Ветинг обећава, имовина тужилаца и судија под лупом
Да ли би ветинг систем у Црној Гори као процес контроле правосуђа дао резулатате у нашој држави, питање је које већ неко вријеме држи пажњу јавности. Након искуства Албаније у којој је захваљујући том систему на провјерама пало више од стотину судија и тужилаца који су били повазани с криминалом, из црногорског Министарства правде поручују да тај ресор спроводи анализу увођења ветинга која ће бити спремна почетком октобра.
“Суштина је ветинга у томе да се кроз тај поступак утврђује материјално стање да тако кажем тужилаца и судија и они који не могу да објасне из својих прихода имовину коју посједују и они бивају разријешени по сили закона”, казао је за ТВЦГ адвокат Веселин Радуловић.
И значајан је број таквих који би према ријечима Радуловића могли доћи под лупу надлежних уколико се уведе ветинг – процес који обећава али на који се и даље чека.
“Како ће се он спровести да ли га је могуће спровести у садашњим околностима је велико питање а врло је неопходан”, казао је бивши судија Европског суда за људска права у Стразбуру Небојша Вучинић.
По свему судећи био је неопходан и Албанији. Од кад је уведен, у тој држави је више од стотину судија и тужилаца пало на провјерама а затим су кренули резултати.
“Суђено је и неколико министара, неколио бивших министара, чак један је бивши министар унутрашњих послова који је и затворен због својих веза са организованим криминалом. Све је ту почело, мада се то није доказало. Сада имамо који је у бјекству, бивши потпредсјендик владе и бивши министар финансија”, казао је новинар из Албаније Симон Шкрељи.
Албанско тужилаштво истражује и неколико политичара, тужилаца, судија а доста посла им тек предстоји. Међутим, он истиче и другу страну медаље.
“Има један тужилац који се најмање 15 година чувао од стране специјалних јединица зато што је имао проблеме као тужилац са организованим криминалом и на један дан он због једног аута који је заборавио да је купио негдје 1998. године које а који је заборавио да пријави да је купио, није прошао ветинг. Ту мислим да неко нешто није урадио како треба”, додао је Шкрељи.
А како га у Црној Гори примијенити, питање је уз које иду и друга: да ли би то био политички или реформски инструмент, једино или алтернативно рјешење.
“Идеја ветинга је у ствари, узрок њен је немоћ друштва. За све оно што се заговара ветингом већ постоје институције за сваки сегмент и постоје људи који су за то плаћени. Али очито нешто не фунционише”, казао је бивши судија Врховног суда Сретен Ивановић.
“Треба преконтролисати рад свих судија али мислим да политичке елите не желе стварно успостаљањене независног судства као гране власти, већ желе да успоставе контролу над судовима и судијама”, додао је Вучинић.
И док Вучинић истиче да је пресудно то ко спроводи ветинг, Ивановић поручује да би тај процес имао смисла само уколико би се спровео прије него што судије и тужиоци загрију фотеље.
“У Америци кад се бирају судије Окружног суда, Врховног суда, постоје три независне комисије које добро проучавају те кандидате и породичне везе и стил живота и начин живота и имовину и онда их бирају а не потом”, казао је Ивановић.
“Ако би се адекванто спровео процес, ако би у њему учестовали адекватни људи значи личности највиших моралних и највиших стручних карактеристика мислим да би се могли постићи одређени резултати”, казао је Вучинић.
Министар правде Марко Ковач је за ТВЦГ саопштио да је његов ресор почео са израдом Анализе увођења ветинга и да очекује да ће бити готова почетком октобра. А док на све то чека јавност, не морају и надлежни, јер – увијек има посла – ко хоће да ради.
“Ријешите ви оргнанизовани криминал па ће испливати судије као мртве рибе на површини – које су на вези са организованим криминалом”, казао је Ивановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: