из претходних година, примјетно је да се проценат грађана који сматрају да је судство углавном неефикасно повећава са 34,9 одсто у 2013. години на 42,2 одсто у 2015. до 44,4 одсто у 2017. години“, наводи се у извјештају.
Кумулативно, у односу на проценат грађана који су изјавили да су они или чланови њихове ближе породице имали искуства са судом, већина није била задовољна ефикасношћу рада суда у конкретном случају (60,4 одсто).
По мишљењу испитаника, три су кључна проблема у судству: политички притисци на судије, коришћење веза и познанстава као начина притиска на судије, корупција и непотизам.
Проценат оних који сматрају да политичка неподобност има или донекле има утицаја на рад судства је и даље изражен, 58,7 одсто, а исто важи и за корупцију (56 одсто).
Генерално, став грађана према раду тужилаштва је више негативно оцијењен.
„Углавном негативан, односно веома негативан став има 47,4 одсто, док углавном позитиван или веома позитиван став има 34,3 одсто“, наводи се у извјештају.
Грађани свој став о тужилаштву у великој мјери базирају на основу искустава оних којима вјерују (39,4 одсто) као и на ономе што су чули у медијима (37,3 одсто).
Већина грађана сматра да је рад тужилаштва веома или углавном неефикасан (50,2 одсто), а кључне ствари које, према њиховом мишљењу, утичу на рад тужилаца, јесу корупција (29 одсто) и политичка неподобност (27,6 одсто).
Када су у питању ставови судија, према мишљењу већине стање у судству је углавном добро (72,6 одсто).
Око 67 одсто судија казало је да су задовољни функционисањем правосудног информационог система.
„Међутим, судије нарочито са сјевера Црне Горе, изразиле су озбиљне критике на функционисање тог система, јер је интернет конеција слаба и то им у значајној мјери отежава рад“, каже се у извјештају.
Наводи се да прекршајни судови нијесу повезани на тај систем, што би требало хитно урадити.
На питање како оцјењују улогу других органа у спровођењу правде и ефикасности поступка, највећи проценат судија (70,8 одсто) је одговорио да доприносе, али да би њихово учешће морало бити знатно ефикасније.
Према мишљењу судија, на успоравање поступка и ефикасност рада судова највише утичу други органи државне управе и локалне самоуправе, полиција и министарства.
Кумулативно, 69,3 одсто судија сматра да је постојећа административна и стручна подршка недовољна.
„Забрињава оцјена судија о постојећим капацитетима судских вјештака и да ли оне утичу на очекивања странака и суда на квалитет пресуда“, наводи се у извјештају.
Да постоји дефицит вјештака у појединим областима и да то негативно утиче на квалитет и ефикасност поступка сматра 58,5 одсто анкетираних судија, док 4,7 одсто сматра да улога вјештака знатно успорава поступак пред судовима.
„Да јавност углавном има повјерења у судство сматра 49,1 одсто анкетираних судија. Као главне разлоге неповјерења јавности у рад судства, судије виде у дужини трајања поступка и недовољној информисаности грађана“, каже се у извјештају.
Битан фактор неповјерења јавности, према мишљењу судија, је и субјективан однос грађана према судским поступцима, као и њихова лична очекивања од суђења.
Наводи се да је за претходне три године Комисија оцијенила 46,2 одсто анкетираних судија, док њих 48,1 још још увијек није.
Највећи проценат судија (50,5 одсто) сматра да је извјештавање медија „углавном задовољавајуће, са повременим необјективним извјештајима“.
Да је извјештавање задовољавајуће и објективно сматра 13,2 одсто, а да је незадовољавајуће и необјективно или углавном незадовољавајуће сматра 23,1 одсто испитаника.
Као приоритетне и хитне мјере за јачање повјерења грађана у правосуђе, судије су, између осталог, навеле израду, стриктно поштовање Кодекса и поштовање начела професионалног и независног поступања, као и понашање медија, односно више информација о раду судова у јавности, агресивнију медијску кампању судова и више „живих“ контаката представника медија и судских институција.
Аутори истраживања су у препорукама које треба да допринесу већем повјерењу у судство навели да треба унаприједити правосудни систем, кроз обезбјеђивање стабилне интернет конекције бржег протока.
Препоручује се да челни људи у правосуђу треба да иницирају и унаприједе комуникацију са институцијама система ради унапређења функционалног дијела суђења.
„Прије свега мислећи на поштанску и доставну службу, центре за социјални рад, Управу за некретнине, Управу полиције који, по мишљењу судија, морају да унаприједе своју ажурност и ефикасност поступања у односу на рад правосудних институција и на тај начин допринесу бржем и ефикаснијем рјешавању судских предмета“, каже се у препорукама.
Додаје се да грађани и даље нијесу у довољној мјери упознати са Етичким кодексом за судије и државне тужиоце, као ни са постојањем Комисије за етички кодекс и начин на који могу поднијети приговор.
Истраживање је реализовало Удружење судија Црне Горе у сарадњи са Грађанском алијансом од 1. до 25. децембра прошле године, као једну од континуираних активности Удружења судија предвиђених Акционим планом за поглавље 23 – Правосуђе и темељна права.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Лично сам се увјерио да су СУДИЈЕ задња олош и криминалци.Свједочио сам у неколико судских спорова и доказивао истину гдје је један ЗЕЛЕНАШ уништио породицу,игром случаја сам се затекао јер је пријетио чак оружјем.али судије су покушале да то не унесу у записник и да избјегну битне чињенице и пресуде у корист оних који с е баве криминалом.У НИКШИЋУ су била двојица СУДИЈА (инициајли СУ ИМ Б.Б. и А.Б)који су у пензији а подржавали су ЗЕЛЕНАШЕЊЕ јер су им ови зеленаши дали паре,па измишљали фиктивни новац и пресуде.И нека него д а тако пресуди и виши суд и врховни а да не питају зеленаша који је уништио породицу одакле му новац преко 100,000 е,а никад ништа није радио а примао социјално од 200 е мјесечно а био је члан ДПС.Следећи случај је пљачка и нестанак са личног рачуна од ХИПО ХЕТА АДИКО БАНКЕ.гдје вам украду и злоупотријебе рачун за 50,000 е,а кад тражите листинк гдје је новац и ко га је узео не дају га.НЕ ДАЈУ га.Обратите се тужиоцу,полицији они кажу ми с еу то не разумијемо а све јасно ко дан.
И ТУ судије су слијепе,јер их изглед а банкарски лоби плаћа.Следећи случај купите некретнину,заведете је у катастар ,платите је и фирма чији је валсник ДПС љубимац се прави луд и тако тужите и доказујете истину ,он вашу некретнину прода,прави се луд и тако по судова гдје су судије задња олош фалсификују чињенице и ви опет добијете спор и ништа не можете јер они штите криминалца ,и нека то чекате новац 15 година,блокирате бандита и ништа.Изгубите стан и ко вас пита.Касниеј тај судија добије унапређеље поред овакве фукарске пресуде,гдје тврди да није извршена уплата ,а све прошло кроз суд,чак и уплатница с а печатом.Ово говорим о судијама у ПГ ПИШАМ ВАМ СЕ НА ВАШУ приватну државу и судство које ви глумите.СВЕ је једноставно,али криминалци у судству неће д а раде посао,али зато уредно сједе крију се иза тога примају плате и МИТО..И УНЕСРЕЋУЈУ НЕСРЕЋНИ НАРОД,КАО карактерисати СУДИЈУ коме донесете уплатницу и печат из банке ,а он каже д а уплатница не постоји и пресуди на основу лажи.Следећи случај ових лопова је да су људима на атрактивне некретнине измишљали кредите код банака и запосјели некретниине,нијесу дали власницима д а уђу него их отјерали фиктивним уговорима,а они сада газдују и пријете да ће побити власнике .Кажу власнику,ајде ти докажи на суд да нијеси узео кредит код банке која има традицију …и тако с а пар десетина хиљада узму под хипотеку некретнину вриједну милион еура и газдују а власник с е боји за живот а ниакд ништа није потписао све фалсификовано.И НА КРАЈУ има ових случајева још 10-так,коме с е жалити у вукоје… од државе.Изгледа мора човјек сам да с е побрине,а можда не би било лоше за наук пар олоши ликвидирати и себе одузети живот.ОВО ЈЕ СУДСТВО БАНДИТА А НЕ ЧАСНИХ СУДИЈА,мало их је часних .Зато позивам грађане Црне Горе да полако се спремају ускоро ће се јавити неко ко ће цијелу Црну Гору часну дићи на ноге због оваквих случајева корумпираног судстав,има пар судија који прикупљају податке и бјеже од отпадника ПРАВА,ако не буде судство реаговало на основу чињеница онда ће народ преузети свој суд.Подгорица ,Никшић,Будва то су базе КРИМИНАЛНИХ СУДИЈА за које имамо доказе,,,остале градове прикупљамо.НАРОД је пљачкан без основа и пресуђивано је без икакве одговорности.
Tako ne misli mitropolija. Oni traže da se utvrdi da je neustavan zakon. A pošto nijesu pravno lice tj NIGDJE nijesu registrovani sud će to odbiti. VUČIĆU poslušaj Gojka-Berane.