Велико име свјетске литературе: Јохан Волфганг Гете
1 min readНа данашњи дан, 28. августа 1749, рођен је њемачки писац Јохан Волфганг Гете, једно од највећих имена свјетске литературе. Неколико година послије завршених студија права у Стразбуру преселио је у Вајмар, гдје је 28 година био управник позоришта.
Осим књижевности, у којој се наметнуо као обновитељ лирике, драме, епа и романа, интензивно се бавио филозофијом, природним наукама, сликарством и државничким пословима у Вајмару. Србе је задужио писањем о српској народној поезији, којом се одушевљавао, и преводом више народних пјесама, укључујући „Хасанагиницу“.
У старим данима, он је објаснио свој поглед на живот и људе кроз призму односа према Французима: Како сам могао писати пјесме мржње када нијесам осјећао мржњу? И, међу нама, ја никад нијесам мрзио Французе, мада сам захвалио Богу кад нас је ослободио њих. Како сам могао ја, коме једине значајне ствари јесу цивилизација (култура) и варваризам, да мрзим нацију која је међу најкултурнијим на свијету, и којој ја дугујем за огромни дио моје сопствене културе? У сваком случају тај посао мржње међу нацијама је чудна ствар. Увијек ћете наћи да је то моћније и у већој мјери варварско на нижим нивоима цивилизације. Али постоји ново на коме то потпуно нестаје, и гдје особа стоји, тако говорећи, изнад нација, и осјећа благостање и патњу сусједних народа као да су то његов властити.
Оставио је једну од највећих и најзанимљивијих збирки писама. Дјела: „Фауст“, „Вилхелм Мајстер“, „Вертер“, „Избор по сродности“, драме „Гец од Бирлинхема“, „Егмонт“, „Ифигенија на Тауриди“, „Торквато Тасо“, трагедије „Клавихо“, „Ванбрачна кћи“, еп „Херман и Доротеја“, путопис „Путовање по Италији“, аутобиографско дјело „Из мог живота“, поезија „Маријенбадска елегија“, „Римске елегије“, „Западно-источни диван“, епиграми „Ксеније“, оптичко дјело „Теорија боја“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: