Велики научни скуп у Црној Гори: Истраживања показују да људи могу да живе дуже и квалитетније него до сада

Менопауза је медицински проблем услијед ког жена половину свог живота проведе уз све типичне болести старења, а што се може избјећи уз адекватну терапију. То је кључна порука једне од најзначајних ендокринолошкиња Европе и шире, проф. др Светлане Вујовић. Она је то саопштила на отварању Друге црногорске конференције о ендокринологији пола која се данас и сјутра одржава у Подгорици.
Вујовић је, између осталог, чланица Свјетског борда гинеколошке ендокринологије, професорка Медицинског факултета у Београду, директорка Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Универзитетског Клиничког центра Србије.
“Менопауза представља период у животу жене који почиње око 50. године и траје до краја живота. У данашњим условима, то значи да жена половину живота проводи у стању ниских полних хормона и има све ‘типичне болести старења’. Најновија сазнања указују на непостојање менопаузе захваљујући терапији. Посебне теме ћемо посветити значају хормонске терапије, варијацијама крвног притиска у том периоду, стању мишића, али и болестима штитасте жлијезде, дијабетесу, остеопорози”, објаснила је она.
Уз жене, у фокусу ове медицинске конференције о ендокринологији пола биће мушкарци као и трансродне особе.
“Мушкарци пролазе исте тегобе у форми инволутивног хипоандрогенизма о чему се јако мало зна и још мање говори док трансродност представља свјетску ‘хит тему’, а управо овај регион је лидер у испитивањима и лијечењу трансродних особа”, навела је др Вујовић.
Глас о томе да 21. вијек представља доба неслућеног развоја медицинск науке која медицински третман постепено помјера из конвенционалних поступака у домен генске и молекуларне терапије, квантне медицинске и хормонске супституције проноси и Црногорска асоцијација за за менопаузу и инволутивни хипоандрогенизам (ЦАМА) на чијем је челу доц. др Александар Ђого. ЦАМА је, уједно, и домаћин ове конференције и њен циљ је утемељење црногорске аутентичне науке с посебним освртом на продужење људског вијека и његово квалитетно трајање.
“Бројна научна сазнања иду у прилог теорије продужења квалитетног људског трајања, за шта постоји много научно утемељених доказа”, поручио је Ђого.
Демографски проблеми са којима се суочава Европа, па и Црна Гора, намећу задатак медицинској науци да се биолошке границе човјека помјерају напријед у циљу продужења животног, радног, па и репродуктивног потенцијала, рекао је он.
“Ова конференција има за циљ да пружи свој допринос утемељењу и развоју ових идеја у Црној Гори уз подизање свијести у лаичкој, медицинској и научној јавности наше државе о томе да хумана биологија и медицинска наука, помогнуте сродним научним дисциплинама, имају велике могућности да остваре идеју о продужењу квалитетног људског трајања”, јасан је Ђого.
А да Црна Гора у свјетској медицини полако заузима своје мјесто захваљујући, како је казала, моћним појединцима попут Ђога, истакла је професорка Вујовић.
“Конференција која се одржава у Подгорици допринијеће значајном повећању научног знања из области гинеколошке ендокринологије, менопаузе, инволутивног хипоандрогенизма, ендокринологије пола што ће резултирати квалитетнијим животом становништва Црне Горе. Ваша земља ће захваљујући медицинском амбасадору, Александру Ђогу, подићи углед у свијету и постаће чланица бројних свјетских асоцијација”, закључила је Вујовић.
У фокусу конференције су ендокринологија климактеријума и менопаузе, инволутивни хипоандрогенизам, имунологија менопаузе, транссексуализам и гинеколошка ендокринологија.
Уз стручњаке из Црне Горе, на конференцији учествовују универзитетски професори и љекари из Словеније, Хрватске и Сјеверне Македоније.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

