IN4S

IN4S portal

„Velika Albanija“ — igra Brisela i Vašingtona

Eventualno ujedinjenje Albanije i Kosova deo je konteksta stvaranja etničkih država koje bi neminovno uzrokovale domino efekat u regionu. Albanski faktor nikada ne igra sam, zato se čini da je ovo igra koja je usaglašena ili sa Briselom ili sa Vašingtonom.

Telepatija nije naučno dokazana, ali postoji osnovana sumnja da su albanski premijer Edi Rama i predsednik takozvane države Kosovo Hašim Tači očito iskusili ovu pojavu, jer kako drugačije objasniti da su obojica u manje od 48 sati došli na istu ideju — Kosovo i Albanija u jednoj državi ako EU zatvori vrata Kosovu.

Ova priča ispričana je hiljadu puta, a sto puta izrečeno — postaje istina. Mogu li se Albanija i Kosovo ujediniti? Zašto Brisel ćuti na ovu temu i koje bi posledice imao ovakav potez?

Behljuj Bećaj, politikolog iz Prištine, za Sputnjik kaže da je u politici sve moguće. Pitanje opstanka i nestanka država, dodaje on, kao i promene granica danas su postale istorijsko pitanje, pa u kontekstu toga i ovo o čemu su Rama i Tači govorili, može da se desi.

„Da li je to dobro i može li se stvarno desiti, i koliko su vinovnici ove ideje analizirali posledice eventualnog spajanja, sasvim je drugo pitanje“, kaže naš sagovornik.

Ono na šta Bećaj upozorava jeste mogućnost da se ovakav sindrom proširi i na ostatak regiona.

„Meni je veliki problem kako da strateški i politički shvatimo to eventualno ujedinjenje. U kontekstu stvaranja etničkih država, mislim da će to uzrokovati domino efekat u regionu. Ukoliko je moja prognoza tačna, mi nećemo imati samo jedan problem već potencijalno i mogućnost stvaranja još nekoliko drugih. Isto pitanje možda sutra postave i Republika Srpska, Bugarska, Makedonija, Grčka i tako dalje. Domino efekat etničkih država, po mom sudu, treba da se sagleda ravno, i ovakvo tumačenje nije dovoljno analizirano. Ako se ovakva interpretacija potencijalnog ujedinjenja analizira kako treba, sa logičnim posledicama — onda ćemo imati drugačiju matematiku od one koju su izneli Tači i Rama“, navodi naš sagovornik.

On takođe napominje da iza svega može da stoji i predizborni proces koji se vodi u Albaniji kod Rame, dok je Tačija moguće da brine Specijalni sud i podizanje optužnica po izveštaju Dika Martija u kojem je Tači označen kao prvi osumnjičeni. U svakom slučaju, dodaje Bećaj, u pitanju je delom i dodvoravanje narodu zbog lične koristi.

Zašto Brisel ćuti, i kako bi Evropa hipotetički tretirala ujedinjenje Kosova i Albanije, naš sagovornik objašnjava na sledeći način:

„Ako bi se tako nešto desilo, EU bi reagovala deklarativno, kao što to radi godinama unazad. U situaciji kada je i sama u ozbiljnoj krizi, ne verujem da će EU učiniti neke poteze da onemogući jedan takav proces. Ona će, dabome, dati neke ocene kako je južni deo Balkana deo strateškog plana Unije o ujedinjenju, kao i da će se time ubrzati procesi pristupanja, ali pre svega mislim da neće imati smelosti ili hrabrosti da se operativno deluje u smislu sprečavanja ovakvog procesa“.

Dejan Mirović, profesor međunarodnog prava sa Univerziteta u Prištini, nije daleko od mišljenja da se ovako nešto ne bi čulo da međunarodna zajednica nije dala „zeleno svetlo“.

„Iskustvo je pokazalo da albanski faktor nikada ne igra sam. Zato mi se čini da je ovo jedna igra koja je usaglašena ili sa Briselom ili sa Vašingtonom. Kosovo nije međunarodno priznat subjekat. Odnosno, nije član UN“.

„Osim toga, i da se prekrši pravo i sve svede na politiku i ovako nešto se desi kao novi presedan presedana, pitanje je šta bi bilo sa severom Kosova, koji nije inkorporiran u kosovski sistem“, navodi naš sagovornik uz obrazloženje da bi ovakav sled događaja vratio Balkan u srednji vek.

On podseća da je više puta međunarodna zajednica prekršila uspostavljena pravila, kao što je ono iz 1991. godine, kada su Republičke granice bivše SFRJ priznate Badinterovom komisijom, a kasnije je to pravilo prekršeno. Opasnost od domino efekta, veruje Mirović, postoji, ali, kako kaže, ima tu pitanja bez odgovora. U svakom slučaju, zaključuje on, ne bi bilo dobro otvarati Pandorinu kutija.

(Brankica Ristić, Sputnjik)

Podjelite tekst putem:

12 thoughts on “„Velika Albanija“ — igra Brisela i Vašingtona

  1. Procitam ove komentare ,i jasno je zasto su svi problemima nastali,zasto ce Srbija da dodje na pasaluk.Nauka ,Nauka je jedina koja moze spasiti male narode, a ne zvona i brabonjci.Uz to slaviti poraz je odraz gubitnickog mentaliteta ,koji se duboko ukopa u bivstvo naroda, da ga jednostavno paralise da procijeni sta je opste dobro.Vi ste jednostavno nesposobni da procijenite sta je dobro za narod.Cuj ,Dodik.Kakav crni Dodik,pa njega su doveli Unproforci,Cia ga je direktno postavila .Gusle i junastvo,pa to ne Postoji vise ni u dzamahirijama.Servantes se sprdao sa Tim u 16vijeku.A ovo je 500 godina posle.

    1. @Ovce …. Džamahirija je arapska reč, koja manje više znači republika. Možda ste mislili na kalifat? Gusle su deo tradicije, na koju države ka kojima tendirate polažu izuzetnu pažnju, a tradicija i nauka se međusobno ne potiru. Za potrebe nauke okupator uvozi pametne glave iz kolonija, a ne dozvoljava da se protektorati bave naukom već samo rintanjem za male pare. U nekoj aproksimaciji zakon spojenih sudova važi i za države i unutar jednog društva – neće da vas izbegne sudbina okolnih država. Posle flitriranja od nebuloza i negativnih emotivnih ispada, od Vašeg komentara ne ostaje ništa. Šta ste, u stvari, pokušali da kažete?
      Evo malo brojanja, pazite da ne zaspite. Dvadeset miliona je velika brojka.

      „U poslednjih 25 godina skoro 20 miliona mladih i natprosečno obrazovanih ljudi napustilo je centralnu, istočnu i jugoistočnu Evropu, tragajući za poslom i boljim životom.“
      „Dvanaest članica EU, pridruženih 2004. godine, ostvarile bi daleko bolju međusobnu privrednu i drugu saradnju da se nisu integrisale u familiju, ocenio je ove sedmice profesor Aron Klozet, predavač na Univerzitetu Kolorado u tekstu „Negativne posledice EU proširenja” objavljenom u uglednom američkom časopisu „Sajens”.“

      http://www.politika.rs/scc/clanak/378946/Evropa-zmuri-pred-domacom-migrantskom-krizom

  2. Htio sam reći, kritična masa postoji, natapa se, i kad se dobro natopi… Tada se ova izdajnička vlast neće puno pitati, već će narod izbacit nekog novog Karađorđa, Miloša. Pravi Srbin, uvijek Srbin. Malo ih je ali dovoljno. Da slavno mru ako mrijet moraju.

    1. Moram ti priznati da ako misliš na ovo što se trenutno dešava u Beogradu ja i nisam neki optimista.
      Kao prvo mi neznamo ko stoji iza protesta,studenti nisu svi na protestu,ako je žuti Dos onda je tu i zapad,sa druge strane Vučić je takođe zapadni čovjek koji ispunjava sve njihove zahtjeve počevši od Mmf-a.
      Dakle obadva scenarija odgovaraju zapadu, a, složićeš se da nešto što odgovara zapadu nemora nužno odgovarati nama.
      Za Mmf takođe znamo iz pisma od 2000-te sa sastanka eu i nato-a koje Vili Vimer kao učesnik tog sastanka piše svom tadašnjem kancelaru G.Šrederu da je jedan od razloga bombardovanja tadašnje sav.rep.Jugoslavije bio nepristajanje iste na uslove Mmf-a,na istom sastanku jedan od poslednjih zaključaka je bio taj da Srbija mora biti uništena.
      Znamo mi da su oni nama još pred balkanske ratove presudili od „Serbien muss sterbien“do danas ali kada to uporedimo vidimo da se na zapadu ništa ne menja i da oni ne razmišljaju od danas do sutra već stotinu godina unaprijed,zbog toga je kod mene optimizam malo manji.

  3. Zoran i ostali, koji podcjenjujete srpski narod, tj prave Srbe, Zaboravljate šta je bivalo, pa na osnovu toga možeš i videti šta će biti. Srbija je ostala polu pusta, posle tursko austrijskog rata, pa je posle digla dva ustanka i oslobodila se, pa prvi s. R. Alb i grčka Golgota, živi mrtvaci, pa Kajmakčalan! Sve je to narod gladni i goloruki izvojevao, svojom snagom i božijom pomoći. A republika srpska jest trenutno srpska Sparta, bez dileme.

    1. U pravu si ali ja srpski narod ne podcjenjujem i sebe takođe smatram pripadnikom srpskog naroda,međutim imajući u vidu kakva odvratna,prljava i podla politika se vodi prema ovdašnjim Srbima,nasilna asimilacija koju ovi čak i ne skrivaju a istovremeno šutnja iz Srbije daju mi veeelliko pravo da podcjenim srpsku vlast i dobar dio srpske elite.
      Ja sam to što sam i nepada mi na pamet po tom pitanju nešto menjati,moji su pra,pra dedovi bili Srbi a nadam se takođe i moji praunuci,ali Vukane priznaćeš da Srbin od prije stotinu godina nije današnji Srbin i da danas neće baš svaki Srbin rado u vojnike.

  4. … Svaki izazov ima svoj odgovor!
    Mnogo nama Srbima odgovara ta fiks-ideja o Velikoj Albaniji!
    Kao poručena!
    … Ako me razumijete šta hoću da kažem.

    1. Odgovaralo bi to Srbiji, dragi brate, kada bi u njoj bilo pravog Srbina na vlasti,ovako čini mi se da i ovo može proći uz samo pokoji protest Vučića koji evo nije u stanju niti smije ni Srbima u Cg poslati barem moralnu podršku.
      Ja lično se nadam u Srbe iz Republike Srpske jer su oni trenutno najzdraviji i najvitalniji dio sveukupnog srpskog korpusa.

      1. Nije ti bez svake brate Zorane!
        … Daće Bog, biće jošte pravijeh Srba!
        Nije pitanje, osim ako u pitanju nije vrijeme.
        Sada svakako nije, ali nije rečeno da neće u neko sjutra!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *