У ЦГ велика дискриминација по полу и старости приликом запошљавања
1 min read
Дискриминација по основу пола и старости приликом запошљавања широко је распрострањења и јавља се како у приватном сектору тако и у државним институцијама и органима, показало је истраживање које је урадила Грађанска алијанса ГА.
Упитник који је ГА припремила за потребе Истраживања дискриминације по основу пола и старости приликом запошљавања попунило је 35 правних лица- синдиката, послодаваци и представника невладиних организација, који се баве заштитом људских права.
На питање о ставу по питању дискриминације приликом запошљавања, чак 81 одсто оних који су одговорили саопштили су да је дискриминација приликом запошљавања присутна у великој мјери. Њих 19 одсто казали су да је присутна али не толико, док одговора да дискриминације није присутна, није било.
У ГА су на основу истраживања закључили да се дискриминација по основу старости и пола и те како дешава у пракси.
“Примијетили смо да се веома често праве разлике по основу пола. У највећем броју случајева тражи се мушки пол, осим када је ријеч о пословима одржавања хигијене и у здравству када је у питању запошљавање медицинских сестара. У великом броју регистрованих случајева одступа се од начела једнаког поступања према мушкарацима и женама у питањима запошљавања и рада. То се најчешће догађа на штету жена”, саопштили су из ГА.
Учесници истраживања одговорили су и на питање колико су задовољни радом институција надлежних за заштиту од дискриминације приликом запошљавања.
Они који нијесу задовољни њиховим радом навели су да су институције незаинтересоване за заштиту радних права грађана и да су немоћне, као на примјер да се на одлуке суда други државни органи не осврћу, јер није било превентивних и репресивних мјера, због неефикасности у сузбијању ове појаве.
Одговори представника организација који су казали да су дјелимично задовољни углавном су: успјешна сарадња са државним институцијама на рјешавању дискриминације, добра је законска регулатива али не и примјена у пракси, одређени помаци се примјећују у раду Заштитника људских права и слобода, тешко доказиво, жртве не пријављују у довољној мјери, колеге не свједоче јер не смију, жртве се на крају помире са судбином и одустају.
Дискриминација и у огласима ЗЗЦГ-а
За потребе овог истраживања, ГА је, од 11. новембра до 15. децембра, пратила објављене огласе на порталу Завода за запошљавање Црне Горе.
“У том периоду, пронашли смо 59 огласа/конкурса за посао у којима се директно као један, или у неким случајевима оба, од тражених услова наводи и пол. Примијетили смо да је прављење разлике присутно код оба пола, ипак у највећем броју случајева тражи се мушки пол, осим код послова одржавања хигијене и у здравству када је у питању запошљавање медицинских сестара”, казали су у тој организацији.
Приликом прегледа дневних новина Дан, Вијести и Побједа у рубрикама Мали огласи, Посао, ГА је пронашла велики број огласа који указују на могућу дискриминацију.
“Значајан број њих не наводи називе послодаваца нити детаљније информације. Најчешће су контакт телефон, назив радног мјеста и тражени услови подаци који се могу наћи. На основу прегледа који је обухватио период од 1. децембра до 25. децембра 2015. године, може се казати да огласи на овакав начин у рубрици „Мали огласи“ излазе у континуитету и у највећем броју случајева се као услов наводи женски пол и то за пружање услуга у угоститељству, а неријетко се као услов тражи и одређена старост кандидата”, додали су у ГА.
Проблем имају и жене и старији
НВО СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља Подгорица на неколико примјера је објаснила и конкретно како се дискриминација на основу пола на раду догађа.
„X стара 28 година добила је отказ у шестом мјесецу трудноће, без обзира на то што послодавац није имао законско право да то уради. Након што смо је информисали о њеним правима и могућностима покретања поступка против послодавца, она је отишла на разговор код истог како би му дала до знања да је незаконито поступио. Током разговора послодавац је дао „чврсто“ обећање да ће је примити назад на посао чим се породи и „објаснио“ јој да је бесмислено да га тужи јер он има довољно новца за адвокате, а и неће бити добро да се прочује да га је тужила јер је након тога ниједан послодавац неће запослити. Клијенткиња је одустала од тужбе, увјерена да државне институције неће заштитити њена права, да је, након што се прочује да је тужила послодавца, стварно ниједан други неће запослити. Како је и тај посао једва добила, сматрала је да је боље да ћути и издржи наредних пола године док је он поново не прими на посао“, пренијели су искуства у НВО СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља.
Други примјер указује на дискриминацију у оквиру државних институција и процеса запошљавања.
„X стара 53 године јавила се на конкурс на посао у ЗИКС-у, посредством Управе за кадрове. За радно мјесто за које је конкурисала испуњавала је све тражене услове укључујући и положен државни испит што је као услов експлицитно наведено као захтјев од стране послодавца и у УЗК. Након спроведене процедуре обавијештена је да „не испуњава услове“ и да није примљена. Истовремено за исту позицију на истом конкурсу примљене су четири особе. Како је била сигурна да је испуњавала све услове, извршила је увид у документацију свих кандидата у УЗК, након чега је установила да троје од четворо примљених кандидата, за разлику од ње, нијесу испуњавали дате услове. X се на одлуку жалила Управном суду који је поништио одлуку УЗК, вратио предмет на поновно одлучивање уз захтјев да се одлука донесе законито“.
Овај поступак пред Управним судом је ишао у круг чак пет пута, како се наводи, али и да бројне институције којима се обраћала још нијесу реаговале. Како је наведено, та женска особа се обратила Влади, Омбудсману, Министарству правде и Управи за инспекцију.
Из Удружења старих заната и вјештина „Нит“ саопштено је да њихова искуства у раду са грађанима показују да старија лица која имају више од 40 година послодавци не желе да запосле, или да се на неким позицијама искључиво траже мушкарци или жене и да послодавци увијек могу доказати да су имали неки други разлог, који је одлучио при избору кандидата.
Подстаћи контролу законитости и обраду случајева евидентне дискриминације
У ГА су поручили да је неопходно уложити додатне напоре и изградити адекватне финансијске и административне капацитете који ће гарантовати независност и дјелотворну примјену домаћег и прихваћеног међунардног правног оквира.
“Сарадња између државних институција мора бити на већем нивоу а пресуде Управног суда у овој области морају се поштовати”, поручили су у тој НВО.
У наредном периоду, додају, неопходно је анализирати политику запошљавања, подстаћи контролу законитости и обраду случајева евидентне дискриминације, указати на могуће узроке и начине елиминације уочене дискриминације.
“Завод за запошљавање требало би да уведе обавезу на основу које послодавци достављају основ разликовања по полу и старости, који би био доступан заинтересованим грађанима по огласима/конкурсима. Ова пракса олакшала би поступање надлежних државних институција у случајевима пријава од стране грађана и допринијела би ефикаснијем процесуирању”, стоји у саопштењу.
Требало би, сматрају у ГА, наставити обуку судија за поступање у случајевима дискриминације приликом запошљавања, посебно када су у питању међународни стандарди и пракса Европског суда за људска права.
У тој организацији тврде да Грађани још увијек нијесу охрабрени да пријаве дискриминацију приликом запошљавања и на раду због страха од каснијих негативних посљедица које могу трпјети.
“Потребно је наставити са едукацијом и подизањем свијести јавности у овој области, као и стварањем заштитних механизама за грађане који пријаве случајеве дискриминације”, поручују у ГА.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovo se zove zastrasujuca drzava MONTENEGRO, moja voljena Crna Goro probudi se!