Ви сте духовни ослонац Русије
1 min read
Патријарх Кирил
У недјељу је завршена дводневна посјета патријарха Москве и цијеле Русије Кирила Вологдској Митрополији, током које је обишао Череповец, Вологду и три манастира – Кирило-Бјелоозерски, Ферапонтов (овдје је први пут видио чувене фреске Дионизија) и Спасо-Прилуцки Димитријевски мушки манастир. Патријарх је руски сјевер назвао духовним ослонцем Русије.
Са великим нестрпљењем окупљени парохијани, међу којима су била дјеца и кадети, ишчекивали су патријархов долазак. На клупама, близу импровизованог подијума, смјештени су људи са инвалидитетом, о којима су бринули волонтери. Око oсам хиљада људи чекало је почетак свечане литургије, коју је предводио патријарх Кирил.
“Већ дуго смо се припремали за овај велики догађај”, рекао је епископ череповецки Флавијан. “На сваког ко присуствује служби излиће се неизмјерна божанска милост, истинска духовна радост”.
У посљедњих неколико година, град металурга и хемичара – Череповец, васкрсава пререволуционарну традицију – гради цркве у фабричком кругу.
Стога је и Патријарх Кирил посјетио цркву Великомученице Варваре, у оквиру комплекса „ФосАгро-Череповец“. Послије тога, освештао је камен-темељац цркве која се гради у част св. великомученице Катарине. Дрвена црква у старом руском стилу биће изграђена на производном комплексу. Отварање је планирано за љето 2019. Ово ће бити четврти фабрички храм изграђен на територији овог производног комплекса.
Свештеник сматра да су храмови у фабрикама неопходни. Јер, у данашње вријеме немају сви довољно времена да стигну до цркве, а када је црква “пред носом” – све је много лакше. После Литургије, патријарх Кирил је поклонио храму икону Христа Спаситеља. Епархији је поклонио 20 примјерака олтарских јеванђеља. “Ово је за све оне храмове које морамо изградити у блиској будућности”, објаснио је Патријарх.
У недјељу, поглавар Руске православне цркве састао се са представницима “Вологдског центра за помоћ дјеци без родитељског старања”, учесницима пројеката “Желим да имам породицу” и “Пазити сироче – дужност је сваког хришћанина”. Петнаестогодишњи Никита Федоров (који се прије годину и по вратио из хранитељске породице у којој је одрастао од осме године), поставио је питање – какав су утисак на њега оставиле фреске Дионизија? И патријарх рече:
“Далеке 1969. пловио сам бродом из Лењинграда, са намјером да видим фреске Дионизија. Али није ми било дозвољено да уђем у ову катедралу, уз објашњење да не желе да отворе врата да не би ушла влага. Од тада је протекло толико година. И стално сам размишљао како бих стигао тамо и видио фреске Дионизија. Наравно, читао сам књиге, гледао слике. Али ништа не може замијенити директан контакт са овим ремек-дјелом, које дубоко осјећам”, објаснио је Патријарх Кирил. “Али, једно морате имати на уму: он није био умјетник, био је монах. Имао је огроман дар. Створио је невјероватна дјела, у којима се одражава Божије присуство. Присуство другог свијета у нашем свијету”.
Сада се у храму, који је осликао Дионизије, не одржавају богослужења. И настојатељ Ферапонтовог манастира, јеромонах Јоасаф (Вишњаков), једини је монах, јер је манастир претворен у музеј. На питање да ли ће се овдје обновити монашки живот, патријарх Кирил је одговорио:
“Мислим да ће се то догодити, несумњиво. Једноставно, нема другог пута. Надамо се да ће заједничким напорима отворена питања између институција културе и цркве бити ријешена у контексту пуног васрснућа монашког живота на овим мјестима. Вјерујем у то. Молићу се за то. И, даћу скроман допринос свему томе. Најважнија ствар, а ви сте свједоци, је несумњиво духовно оживљавање нашег народа. А наравно, духовна сила одређује снагу нације и њен напредак”, додао је патријарх Кирил.
Вологдска митрополија је формирана 2014. године, и обухвата Вологдску, Великоустјужску и Череповацку епархију. У оквиру ње егзистира 60 парохија и осам манастира, а за четири године отворено је преко 90 нових храмова.
Извор: ИЗВЕСТИЯ

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

