ИН4С

ИН4С портал

Вељко Бојић – српски родољуб, пјесник и сликар: Туђина га није промијенила (ВИДЕО)

1 min read
Давне 1963. године напустио је земљу са неколико својих рукописа, и у себи замрзао слике свог завичаја, ликове и сјећања, које је доцније преточио на више од стотину својих слика и 33 тома поезије, прозе и драме, у 86 наслова на 15 хиљада куцаних страница.
Veljko Bojić

Вељко Бојић; фото: c1.staticflickr.com

17. фебруара 2019-те, у 86-тој години живота у Лос Анђелесу, преминуо је Вељко Бојић, истински српски родољуб, који је своје велике идеје, племените мисли и истинита а од нас скрајнута свједочанства оставио нама, своме роду, али и свијету, на папиру и платну.

Тај ВУК из живописног колашинског села Липова, који је у себи носио дух својих слободољубивих и храбрих предака, није се дао везати сатанским комунизмом, и напушта своје „Орловско гнијездо“, одакле су многи најбољи одлетјели, и одлази у „слободни“ свијет.

Војвода од стиха, писане ријечи и кичице, током свога живота у туђини није промијенио ни длаку ни ћуд. Пјевао је о Видовдану, сликао Косово, љепоту и врлину, муку и истину, и осим отаџбине свим срцем волио и Русију. Сва његова узвишена чула, прије свега оно духовно, била су окренута земљи предака. Ипак, он никако није остао заробљен само у оквиру националног, већ је у себи носио и у себе сабирао све најљепше икада створено, било људско, било Божанско.

Давне 1963. године напустио је земљу са неколико својих рукописа, и у себи замрзао слике свог завичаја, ликове и сјећања, које је доцније преточио на више од стотину својих слика и 33 тома поезије, прозе и драме, у 86 наслова на 15 хиљада куцаних страница.

За његову прву књигу пјесама – „Изгнаник“, надахнут предговор под називом „Кофер Вељка Бојића“ написао је Матија Бећковић, који је и направио избор из Бојићеве поезије, и исту препоручио за издавање реномираном БИГЗ-у.

„Поскитани народ има и поскитану књижевност“, истакао је Бећковић. „Један од њих је и Вељко Бојић. Они који су отишли најдаље највише су се приближили себи и свом коријењу. Зато међу безотаџбеницима можемо срести људе каквих више нема тамо одакле су отишли“.

Највећи живи српски пјесник високо је оцијенио поезију Вељка Бојића, нарочито апострофирајући сљедеће:

„Језик је једини завичај од кога се не можемо одвојити. И кад ничега нема у језику је све задржано.

Туђинујући, Вељко Бојић је негдје у калифорнијској пустињи наишао на сувомеђу, налик на оне којима је испрезиђивана Црна Гора. Препознао је камење и плакао гледајући камени рукопис без креча и малтера, изведен онако како се у Америци не зида. Камен завичајник се не помјера. А ово камење као да се помјерило и дошло за својим људима. Доцније је сазнао да се нису случајно препознали. Сувомеђу су зидали наши људи који су ко зна када доспјели овамо.

Поезије нема тамо гдје има срећника, претпостављених и послушника. Она је тамо гдjе су озлијеђени, изгнани и побуњени. Само поезија је достојна да јој се повјери истина“.

Bojić i Bećković
Бећковић и Бојић у САД; фото: facebookreporter

Бећковић је истакао да Бојић познаје модерну поезију и поштује њене изуме.

„Просули смо се по свијету и заборавили оне који нас ни за тренутак нису заборављали. Без њиховог удјела прича о нама не може бити цијела.
Велика правда и морал језика брине се и о њима. Језик се свега сјећа и никога не одриче.

Прича кружи и кад се једном врати тамо одакле је кренула донијеће са собом и кофер Вељка Бојића“, закључио је Бећковић, у септембу 1988.

Иначе, и животни пут Бојића веома је занимљив. За вријеме Другог свјетског рата, иако је имао само 15 година, био је припадник ЈВУО. Преживио је погром, вишемјесечно мучилиште у колашинском затвору, прешао је у Пећ, гдје је завршио гимназију, онда Правни факултет у Загребу. Живот га је одвео и у Француску, у Париз, да би се коначно скрасио у Лос Анђелесу, гдје је и сахрањен.

Извор: Јована Бојић Баљошевић – facebookreporter.org

Прочитајте ЈОШ:

Данило Бојић вон Колашин: Амерички научник и српски патриота

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Вељко Бојић – српски родољуб, пјесник и сликар: Туђина га није промијенила (ВИДЕО)

  1. Почаст великој мученичкој кући потомака Илије Тадишина из Липова!!!

  2. Прича кружи и кад се једном врати тамо одакле је кренула донијеће са собом и кофер Вељка Бојића“, закључио је Бећковић, у септембу 1988.
    Тако је Велики Матија!

  3. Муко наша, увијек истом српском муком одишеш, голготом плаћаш, достојанствено с горчином умиреш, а све нам остављаш за завјет!!!

  4. Од великог племства Бојића Илије Тадишина, остао је из те генерација иза шест Илијиних синова, само још Гојко у Београду и Драго у енклави окупиране Метохије. Илијино потомство је српству образ освјетлало и њихови потомци настављају тај утрти пут, јер су то дубоко урезани корјени људских величина, патњи, страдања,највиших достигнућа!

  5. Тужно је што је у туђини остао, што није сахрањен у свом родном Липову.
    Вјечнаја памјат!

  6. Veliko i casno stradalnicko potomstvo Ilije Tadišina iz Lipova. Počivaj u miru ljudino, počivaj Veljko stradalnički, čojske i sojske kuće Bojica s divnog junackog Divorada!

  7. Боже драги каквога човјека! Чистога срца, неокрњеног образа и части, Боже велики!!!

  8. Величанствњн човјек, величанствен страдалник, достојан свог рода. Прогнали смо најбоље и оставили беспућу, тако нам и вријеме суди.

  9. Исти ске вриједности смо одгурнули, приграбили коминизам, Броза, вјечне крвнике за браћу. Велики Вељко Велике и честите куће Бојића из Липова. Нека Ти је слава и хвала!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net