ИН4С

ИН4С портал

Весић: Метро најважнији пројекат у мом и мандату будућег градоначелника

1 min read

Весић

Замјеник градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да најпоноснији на пројекат метроа и да је то највећи инфраструктурни пројекат који се тренутно ради у Србији.

„Београд је довољно велики град да без метроа не може да ријеши саобраћајне гужве. Када будемо 2028. године завршили прву линију и 2030. другу Београд ће бити потпуно другачији град, са скоро 47 километара метро линија. Изградња метроа је најважнији пројекат и за будућег градоначелника и његов тим“, казао је Весић.

Он је у Јутарњем програму РТС-а истакао да ће Београд имати скоро 237 километара што реконструисаних, што нових пруга у оквиру БГ воза што значи да ће се повезати све приградске општине – Обреновац, Сурчин, Лазаревац, Младеновац.

„Метро неће ријешити све гужве у Београду, али ће омогућити да се брже путује и планира вријеме тако да сам срећан што је тај пројекат почео. Тренутно се обавља насипање на Макишком пољу. Потписан је и меморандум о разумијевању за „раног оператера“, то је једна француска компанија ће помагати савјетима о изградњи метроа“, истиче Весић.

Према ријечима замјеника градоначелника данас почиње испорука бесплатних уџбеника за све ђаке јавних школа у првом и другом разреду.

Град Београд је прошле године први пут расписао набавку гдје је омогућено родитељима, чија дјеца иду у први и други разред, да се јаве и добију субвенцију града у вриједности четири основна уџбеника. То су Свет око нас, Српски језик, Матеметика и изабрани страни језик.

„У зависности од издавача, ти уџбеници су вриједности око 5.500 динара. Прошле године ту субвенцију добило је скоро 24.000 родитеља. Ове године је другачије, договорили смо се са министарством просвјете и унапријед издавачима платили уџбенике које су изабрале основне школе. За то је град издвојио око два милиона евра и данас почиње испорука уџбеника у основним школама и биће готова до понедељка“, поручује Горан Весић.

Додаје да је посебно срећан и задовољан што скоро 80.000 дјеце иде у вртиће. Тренутно се завршава, ради или пројектује 24 вртића што значи да неће бити листа чекања.

„Важно је да родитељи знају да 75 посто дјеце има своје мјесто у вртићима, а тога нема ни у много развијенијим градовима од Београда“, наглашава замјеник градоначелника.

Истиче да је задовољан и што је просјечна плата на крају прошле године била 838 евра а 2013. године 479 евра.

„Да ли је довољна – свакако није. Када посматрате ИТ сектор просјечна плата је 200.000 динара. Повећање просјечне плате је јако битно за подизање стандарда, незапосленост је тренутно око осам посто а била је 18. Људи осјећају да је боље али још доста тога може да се уради да Београд буде боље мјесто за живот“, сматра Весић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy