ИН4С

ИН4С портал

Велики руски јубилеј: 100 година савремених служби безбједности

Праву снагу ФСБ добија 1998 године доласком Владимира Путина на њено чело. Тада настају корените промене у управљању али и кадровима.
FSB

ФСБ

Далеке 1917, тачније 5. 12. 1917 године, формирана је прва права служба безбедности у Русији под називом Чека, која је почела са оперативним радом 20. децембра исте године.

Наравно и пре тога су Руски владари имали своје уходе и агенте у већини Европских земаља али није постојала формално таква службе.

За првог шефа службе постављен је Феликс Едмундович Џержински. На њеном челу је остао до 1926 године и спровео две реформе које су резултирале и променом назива службе ГПУ 1922 и ОГПУ 1923 године.

Феликс Едмундович Џержински

Служба је доста често мењала називе и након тога, НКВД и НКГБ по чак два пута. Ипак најпознатији назив добија 1954 за време Ивана Александровича Серова.

Тада настаје чувени КГБ (комитет државне безбедности) који траје до 1991 и познате кризе у СССР када по наређењу руководства земље генерал Вадим Бакатин распушта КГБ због сумњи да су његови ресурси коришћени у неуспелом преврату.

Долази до распада Совјетског савеза, цепања службе на више мањих, националних, многе организације у свету које су биле под контролом и спонзорством моћног КГБ као што је покрет Курда у Турској, или пак Фарк у Колумбији остају саме.

Велики део некадашњих оперативаца КГБ постају привредници, тајкуни или пак вође руске мафије.

Од 1991 до 1995 године о безбедности Руске федерације бринула се Федерална агенција безбедности РСФСР.

Савремена руска служба какву знамо данас под називом ФСБ (Федерална служба безбедности) настаје 1995 године трансформацијом Федералне контраобавештајне службе.

Праву снагу ФСБ добија 1998 године доласком Владимира Путина на њено чело. Тада настају корените промене у управљању али и кадровима.

За врло кратко време Путин је отпустио велики број агената и службеника. Била је то чистка свих за које је постојала и најмања сумња да су повезани са страним службама, мафијом или компромитовани на било који други начин.

Иако је тада био изложен оштрим критикама старих генерала и политичара, позиција и моћ коју данас поседује ФСБ говоре да су такви резови били оправдани.

Осим ФСБ, значајан фактор безбедности Руске федерације је и војна контраобавештајна служба ГРУ (главна обавештајна управа) као и Спољна обавештајна служба СВР.
Занимљива је чињеница је да се у Белорусији служба безбедности и даље зове по старом КГБ.

(За Њуз фронт, стручњак за безбедност Илија Животић.)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Велики руски јубилеј: 100 година савремених служби безбједности

  1. Po rečima hrvatskog istoričara Gorana Šarića Srbi su starosedeoci Balkana.

    Šarić, katolički istoričar i teolog, je postao poznat nakon što je u medijima izneo niz tvrdnji po kojima su Srbi potomci Ilira starosedelaca Balkana, a da se može pratiti veza stanovnika Lepenskog vira i Vinče sa današnjim stanovnicima Srbije i Balkana.
    Goran Šarić odgovara na ključna pitanja na temelju dugogodišnjih istraživanja arhiva od Vatikana, preko Beča i Dubrovnika. Našu prošlost, sadašnjost i budućnost rekonstruiše pomoću nekoliko stotina različitih izvora i koristeći preko 20 naučnih disciplina u analizi.

    Šarić govori o prelasku sadašnjeg stanovništva Hrvatske iz pravoslavlja u katoličanstvo, malom procentu turskih gena među srpskim stanovništvom i mitu koji je nastao o turskom silovanju srpskinja. On objašnjava da su među Turcima ima mnogo više srpskog gena nego obratno i objašnjava šta su razlozi tome.
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=290&v=g5OK1rLrOlc

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *