Велики руски војсковођа Михаил Иларионович Кутузов
1 min readКутузов је био руски био руски генерал-фелдмаршал, који је спасао Русију за вријеме Наполеонове инвазије на Русије 1812. године.
Од 1770. године учествовао је у Руско-турском рату (1768—1774). Већ 1771. унапријеђен је у потпуковника. Рањен је 1774. па се после тога лијечио у више земаља. Кад се вратио у Русију 1776. служио је 6 година на Криму под командом Александра Суворова. Унапријеђен је 1777. у пуковника, а 1784. у генерал-мајора. Истакао се у Руско-турском рату (1787—1792). Заузео је Очаков, Одесу, Тигину и Измаил. Након тога рата био је амбасадор у Константинопољу, командант и инспектор војске у Финској 1795, командант корпуса у Санкт Петербургу, амбасадор у Берлину.
Руско-турски рат (1806—1812)
Цар Александар I Павлович га поново поставља за команданта молдавске армије тек 1811. године. У бици код Руса вишеструко бројнија турска војска, доживела је пораз. Било је 60.000 Турака против 15.000 Руса. После тога Кутузов је намерно повукао руску војску на другу страну Дунава заваравши на тај начин противника.
Тајно је неколико мјесеци касније преко Дунава на турску страну пребацио мању јединицу, са којом је ноћу изненадио турску војску. Више од 9.000 Турака поклано је те ноћи, па се турски командант Ахмет-паша предао Кутузову 23. новембра 1811. године. После тога је 1812. склопљен Букурештански споразум по коме је Бесарабија припала Русији. Цар је Кутузова после тог успјеха именовао кнезом.
Велики отаџбински рат 1812.
Када је Наполеон 1812. извршио инвазију Русије руски војни министар Барклај де Толи је одлучио да се примјени тактика спржене земље и да се руска војска повлачи умјесто да ризикује велику битку. Та стратегија је изазвала негодовање војника и генерала, а посебно кнеза Петра Багратиона. Због тога је Кутузовљево именовање као главнокомандујућег 17. августа 1812. дочекано са одушевљењем.
Кутузов се одлучио на велику битку на прилазима Москви. Двије војске су се сукобиле у бици код Бородина 7. септембра 1812. године. То је дотада била једна од највећих битака у историји у којој је учествовало око четврт милиона војника. Резултат битке је био неодлучан, али пола руске војске и четвртина француске војске је погинуло или рањено.
После савјетовања у селу Фили, Кутузов се вратио на стратегију свога претходника о повлачењу као начину да се спаси руска војска што је могуће дуже. Цијена је било губљење Москве. Москва је евакуисана. После тога, Наполеон је био присиљен на повлачење, током кога га је прогонила руска војска. Само мали делови француске војске напустили су Русију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: