Велики скуп Васојевића у Војводини: Сабрали се потомци Немањића
1 min readУз присуство бројних посјетилаца из различитих крајева Србије и Црне Горе, у војвођанском мјесту Савино Село код Врбаса, и ове године је на свечан начин прослављен велики хришћански празник свети Архангел Михаило, крсна слава Васојевића.
Била је то јединствена прилика да се током дводневне свечаности више стотина Васојевића и њихових гостију, окупљених око крсног имена, његујући традицију свог завичаја, још чвшће уједине у једно заједничћко биће, наводи се у саопштењу поводом догађаја.
Поред добре организације и традиционалног гостопримства домаћина, приређен је и богат културно-забавни програм у којем су учествовали познати глумци, гуслари и естрадни умјетници који су давали посебан тон цијелом догађају. Овом приликом обиљежен је и дан када је прије 25 година формирано Удружење Васојевића у Савином Селу.
Ријечи поздрава у име домаћина упутили су предсједник и потпредсједник Удружења Васојевића из Савиног Села Марко Ђукић и Вук Дедовић, рекавши да је питома војвођанска равница и овога пута, прослављајући светог Архангела Михаила, отворила своје срце и душу свим искреним пријатељима и добротворима.
Дедовић је рекао да је ово била година јубилеја у којој су прослављени значајни датуми. Он је погздравио бројне госте и позвао их да минутом ћутања одају пошту свим оснивачима Удружења. Дедовић је истакао да морамо да се сјећамо наших оснивача који су ударили темеље нашем Удружењу.
Он је овом приликом поздравио бројне делегације и личности који су дошли из разних дјелова Србије и Црне Горе, међу којима делегације Општине Беране на челу са предсједником СО Беране Гораном Киковићем, предсједника Општине Врбас Милана Глушца, делегација Удружења Васојевића из Београда на челу са почасним предсједником др Милијом Зечевићем, некадашњи предсједник Општине Андријевица и потпредсједник СНП-а Веселин Бакић, предсједник Удружења Васојевића из Крагујевца Верољуб Кастратовић, предсједник Удружења књижевника Крагујевца Бјелановић, пјесници Благоје Баковић и Дале Ћулафић као и бројне делегације из Сомбора, Крагујевца, Суботице…
Предсједник Подружнице у Савином Селу Марко Ђукић је поздравио, посебно младе који се из године у годину окупљају у већем броју, што говори да оваква окупљања имају будућност. Он је подсјетио присутне на дан када је основано Удружење далеке 1992. године и да је то било прво такве врсте у ондашњој Југославији, уз подсјећање да је послије Другог свјетског рата извршена колонизација становништва из ондашњег андријевичког и беранског среза у Савино Село и то у два наврата, гдје је свој нови дом пронашло безмало око 400 породица из Васојевића, који су се скућили и прилагодили датим околностима.
Скуп је поздравио почасни предсједник академик проф. др Милија Зечевић је пожелио вриједним домаћинима у Савином Селу да и у наредном периоду приређују сличне братске свечаности, похваливши њихов рад и прегалаштво да окупљају своју браћу из свих крајева, истичући да скуп у Савином Селу представља израз заједничких жеља свих припадника великог Васовог племена спремних да његују традицију своје постојбине, да се међусобно испомажу и да удружени покажу своје поштовање према прецима.
Он је казао да Удружење Васојевића није страначко него ванстраначко и надстраначко. Сјевер Црне Горе, односно Васојевићи, запостављени су, казао је он и позвао завичајце да улажу и помажу завичај. На крају је позвао на слогу и јединство Васојевића, Црне Горе, Србије и Републике Српске и истакао да су Васојевићи окренути према Русији, а не према НАТО пакту и изразио наду да ће се и Трамп и Путин удружити у борби против зла и тероризма и истакао предлог да Васојевићи Владимира Путина предлажу за Нобелову награду за мир.
Он је посебно нагласио рад генерала др Луке Кастратовића у Београду, као и предсједника СО Беране Горана Киковића у завичају, дајући им пуну подршку за њихово прегалаштво. Истакао је и значај Удружења Васојевића у Савином Селу на челу са Марком Ђукићем и Вуком Дедовићем., као и дичну чињеницу да су Васојевићи потомци Немањића.
Он је цитирао ријечи светог Петра Цетињског који је рекао Црногорцима и Брђанима: „Молите се Богу и држите се Русије.“
Подсјећајући да у Савином Селу већину становништва чине црногорски колонисти и њихови потомци који су прије шест деценија „возовима без возног реда“ дошли у Панонску низију из долине Лима, усјечене између кршевитих предјела Берана, Андријевице, Плава и Колашина. Зечевић је рекао да Васојевићи славе велике божје угоднике Александра Невског и Архангела Михаила.
Потом је у име Завичаја и општине Беране присутне поздравио предсједник Скупштине општине Беране Горан Киковић и пожелио домаћину да и у наредном периоду приређује сличне свечаности, похваливши њихов рад и прегалаштво да окупљају своју браћу из свих крајева. Он је цитирао ријечи црногорског суверена краља Николе Првог Петровића Његоша:
Васов траг је једрог здравља,
Лијепијех црта лица,
Он је стожер Рашкој земљи,
И китна јој перјаница.
Киковић је истакао да су Васојевићке бригаде у Мојковачкој операцији имале одсудну улогу. Снажан печат српске идеје у духовном миљеу, све до нашег доба, кроз генерације су чували многобројни манастири и цркве „на светим водама Лима“.
„С таквим историјским поријеклом народ ове области је веома брзо и лако прихватао устанке и сâм покретао многе буне и ратове, па је тако у Првом српском устанку под вођством Карађорђа, највећег ратничког изданка васојевићког племена, васкрсла Србија“, казао је Киковић додајући да су Васојевићи учествовали и у стварању Србије и у стварању Црне Горе.
„Бројне су чињенице које говоре у прилог да је народ области Васојевића дао велики допринос снажењу Црне Горе, њеном територијалном проширењу и конституисању као модерне грађанске државе. Зато се никада нећемо одрећи ни црногорстава ни српства јер је то увијек било једно“, истакао је Киковић, који је на крају поклонио Удружењу Васојевића у Савином Селу своју најновију књигу „Српски народ у Црној Гори кроз вјекове“.
Како је нагласио, сарадња између Берана и исељеника у Војводини траје дуги низ година и она ће, надам се, бити настављена и убудуће. Тим прије, јер је Беране отворен и слободан град за све добронамјерне људе овога свијета, рекао је Киковић и позвао све оне који нијесу посјетили Беране да то учине, и да што више бораве у завичају својих предака јер је најљепше тамо гдје се човјек роди.
Он је на крају поздравио присутне уз жељу да свети Архангел Михаило својим анђеоским крилима обасја и заштити припаднике великог Васовог племена и да унесе сјај, срећу и радост у њихове домове, уз поклич „још нас има поред Лима“.
Скуп је у име Удружења Васојевића из Крагујевца поздравио предсједник Верољуб Кастратовић, који је истакао значај Удружења Васојевића којег је покренуо и основао Милија Зечевић. Он је казао да они у Крагујевцу дјелују у оквиру удружења „Комови“ које окиупља Метохију, Херцеговину, Шумадију, Црну Гору и Васојевиће.
Скуп је у име општине Врбас поздравио предсједник општине Милан Глушац, који је поздравио овакве скупове и пожелио домаћинима успјешан скуп и славу истакавши да ће општина Врбас увијек подржавати овакава и сличана Удружења.
У културно-забавном програму наступили су пјесник Благоје Баковић, гуслар Зоран Самарџић и естрадни умјестници Бранка Шћепановић, Никола Зекић и Милоје Бубања и фолклорна група из Савиног Села. На скупу су подијељени завичајни часописи: „Глас Васојевића“ и „Глас Холмије“.
Свечаности у Савином Селу присуствовала је и делегација СО Беране и Удружења Васојевића коју су сачињавали: Горан Киковић, Младен Стијовић, Светомир Аковић, Иван Радевић, Добривоје-Дојо Вешовић и Миличко Трифуновић.
Програм је као и ранијих 21 годину водио надахнуто и виспрено новинар Петко Копривица.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Поздрав за највеће Српско племе -Васојевиће , из Српске старе Херцеговине!!!!
Svaka cas za skup .Andrijevica je osvijetlila obraz vasojevica zato sto je ubjedljivo protiv djukanovica zemljo propani se.
Jedno ne povezuje nista!
Jedno je jedno.
Srbi su Srbi,i amo i tamo.
Jedno!
… S druge strane, Dujovicu, konentari su ti seriozni, pametni.
Васојевићи, везивно ткиво Србије и Црне Горе. Заступништвом Архистратига Михаила и Св. Александра Невског.