ИН4С

ИН4С портал

(VI ДИО) Како је текао шверц кокаина у Црној Гори: 2021. као година масовних запљена наркотика у Црној Гори, борба против ОКГ-а и даље траје

1 min read

Априла 2020. године објављен је извјештај Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал а криминалци из Црне Горе су били укључени у шверц 30 тона кокаина који је заплијењен од 2017. Количина тог кокаина иза које стоје црногорски шверцери, наводи други извор је 41.5 тона.

Процјењује се да се у Европи годишње потроши 90 тона кокаина, чиме се стиче утисак да је Црна Гора била важна карика у читавом том ланцу.

О свему овоме је говорио предсједник Покрета за промјене у емисији Контроверза емитована на Адриа телевизији.

Говорећи о 2021. години, службе које формално нису под контролом ДПС-а су заплијениле три веће запљене кокаина. Прва је била 1.2 тоне у складишту Крстовића у Зети, једна од 400 килограма у пакетима банана у магацину Волија, и прву која је испраћена из Црне Горе а која је праћењем довела до наручилаца. Последњи случај је једини процес који је спроведен по правилу међународних акција.

За 1.2 тоне је јавила ДЕА, а шта се десило у магацину Волија још увијек нико званично не зна. Свакако је црногорска лука Бар означена као тачка за шверц дроге а да се највише кокаина крије у бананама.

Пратећи модус операнди картела, роба се „очима“ прати а роба се не преузима у товарима банана, већ се утовара у одређени брод у којима су црногорски поморци који на отвореном мору преузимају робу од чамаца и лађа. Свеједно је како долазе у Црну Гору.

„Постоје и ситуације када је преклан поморац који се нашао у погрешно вријеме на погрешном мјесту. То је био поморац из Србије који је видио претоваре. Током рада 42. Владе, процурјела је информација из безбједносног сектора о товару о 1.2 тона кокаина и покушају запљене и тако нико није дошао да прихвати ту робу. Слично је било и са акцијом у складишту Волија“, казао је Медојевић.

Шанса да Крстовићи нити власници Волија нису знали да се то спроводи у њиховим магацинима су минималне а друга је прича јесу ли они уцијењени.

„Друга је прича за Есада Растодера који држи словеначку фирму СЦ Дербy који ради банане. За њега словеначке службе сматрају да је дио овог клана. СКY апликације говоре доста о томе. Под влашћу ДПС-а смо постали шверцерска држава. Судство и тужилаштво је такође постало дио те приче. Таква врста метастазе није озбиљно схваћена од стране Владе Здравка Кривокапића а ни Дритана Абазовића који је то схватао као простор за политичку промоцију. Осим што је медијски освијетлио читаву причу, ја сам њему рекао, да он није ПР, него ПРемијер земље. Ти у Скупштину не долазиш да причаш о томе шта знаш, већ шта си урадио поводом тога“, казао је Медојевић.

Тврди да Милојка Спајића ова тема не занима јер је дошао да направи новац.

„Један дио клана ће имати свој дио ту. Спајић већ преговара са Душком Марковићем и покушава да своју фракцију ПЕС-а споји са том фракцијом ДПС-а“, казао је Медојевић.

То је, како наводи, нормалан политички процес.

„ДПС је задржао једну линију Србофобије и насртаја на Српску православну цркву. Тај дио се поклапа са овом фракцијом СКY-еваца и биће предмет истраге. Остаје други дио СКОЈ-еваца. То су људи који не желе да ДПС буде антисрпска странка, који поштују Српску православну цркву, обично су то политичари из Боке или сјевера Црне Горе. Они нису увезани у криминал и они сада у ПЕС-у виде потенцијалног партнера. Контакти већ постоје, Спајић и Марковић су већ у контакту“, казао је Медојевић.

Обезбјеђење Спајића су људи који су обезбјеђивали Душка Марковића а ради се на томе да се разбију и ПЕС и ДПС, тврди Медојевић и додаје да и БЕМАX има своје фаворите.

„Све ће се разбити а Црна Гора ће за годину дана бити на почетку политичке транзиције, а пред ове грађане ће изаћи ко зна какви лопови“, казао је Медојевић.

Извор: Борба

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net