“Ви можете и Бог вам је дао”
1 min readПише: Илија Петровић
Текст под насловом Ви можете и бог вам је дао (по тада важећим правописно-идеолошким правилима, Бог се морао писати малим почетним словом) објављен у новосадском “Индексу”, листу Савеза студената Војводине, број 201, 27. мај 1970), тицао се рушења Његошеве гробне црквице на Ловћену и, у њену замену, грађења “оригиналнијег, лепшег и још старијег” Мештровићевог маузолеја на истом месту.
Прича о томе студентском добронамерном подухвату, ризичном још од саме замисли, врло је кратка и гласи:
“Ових дана Одбор за изградњу маузолеја Петру II Петровићу Његошу расписао је конкурс за извођење радова на Ловћену.
Одборници то зову завршном фазом у својим напорима да Његошу подигну споменик какав генијалном пјеснику одговара.
И поред тога што у свом Саопштењу од 20. VIII 1969. године одборници говоре о ‘широкој подршци’ наше јавности овом пројекту, подсјећамо ту исту јавност да је огроман број наших културних радника, умјетника, универзитетских професора, од којих су многи из Црне Горе, устао у одбрану Његошевог споменика. Одбор о тиме ћути. Зашто?
Не знамо, али нам се чини да се овакав однос и према Његошу и према нашој култури може оквалификовати само као беспримјеран вандализам. Утолико прије што је Његошев аманет Црногорцима сасвим јасан: »Ја хоћу да ме сахраните на Ловћену. То је моја потоња жеља, коју у вас иштем, да је испуните и ако ми не задате Божју вјеру, да ћете тако учинит, како ја хоћу онда ћу ве оставит под проклетством, а мој последњи час биће ми најжалоснији и ту моју жалост стављам вама на душу«.
Његошева црквица на Ловћену већ је рушена 1916. године, али је обновљена на истим темељима, како то свједочи Споменица Петра II Петровића–Његоша – владике Рада 1813–1851-1925-Цетиње (издање Главног одбора за пренос Његошевих кости), 1926, стр. XVII. У поменутом саопштењу овај моменат је фалсификован.
У току последњег рата Његошева црквица опет је оскрнављена: италијанским артиљерцима служила је као циљ приликом обучавања. Због тога су се италијанске власти и званично извиниле.
Али, да не бројимо аргументе. Њих су у више махова набројили они који су за то најквалификованији – стручњаци. Нас само чуди како општом својином могу да располажу цетињски одборници. Јер Његош, ако се добро сјећамо, није пјевао само Цетињу… Или можда мисле да је умјетнички вреднији онај споменик у који је уграђено више материјала. Или онај чије подизање више кошта. И о томе су ријеч дали стручњаци.
Ми овдје подсјећамо на то да Његош не припада само цетињској општини и да она не може располагати његовим костима и његовим именом као својом дједовином. Он је довољно велик да му пирамида на Ловћену неће додати ништа. Може му само одузети.
Потписани студенти Новосадског универзитета сматрају својом моралном обавезом да се са тим не сложе.
И још нешто: овдје се налазе само имена студената који потичу из Црне Горе, а већини од њих тамо и сада живе родитељи. Ова чињеница, молимо да се то уважи, не значи да полажемо неко посебно право на Његоша, јер зна се коме он припада, већ само желимо да се онога дијела бруке пред покољењима и пред историјом – унапријед одрекнемо. Јер одлука о рушењу Његоша са Ловћена донесена је само у Црној Гори”.
Прву верзију текста под називом Ви можете и Бог вам је дао написао је један од тадашњих редовних студената Филозофског факултета, а један од тадашњих асистената на Филозофском факултету у Новом Саду, на Групи за јужнословенске језике, био је замољен да га прегледа и да га, ако буде требало, мало побољша.
После свега, десило се да је од прегледаног и “мало побољшаног” текста остао само наслов и, можда, свега једна полуреченица. Испод новог текста потписао се сто шездесет један студент из Црне Горе; било је међу њима и нешто Херцеговаца и “других”, али то за сам повод никоме није ни било интересантно.
Зашто протест
Зарад лакшег разумевања целог “случаја”, преноси се овде и један део Саопштења Одбора за изградњу маузолеја Петру II Петровићу Његошу на Ловћену, датог после прве његове седнице одржане на Цетињу 20. августа 1969. године:
“Одбор је закључио да југословенску јавност обавијести о сљедећем:
Познато је да су окупационе аустро-угарске власти 1916. године дјелимично порушиле капелу на Ловћену, коју је за живота саградио Петар II Петровић Његош, пјесник, мислилац, владар и владика црногорски.
Године 1921. основан је Државни одбор за подизање споменика Његошу на Ловћену. Касније је краљ Александар Карађорђевић одлучио да својим средствима изгради маузолеј… Пошто је одустао од изградње маузолеја, чији је пројекат био наручио од вајара Ивана Мештровића, он је саградио садашњу капелу.
Материјал од старе капеле је уклоњен, а на Језерском врху саграђена садашња капела, која ни по материјалу, ни по димензијама, ни по локацији, а нарочито по унутрашњем изгледу не одговара старој Његошевој капели. Како садашња капела није аутентична и како по својим умјетничким и другим вриједностима не одговара Његошевом значају садашњи нараштаји имају права и дужности да се свом великану одуже подизањем љепшег и достојнијег споменика.
Одбор је донио Одлуку да препоручи надлежним установама да се садашња капела у цјелости (остало је нејасно да ли то значи: у “комаду”, или, можда: камен по камен – ИП) пренесе на одговарајуће мјесто…” (,Просвјетни рад, број 15, Титоград/Подгорица, 1. октобар 1969); није речено које “одговарајуће мјесто”, можда неки још кршевитији и виши Ловћен, а остало је нејасно и које су то установе надлежне за “преношење”.
Ко то сме да протестује
Објављена протестна изјава новосадских студената изазвала је згражавање и забуну у “важним политичким структурама” у Новом Саду и Војводини, делом и због тога што је у њиховим редовима владало уверење да је текст стигао из “непријатељске емиграције” и да је студентима само “подметнут”. Ту “емигрантску” тезу вешто је образлагао један “историјски” асистент, уз то и партијски активиста, све док није чуо, у четири ока, да емиграција са тим нема никакве везе и да је стварни аутор објављеног протеста његов асистентски колега са језичке групе. Теоретичар “емигрантске завере” био је тим сазнањем заиста збуњен, али је све то, док је трајала врло широка “идеолошка” истрага и спорни број Индекса био забрањен (није био заплењен јер су студенти, претпостављајући шта би се могло десити, највећи део тиража разделили између себе и потом га растурили комад по комад), часно је задржао за себе. И тада, и касније.
По природи ствари, у политичку хајку упустила су се и јавна гласила, пре свих, као најгласнији, новосадски Дневник. Његов недељни коментар, под насловом Смишљено одрицање (из пера Миодрага Ракића), гласио је:
“Расписивање конкурса за изградњу маузолеја Петру II Петровићу – Његошу на Ловћену, дало је повод 161 студенту Новосадског универзитета да се писмено обрате јавности и изразе свој револт против одлуке о рушењу цркве у којој сада почивају посмртни остаци великог песника. Учинили су то, објављујући писмо у ‘Индексу’ под насловом ‘Ви можете и бог вам је дао’, на доста неуобичајен начин, комбинујући аргументе и ставове из којих проистичу и одређени политички тонови. Аутори писма оштро нападају Одбор за изградњу маузолеја због тога што је прећутао неслагања великог броја наших културних радника, уметника и универзитетских професора (међу којима су многи и из Црне Горе) са одлуком о уклањању досадашњег Његошевог споменика. Тај напад добија у овом тренутку чудну градацију. Целокупна акција Одбора за подизање маузолеја, однос и према Његошу и нашој култури, оквалификована је као ‘беспримјерни вандализам’. Затим се подсећа на Његошев аманет да буде сахрањен у цркви на Ловћену и на ‘грех’ који ће пасти на душу онима који песникову жељу не услише.
Напад се не завршава овде. Потписници писма наводе да је црква у прошлости била два пута рушена и скрнављена. У последњем рату (Другом светском – ИП) служила је италијанским артиљерцима као циљ приликом обучавања…
Такве аргументе, хронолошки и веома смишљено поређане, аутори писма наводили су ‘само узгред’, јер су о свему томе казали своју реч стручњаци. Потписнике овога писма, такви аргументи стручњака не чуде. Чуди их како цетињски одборници могу да располажу општом својином као својом дедовином. Јер, Његош није ‘пјевао само Цетињу…’
Аутори писма, на крају изражавају своје неслагање са одлуком о рушењу црквице на Ловћену. ‘Чињеница да су потписници писма студенти који потичу из Црне Горе – каже се дословно у тексту – не значи да полажемо неко право на Његоша. Зна се коме он припада, већ желимо да се онога дјела бруке пред покољењима и пред историјом – унапријед одрекнемо. Јер одлука о рушењу Његоша са Ловћена донесена је само у Црној Гори…’
Жељи аутора писма, а и аргументима (за које и сами тврде да су их више пута наводили они који су за то најквалификованији) у начелу нема се шта замерити. У недавној прошлости били смо сведоци широких расправа за и против рушења црквице на Ловћену и такво право не сме се ускратити ни новосадским студентима. Међутим, може бити озбиљан предмет замерке начин на који се група студената Новосадског универзитета обратила јавности. Употреба израза ‘беспримјеран вандализам’, подсећање на топовске хице фашистичке војске, удаљило је ауторе писма од академског нивоа расправе о једном веома значајном културно-историјском догађају. Свакако, то је допринело да се између редова, и у редовима, јасно оцртавају мисли са политичким алузијама. Зар речи у наслову, затим ‘одрицање од оног дјела бруке пред покољењима и историјом’, истицање да је одлука о ‘рушењу Његоша (а не црквице – што свакако није штампарска грешка) са Ловћена донесена… само у Црној Гори’, не потврђује овакве закључке?
У последње време баш у вези с Његошевим спомеником ангажују се и настоје да лансирају у нашу земљу своје ставове разни непријатељски кругови у иностранству. Њиховим ставовима и аргументима, као и крајњим жељама, овакво састављено писмо у ‘Индексу’ може у великој мери да иде на руку” (Дневник Нови Сад, 31. мај 1970, 7).
Читаоцу овог коментара с разлогом се може учинити да је његов аутор, поред тога што је по добијеном редакцијском налогу образложио (или препричао) и “подржао” званичне ставове партијских “структура”, имао и интимну жељу да јавности представи све оно што су студенти Новосадског универзитета рекли у свом писму нискотиражном Индексу, а што до ње преко тог гласила није ни могло стићи. Тако тумачен, Ракићев коментар био је “блага” подршка студентском протесту исказаном у тексту Ви можете и Бог вам је дао.
Али, зато, читаоцу би могло бити чудно што титоградска (данас: подгоричка) Побједа овом “случају”, барем док је он био још свеж, није посветила ни један једини редак; као да се ништа није ни случило. Побједа је више бринула о податку да је Уставни суд Југославије узео у “претходни поступак” захтев Митрополије црногорско-приморске против одлуке о градњи ловћенског маузолеја. “Уставни суд ништа није могао ближе да каже о томе како ће се завршити овај спор. Затражено је да се прибаве потпунији документи републичких и других органа Црне Горе који се односе на одлуку о грађењу маузолеја”, из којих би се могло видети “на који ће начин суд да води расправу”. Мимо тога, “Побједином” новинском извештачу “однекуд” је већ је било познато да ће се савезни Уставни суд огласити ненадлежним “да рјешава овај случај и прије би се могло говорити о томе да је, пошто је ријеч о имовинско-правним односима, то ствар редовног суда” (Вапај Ловћена, број 2929, 28. мај 1970, 2).
Можда би се из тог угла, за Црну Гору сасвим неважног јер се она није уопште обазирала на протесте са стране, понајмање студентске, брига Савеза комуниста Војводине за очување добросестринских односа са црногорском партијом (због наводних напада “на политичке и самоуправне органе СР Црне Горе и покушаје њиховог моралног и политичког дискредитовања у вези са подизањем Његошевог маузолеја”) могла сматрати сувишном. Војвођанска партија није мислила тако, а њене продужене руке деловале су на уобичајени начин.
Истога дана кад је објављена новинска критика студентског протеста, на истој страни Дневник је објавио да је “Окружно јавно тужилаштво у Новом Саду привремено забранило растурање студентског листа »Индекс« број 201 од 27. маја ове године, који издаје Савез студената Војводине. До ове мере дошло је због објављивања написа ‘Ви можете и бог вам је дао’, чиме је повређена Одредба чл. 52, става 1, тачке 2 и 7 Закона о штампи и другим видовима информисања”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: