ИН4С

ИН4С портал

Веље брдо би коштало три и по милијарде

1 min read

Фото: Ђорђе Цмиљанић/гов.ме

Изградња цијелог новог насеља на Вељем брду могла би да износи три и по милијарде еура, ако би била технички могућа. Цијена саме изградње квадрата стана на Вељем брду или било којој другој локацији у Подгорици теоретски може бити хиљаду еура, ако би инвеститор био ослобођен свих осталих трошкова комуналија, земљишта… Ако би имао унапријед изграђену сву инфраструктуру на плацу прије почетка изградње без икаквог његовог трошка и ако се користио грађевински материјал, санитарије и дрвенарију просјечног или нижег квалитета, казао је саговорник “Вијести” из грађевинског сектора на питање колико би могла коштати изградња цијелог пројекта и квадрата стана.

Цијена изградње пола БДП-а Црне Горе

Он наводи да је у анимацији пројекта, којег су прошле седмице представили премијер Милојко Спајић и министар просторног планирања Славен Радуловић, наведено да би бруто површина свих стамбених и пословних објеката износила 2,66 милиона квадрата, као и да би то у нето површини износило око 2,2 милиона квадрата, односно око 1,1 милион квадрата стамбеног и исто толико пословног простора.

“Када помножимо ту површину са предвиђеном цијеном од хиљаду еура, добијамо цифру од 1,1 милијарду евра само за изградњу тих стамбених објеката. Изградња нестамбених објеката могла би просјечно коштати за око 50 одсто више односно, око 1,7 милијарди. У насељима у Подгорици трошкови изградње инфраструктуре чине око 15 одсто трошкова изградње објекта, што би на ову укупну нето површину износило око 400 милиона евра, али с обзиром да је овдје ријеч о насељу које би било на око 200 до 250 метара већој надморској висини од Подгорице, да се помињу два језера на врху брда, спортски терени, коњички клуб, велики тржни и пословни центри, радна мјеста за 25 хиљада људи,… реалније је да изградња комуналне инфраструктуре буде макар за 50 одсто скупља. Односно да изградња цијелог насеља, са свим објектима, инфраструктуром и комплетним уређењем кошта најмање око три и по милијарде еура”, казао је саговорник “Вијести”.

Тако да би изградња овог насеља, величине града Бара, коштала колико износи половина укупног БДП-а Црне Горе од седам милијарди евра.

Било који луксуз и квалитет дижу цијену

Трошкови, како је појаснио, саме изградње стамбене зграде, без трошкова комуналија, земљишта, гаража, инфраструктуре, финансијских расхода, трошкова пројектне документације и прикључака… и када би се користили најјефтинији материјали, санитарна опрема, столарија,… и без било какве зараде градитеља, сада не могу бити нижи од 700 евра по нето квадрату корисне површине стана, а са просјечним квалитетом материјала износе око 900 евра.

Он наводи да цијена изградње квадрата стана зависи и од великог број других фактора, међу којима су спратност, да ли је потребан и какав лифт, да ли је потребна и које снаге додатна пумпе за повећање притиска воде на вишим спратовима, да ли су паркинг мјеста у гаражи унутар зграде или на класичном паркингу испред зграде, какав је предвиђен кров, да ли инвеститор гради из сопствених средстава или од кредита из банке…

“Када бисмо имали главни пројекат насеља и пројекте сваког објекта појединачно, могли би се приближно израчунати трошкови изградње. Те пројекте, у најкраћим могућим роковима, могли би имати тек годину или годину и по, након што се усвоји ДУП, а прије тога је потребно промијенити просторне планове. Сама изградња најмање зграде са једним улазом, четири спрата, која би имала до 20 станова не би могла бити завршена у року краћем од десет мјесеци, уз услов да је на њеном плацу претходно завршена и спремна сва инфраструктура”, казао је саговорник “Вијести”.

Тим који мијења ПУП радио анализу и анимацију

Из Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине “Вијестима” је званично речено да је руководитељка измјене ПУП-а Подгорица Алексдандра Тошић Јокић радила додатну анализу планске организације и коришћења простора од 923 хектара, радног назива Пројекат “Веље брдо”.

“Јавности је познато да су у току су активности на изради Измјена и допуна ПУП-а Главног града Подгорице, које су започете још 2018. године. У складу са актуелном легислативом, израдом планског документа руководи руководилац израде кога одређује Влада и који одређује стручни тим па је, следствено томе, Влада одредила Александру Тошић Јокић, дипл.инг.арх за руководиоца Измјена ПУП-а Главног града Подгорице, августа 2018. године. Током јавне расправе по нацрту овог планског документа дате су примједбе, предлози и сугестије, садржинског и процедуралног карактера које упућују на неопходност поновне јавне расправе по Нацрту плана. Будући да ће се по овом планском документу спровести поновна јавна расправа, а имајући у виду да се измјена Плана врши за цјелокупну територију Главног града – руководилац израде Александра Тошић Јокић сачинила је додатну анализу планске организације и коришћења простора од 923 ха, радног назива Пројекат “Веље брдо”. Анимација пројекта припремљена је од стране руководитељке израде и стручног тима који учествује у изради ПУП-а”, одговорено је из Министарства просторног планирања на питање ко је припремао презентацију пројекта.

Представљена само иницијална анализа

Они наводе да је полазећи од чињенице да је Главни град центар од државног значаја, процијењено да је потребно политику урбанизације учинити примјереном чињеници да у њему живи око 90% подстанара на нивоу државе, односно ријешити стамбено питање за око 42.000 лица.

“С друге стране, потребно је створити предуслове за рационално и намјенско коришћење простора Вељег брда и дефинисати правце развоја Главног града у складу са принципима одрживог развоја. Важно је истаћи да овдје ради о иницијалној анализи, који ће се додатно разрадити уз смјернице органа за техничке услове (заштита животне средине, саобраћај, туризма, енергетике, водовод, електронске комуникације..), након чега ће се спровести јавна расправа и припремити Предлога плана, који ће се упутити Влади ради доношења, а које је планирано до краја 2024. Доношењем ових измјена створиће се плански предуслови за реализацију Пројекта “Веље брдо”, будући да ће се измјенама дати директне смјернице за изградњу објеката, а постојећа ЛСЛ ће се ставити ван снаге”; казали су у овом ресору, додајући да Влада није и неће доносити посебну одлуку за пројекат “Веље брдо”, већ ће ово питање бити уређено планским документом, у складу са Законом.

Финансирање из буџета, партнерства и Развојне банке?

Из кабинета премијера није одговорено на питања “Вијести” колика је вриједност пројеката Веље брдо, из којих ће се средстава финансирати и колико новца је у буџету за наредну годину планирано за ова пројекат, као и да ли је, имајући у виду да пројекат захтијева градњу велике инфраструктуре, реално да све буде завршено средином 2026. године како је премијер најавио.

Прије три дана у интервјуу на ТВ Прва, Спајић је казао да се захваљује министру Радуновићу што је “само за два мјесеца мандата успио да пронађе локацију” за овај пројекат.

“Радићемо пројекат и из капиталног буџета, користићемо и приватно јавно партнерство у неким случајевима, имаћемо и развојну банку, управо је због тога битно да се закон о њој што прије усвоји у нашем парламенту, и на тај начин ћемо уз гаранцију државе имати једно готово рјешење за грађане који неће морати да страхују да ли ће добити кредит од приватних банака”, казао је тада Спајић на питање о томе како ће се финансирати пројекат и да ли ће грађани моћи да заложе те станове како би добили кредит за њихову куповину.

Важно је истаћи да се овдје ради о иницијалној анализи, која ће се додатно разрадити уз смјернице органа за техничке услове (заштита животне средине, саобраћај, туризам, енергетика, водовод, електронске комуникације), након чега ће се спровести јавна расправа и припремити Предлог плана, који ће се упутити Влади ради доношење, а које је планирано до краја 2024. године, рекли су у Министарству

У вези с роковима завршетка до средине 2026. године и потребних претходних активности у вези с измјеном планске документације, израде пројекта и комуналне инфраструктуре, Спајић је поновио да ће до краја године бити усвојене измјене ПУП Подгорица.

“До краја године отворићемо веб сајт за пријаве свих заинтересованих грађана, одмах послије тога, почетком 2025. године, ићи ћемо на међународни конкурс када ћемо на неки начин ући у реализацију идејног пројекта који ће до краја одсликати како тај град треба да изгледа и на који начин ћемо спровести инфраструктурне пројекте и све друге ствари које су потребне за тај врло захтјеван пројекат. До краја 2025. дефинитивно ћемо ући у изградњу путева, водовода … и да средином 2026. године дистрибуирамо прве станове”, казао је Спајић у сриједу.

Само је мањи дио пројекта у заштићеној зони

Из Министарства су казали да је мањи дио захвата пројекта “Веље брдо” налази се у обухвату Парка природе “Ријека Зета”. То је одговорено на питање да ли је ова чињеница узета у обзир и да ли ће се мијењати и план за ову заштитну зону.

“Ова околност била је у фокусу обраде предложених рјешења пројекта ‘Веље брдо’, будући да се ради о заштићеном природном добру. У оквиру Парка природе простор намијењен Пројекту “Веље брдо” налази се у ИИИ Зони заштите, за коју важе одредбе просторних планова Главног града Подгорице и Општине Даниловград, уз експлицитну примјену стандарда заштите животне средине и природе, како се не би нарушило већ побољшало биолошко стање Парка природе – а што је наведено у Одлуци о проглашењу Парка природе “Ријека Зета” из 2019. године”, казали су у Министарству.

Спајић мијења представљену математику, рати додати сви трошкови становања

Како се подаци о цијенама станова, износу и броју рата са каматама, које је на презентацији прошле седмице саопштио премијер, нису поклапали са основним математичким радњама, јер би коначна цијена за стан од 60 квадрата износила 1.700 еура по квадрату, а за 100 квадрата око 1.400 евра по квадрату, што је знатно више од најављених 1.000 евра, Спајић је у интервјуу прије три дана на ТВ Прва саопштио потпуно другачије податке.

“Тих 390 евра за 100 квадрата или 290 еура за 60 квадрата, не значе мјесечну рату како што су појединци покушали да испинују”, казао је сада Спајић, иако је на презентацији више пута понављао да су износи рата за куповину станова 290 и 390 евра.

“Триста деведесет евра за 100 квадрата представља максимални мјесечни трошак становања који ће грађани да плаћају. Подстанар сада за стан од 100 квадрата у Подгорици мора да плати сигурно 800 – 900 евра у неким дјеловима града и преко хиљаду еура. Он жели да зна колико мјесечно треба да плати укупно уколико се пресели на Веље брдо и за њега ће та цифра да буде 390 еура. То значи рата која укључује и главницу и камату и порез на накретнине и одржавање, које сваки власник мора да плати, и укупни мјесечни трошак ће износити максимум до 390 еура, док ће за 60 квадрата он износити максимално до 290 евра”, казао је Спајић у сриједу.

Само четири дана раније тврдио је потпуно супротно.

“За стан од 100 квадрата имаћемо мјесечну рату од 390 евра, за 60 квадрата имаћемо отплату која ће бити мјесечна рата од 290 евра. Метар квадратни ће бити хиљаду евра а изведена камата, ако узмете у обзир рату и да је отплата 30 година, је 1,2 одсто годишње”, казао је премијер у суботу прошле седмице.

Премијер је промијенио и причу око термина усељења, јер је прошле седмице јасно казао да се прва усељења могу очекивати средином 2026. године, а сада користи термин “дистрибуирати станове корисницима”.

“Средином 2026. године ћемо дистрибуирати прве станове, не цијело насеље. Сигурно је да ће тај пројекат трајати више година. Имаће ранг-листе, приоритет за младе брачне парове”, казао је Спајић у сриједу.

Термин дистрибуирати станове може да значи додијелити право на стан или направити ранг-листу, а не мора да значи усељење.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *