Ветерани из 63. падобранске бригаде направили још један спектакл и угостили колеге из региона
1 min read
Фото: Д. Миловановић
Према сећању бивших падобранаца наше 63. бригаде, када се у новембру 1993. на аеродрому у Бечеју појавио грчки лекар анестезиолог Александар Љољос из резервног састава њихове падобранске јединице ХЕЛАРУ са идејом да се усред рата „скаче за мир на Балкану“ – они су гледали помало „бело“.
Нашим падобранцима тада се допала и прича Александра Љососа: да сваки рат има крај, па ће тако и тај морати да стане. И тако, у доброј вери да ће мир доћи, организован је први „Скок пријатељства“ ратне 1993. године.
У миру 2022. на аеродрому Лисичији јарак у првој недељи септембра окупило се око 120 падобранаца из десетак земаља. Домаћин им је био Клуб Архистратиг 63. падобранске.
Заједно са Јоргосом Мастакурисом, старијим наредником Грчке обалске страже (овде познатим као Јоца Шумадинац), допутовали су и Панагиотис Цамалис, заповедник Падобранске јединице Грчке полиције из Атине, и Манусос Тревлакис, падобранац и ратни херој из 1974. са Кипра.
– Ја сам одушевљен овим „скоковима за мир“ и обећавам вам да ћу догодине довести још људи из моје једнице. Нисам присуствовао оваквом окупљању ратника где се само и искључиво говори о миру и слави другарство – причао је за „Новости“ млади командант Панагиотис Цамалис притежући униформу, јер су за суседним столом седели – генерал Илија Тодоров, командант 63. са 20 година стажа, Ибрахим Калезић (88), падобранац из Тузле (најстарији скакач на Балкану), пуковник Ненад Кузмановић Кузма, „човек са моторолом“, од кога на Јарку све зависи, чувени заставник Кораћ, за кога кажу да је наш најбољи скакач свих времена…
Времешни Манусос Тревлакис био је опуштенији од младог официра. Говорио нам је да се међу „нашима“ осећа као да је на свом Криту.
– Овако је и када се ми који смо прошли рат са Турцима на Кипру окупимо – причао је Манусос. – Сетимо се прво оних којих више нема, а онда причамо у славу мира и живота. Иако је за падобранце небо граница – заувек се на небо ником не жури.
Пуковник Небојша Кузмановић један је од људи захваљујући чијем труду се ова манифестација одржава. Он потврђује да је најважнија логистика коју им пружа војска, а то су шатори за спавање, кухиња, авиони и хеликоптери са скокове. Три министарства учествују у покривању трошкова, преносе Новости.рс.
– Најважније је да нема ни најмањих инцидената јер су сигурносне мере ригорозне и строже него, рецимо, у бригади. Активне колеге и цивилни инструктори падобранства надгледају скакаче и у хангару, пред скок, режим тишине не сме да се наруши. Пре уласка у летелицу сви су концентрисани и спремни. Приметили смо да је све више гледалаца који се истог дана распитују и учлањују у школу падобранства и све нас је више – сведочи Кузмановић.
На Јарку је ове године први пут као такмичар у скоковима на циљ наступао и владика Методије, епископ будимљанско-никшићки. Падобранци га зову „наше црквено лице“ и са поносом су руком показивали на њега уз озбиљно упозорење.
У ВАЗДУХУ 120 РЕКРЕАТИВАЦА
– За нас ветеране „балкански скок“ је прилика да се опет винемо на небо и сиђемо падобраном као некад – причао нам је Миодраг Кастратовић Кале, секретар у Падобранском савезу. Ове године чуо сам се са око 500 људи, бивших падобранаца, и договарао „Скок“, а винуло се из авиона и хеликоптера у два дана 120 ветерана рекреативаца. Интернет и „Јутјуб“ су већ препуни снимака од ове године, а такву рекламу нико нема – каже Кале.
Ибрахим Калезић (88) из Тузле од 2014. је редован такмичар. У своје време, служио је у Бригади и поносан је на сваки тај дан. У 63. бригади га зову „наш Ибро“.
– Ни прошле године ови моји у Тузли не урадише ништа за младеж и падобранство – казао нам је наш стари саговорник. – Обећали из Кантона паре, сликали се председници са мном за новине, најавили као да ће бити и онда – ником ништа. Али, нећу се предати. Наставићу да се борим да и наша деца имају падобранство и наравно док сам жив, скакаћу са мојим пријатељима и браћом из 63, преносе Новости.
У склопу традиционалне манифестације “Балкански скок пријатељства” која се одржава на београдском спортском аеродрому Лисичији Јарак, а на којој учествују ветерани, такмичари, као и учесници из Србије и региона, свој први скок имао је актуелни предсједник Општине Будва и доскорашњи посланик ДФ-а у Скупштини Црне Горе, Мило Божовић.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

