ИН4С

ИН4С портал

Век Џојсовог „Уликса“ у Народној библиотеци Србије

1 min read

Народна библиотека Србије Фото: Фонет/Ненад Ђорђевић

Овим догађајем уједно ће бити обележен и Блумсдеј, празник који је назив добио по главном јунаку романа „Уликс“, Леополду Блуму.

Када је објављен роман Уликс Џејмса Џојса, пре тачно сто година, већ у том тренутку многима је било јасно да је реч о роману који ће умногоме променити светску књижевност. Био је то роман који је представљао круну модернистичке књижевности до тог тренутка“, наводи професор Зоран Пауновић.

Шта је роман тачно значио у тренутку кад је објављен, могло би се укратко свести на оцену коју су критичари изрекли већ у време објављивања романа: да је Џојс заправо овим делом створио нови мит за ново време.

„Ново време, у којем више нема места за хероје, узвишене подвиге и величанствене јунаке. Ново време које је потонуло у баналност и за које Џојс сматра да, без обзира на то што је неизлечиво банално, није време у којем не вреди живети људски живот. Ако је живот већ постао низак и обесмишљен, онда у тој нискости и том бесмислу треба пронаћи смисао и учинити сваки тренутак живота достојним живљења“, истиче Пауновић.

Према његовим речима, Џојс је показао како се граде нови митови тако што је, најпре, разградио Хомерову „Одисеју“ , претворивши Леополда Блума, свог главног јунака, у неку врсту анти-Одисеја по много чему и показао да, иако је прошло време узвишености, и у овом времену потпуно другачијем, сведеном на, до тада у књижевности ретко присутне ликове и догађаје, можемо пронаћи узвишеност.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy