Велика потреба за легализацијом канабиса у медицинске сврхе у Црној Гори
Двије године су прошле од првих иницијатива за легализацију канабиса у медицинске сврхе у Црној Гори које су се нашле и пред црногорским посланицима, али без икаквих резултата. Предсједник Главног одбора СДП и аутор предлога Закона о легализацији производа од канабиса у медицинске сврхе Мирко Станић казао је, за Портал РТЦГ, да ће поново покренути причу око овог закона, који за циљ има прије свега подршку онима који имају тешке болести. Един Шакриновић из НВО Легализуј.ме тврди да легализација канабиса у медицинске сврхе може имати дубок утицај не само на пацијенте, већ и на шире друштво.
Закон о легализацији употребе уља канабиса у медицинске сврхе у јулу током 2022. године предложила је Социјалдемократска партија (СДП) сматрајући да треба помоћи грађанима који се боре против канцера и тешких болести, да под љекарским надзором користе уље канабиса.
Предсједник Главног одбора СДП и аутор предлога Закона о легализацији производа од канабиса у медицинске сврхе Мирко Станић казао је за Портал РТЦГ да је постојала значајна већина за усвајање овог закона, тако да се нада да та већина није спорна ни данас.
„Свакако ћемо преко наших колега у Скупштини Црне Горе, са којима планирамо и низ других иницијатива, поново покренути причу око овог закона, који за циљ има прије свега подршку онима који имају тешке болести, како би им се барем дијелом помогло“, истакао је Станић.
Пацијенти принуђени да траже лијек нелегално
Станић је истакао да је важно да хиљаде грађана добије тај лијек, који многи и сад користе али га набављају илегално, јер би се његовом легализацијом употреба уља од канабиса ставила под контролу љекара.
„Црногорски пацијенти су сада принуђени да траже лијек излазећи из граница легалности а често не добијају оно што им је неопходно већ бивају преварени. Због тога је потребно ову област законски регулисати, како би се увео ред у лијечење, а грађанима омогућила најбоља могућа њега. Уље канабиса се користи за ублажавање симптома многих болести и то најтежих попут канцера, а посебно добре ефекте има за особе које имају Паркинсонову, Алцхајмерову или сличне болести које значајно утичу на психомоторику“, поручује Станић.
Концентрација психоактивне супстанце ТХЦ не смије бити већа од 0,3%
Према предлогу Закона о легализацији производа од канабиса у медицинске сврхе максимално дозвољена концентрација психоактивне супстанце ТХЦ у биљци, сировини и производу не смије бити већа од 0,3%.
Законом је предвиђено да увоз или производња сировина и производња полупроизвода и производа канабиса може се одвијати само уз лиценцу Министарства здравља. Такође, Министарство здравља може утврдити правила или друге прописе којима се утврђују услови за узгој, производњу, прераду, истраживање, испитивање, промет, транспорт, посједовање, продају и промет канабиса у Црној Гори у циљу производње производа канабиса, укључујући, без ограничења, у погледу стандарда квалитета за Производ канабиса.
Предложени закон предвиђа да се новчаном казном од 1.000 до 20.000 еура кажњава носилац лиценце за прекршај ако рукује, производи, транспортује или продаје/преноси, производи било коју сировину, полупроизвод или производ канабиса без дозволе, користи било коју сировину, полупроизвод или производ канабиса који није тестиран у лабораторији.
Новчаном казном такође би се казнило физичко лице ако учинилац прекршаја није евидентиран код надлежног органа као носилац дозволе.
Новчаном казном од 500 до 10.000 евра, према овом закону, казниће се правно лице за прекршај ако носилац лиценце не запосли врсту радника предвиђену овим законом или на други начин прописан од стране Министарства здравља, затим свако непоштовање хигијенских захтјева које је донијело Министарство здравља, као и свако друго кршење овог закона.
Отварање врата канабису неопходно за Црну Гору
Един Шакриновић из НВО Легализуј.ме казао је за Портал РТЦГ да је, послије много читања и препорука доктора у Америци након експеримента са канабисом, закључио да је отварање врата канабису у медицинске сврхе неопходно за Црну Гору.
„Видјевши колико може помоћи у ублажавању боли и побољшању квалитета живота, питање легализације канабиса за мене је постало питање етике“, истакао је Шакриновић.
Занемарити прилику да се помогне онима у потреби значило би, како тврди Шакриновић, игнорисати научне доказе и моралне обавезе које имамо као друштво.
Сматра да легализација у медицинске сврхе може имати дубок утицај не само на пацијенте, већ и на шире друштво.
„Нуди прилику за смањење стигме која окружује употребу канабиса, потичући отворену и информисану дискусију“, истакао је он.
Легализација, поручује, може побољшати сигурност и квалитет производа, осигуравајући да пацијенти добијају оно што је најсигурније и најефикасније за њихове потребе.
„Ово није само медицинска ствар, ради се о напретку друштва ка већем знању, већој бризи о добробити појединца и свеукупном напретку. Као особа са инвалидитетом, вјерујем да је наша дужност да заговарамо оно што може знатно побољшати животе нашој заједници и осталим људи, легализација канабиса у медицинске сврхе је јасан примјер како наука и саосјећање могу водити до бољег друштва“, поручује Шакриновић.
Сматра да увођењем медицинског канабиса, не отварају се само врата новим терапијским могућностима за оне који пате од хроничних болова, епилепсије, или других озбиљних стања, већ се и пружа људима моћ избора.
„Омогућавање приступа медицинском канабису значи допуштање појединцима да активно учествују у својој здравственој њези, бирајући третман који за њих најбоље функционише. Ово питање надилази појединачно здравље, то је питање људске слободе и права. Као пацијент, моја највећа нада је да свако има прилику да изабере пут који води ка његовом или њеном најбољем могућем здравственом исходу“, нагласио је Шакриновић.
Легализација канабиса утицала би на опоравак економије
Шакриновић каже да кроз деценије прати канабис индустрију, те стога сматра да је постало кристално јасно да ова биљка представља много више од само медицинског или рекреативног ресурса.
„Канабис индустрија је горући мотор економског раста, способан да отвори нове путеве за стварање радних мјеста, генерише значајне приходе кроз порезе и покреће талас иновација у пољопривреди, производњи и технологији. У тренутку када глобална економија тражи свјетло на крају тунела, канабис стоји као свјетионик могућности“, нагласио је Шакриновић.
Игнорисање потенцијала који канабис нуди за економски опоравак и развој није само пропуштена прилика, већ, како сматра, и занемаривање доказаног извора просперитета за наше заједнице.
Сада је, каже Шакриновић, вријеме да трансформишемо овај сектор из сиве зоне у златну прилику за нашу економији.
Шакриновић заговара пуну подршку не само кориштењу канабиса, већ и његовом узгоју.
„Омогућавање узгоја отвара врата за контролу квалитета и сигурности производа, док истовремено пружа виталну економску шансу нашим пољопривредницима. Размотрите потенцијал: на хектару земље, приход од узгоја канабиса може лако премашити 300.000 евра након прераде у производе веће вриједности. Уз то, узгој у контролисаним условима омогућава жетве на сваких шест до осам седмица, максимално искориштавајући производни потенцијал“, објашњава Шакриновић.
О легализацији канабиса у рекреативне сврхе добро размислити
Група грађана покретала је раније и петиције за легализовање канабиса у рекреативне сврхе у Црној Гори. На питање је ли прихватљива идеја да се легализује канабис у рекреативне сврхе, Станић истиче да о томе не треба исхитрено одлучивати.
„О овој идеји треба размислити и она би требала да буде дио ширег друштвеног дијалога, којег ипак не би везивао за коришћење уља од кабабиса са лимитирам процентом ТХЦ (0.3%) у здравствене сврхе“, истакао је Станић.
Након Малте и Луксембурга, Њемачка је постала највећа земља Европске уније (ЕУ) која је легализовала рекреативну употребу канабиса. Станић напомиње да је Њемачка послије низа научних студија и анализа донијела ову одлуку, прије свега вођени здравственим анализама које показују бројне позитивне ефекте употребе у здравствене сврхе.
Док, Шакриновић одлучно подржава легализацију канабиса, како у медицинске, тако и у рекреативне сврхе. Економски учинци легализације су огромни, тврди Шакриновић.
„Очекујемо стварање нових радних мјеста, повећање туризма, и значајан прилив порезних прихода. Историја је показала да легализација може драстично смањити црно тржиште, омогућавајући држави да профитира од регулисане продаје. Ово је више од економске прилике, то је шанса за стварање праведнијег, транспарентнијег и просперитетнијег друштва“, закључује Шакриновић.
Иницијатива поново пред црногорским посланицима
Станић поручује да постоји воља да се у будућем периоду разговара о овој теми и да буде поново покренута иницијатива пред црногорским посланицима.
„Црна Гора свакако неће бити прва која ће омогућити ову врсту лијечења, али не треба да буде ни посљедња. Поготово што би ефекти по здравље становника били огромни, али би било и значајних могућности за лијечење пацијената из других држава, поготово из регија и земаља некадашњег СССР, што би значајно помогло приливима буџета, а нашу земљу позиционирало на мапу озбиљних здравствених центара, какве су данас многе земље и ближег окружења које то нијесу биле прије само деценију или двије“, нагласио је он.
СДП је, каже Станић, припремила један од најбољих законских предлога у овој области који може бити примјер и за друге државе и којим је у потпуности регулисана производња и употреба уља од канабиса у медицинске сврхе.
„Сваки глас за овај закон је глас за хиљаде црногорских грађана суочених са тегобама најтежих болести, али и за њиихове породице и пријатеље који су такође погођени немогућности да им се бол или патње ублаже“, истиче Станић.
У предлогу Закона у легализацији производа од канабиса у медицинске сврхе се наводи да су се стекли услови за легализовање производње и употребе од канабиса у медицинске сврхе сходно извјештају Свјетске здравствене организације из 2017. године у којој је наведено да постоје докази да ЦБД из производа од канабиса може бити ефективно у лијечењу неких облика епилепсије и других стања, док доказа о штетности по здравље или изазивању зависности код људи нема, као и на основу Резолуције Европског парламента од 13. фебруара 2019. о употреби канабиса у медицинске сврхе.
“Сматрамо да би легализација производа од канабиса као јединог производа од канабиса који је признат од стране Европске агенције за љекове допринијело бољем третману пацијената који болују од најтежих области и омогућило да се на легалан и медицински контролисан начин лијече”, истиче се у предлогу закона.
Наводи се да употреба производа од канабиса у лијечењу цијелог низа обољења и сада постоји у Црној Гори, али на потпуно нелегалан начин, без било какве медицинске контроле или праћање стања пацијента.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Velika je potreba jer sa ovakvom Vladom i ovakvom opozicijom Vladi bez kanabisa nećem opstati normalni.
Odavno je blazo planirao fabriju na Cetinju. pa treba razvijati biznis. kome je kanabis pomogao pomogle su gume za zvakanje.