ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Руски глумац о срамном режимском закону: Неће успјети да униште Православље!

1 min read
Претпостављам да сте повукли паралелу са Украјинском црквом, која је такође политички пројекат. У суштини, каква год да је ситуација у некој земљи, цркву просто ни из чега не смијете стварати. Али неће им успјети да на такав начин униште Православље. Штету ће, с друге стране, нанијети сигурно.

Алексеј Малашкин

Руски глумац Алексеј Анатољевич Малашкин прокоментарисао је закон о насилном одузимању црквене имовине у Црној Гори:

„8. јануара у Србији и Црној Гори одржани су протести против новог црногорског закона о цркви. Историја тог закона је сљедећа – Црна Гора је увијек била повезана са Србијом и била дио Србије, а сами Црногорци – дио српског народа. Јасно је да и сам назив те земље не означава етноним, већ једноставно боју гора. Код нас постоји на примјер Бјелогорје, Бјелгород и сл, а народ Бјелогорци не постоји.

Дио народа у ЦГ сматра себе Црногорцима, а сви говоре на српском. Црна Гора је и после распада Југославије остала са Србијом. Међутим, Запад је себи поставио циљ – ослабити Србију колико је то могуће, и 1999. године су је бомбардовали, а након тога вршили политички притисак. Подржавали су отцјепљење Црне Горе од Србије и 2006. та територија је постала независна после врло сумњивих резултата референдума. Главни разлог због чега је Запад, по мом мишљењу, подржавао отцјепљење је тај што Црна Гора има излаз на море, и каснијим прикључивањем те државе НАТО-у створени су услови за блокаду Србије.

Још једна компонента проширења црногорског сепаратизма је и стварање неканонске „Црногорске православне цркве“, која се по правилима православља никако не може сматрати црквом. Та структура је у почетку била политички пројекат, усмјерен против Србије и СПЦ. Оранизатори тог пројекта су се, међутим, сусрели са проблемом – већина вјерника раскол није признала, а црква је наставила да постоји.

Нико није очекивао да ће црногорско руководство прећи на јавни прогон у 21. вијеку. Донијели су закон који подразумијева изузеће црковне имовине СПЦ у прилог расколничке „ЦПЦ“. И то се управо и дешава у Црној Гори.

Претпостављам да сте повукли паралелу са Украјинском црквом, која је такође политички пројекат. У суштини, каква год да је ситуација у некој земљи, цркву просто ни из чега не смијете стварати. Али неће им успјети да на такав начин униште Православље. Штету ће, с друге стране, нанијети сигурно. И све нам ово само даље потрвђује да ЕУ према нама нема пријатељски однос. Напротив.“, закључио је Малашкин.

Подсјетимо, у Црној Гори је 8. јануара ступио на снагу Закон о слободи вјероисповести. Закон је усвојен у црногорском парламенту крајем прошле године, упркос противљењу Митрополије црногорско-приморске СПЦ и дијела опозиције.

Законом је предвиђено да су државна својина вјерски објекти и земљиште које користе вјерске заједнице на територији Црне Горе који су изграђени, односно прибављени из јавних прихода државе или су били у државној својини до 1. децембра 1918. године, и за које нема доказа о праву својине вјерских заједница.

Усвајањем Закона о слободи вјероисповести престаје да важи досадашњи Закон о правном положају вјерских заједница из 1977. године.

Извор: srb.news-front.info

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “(ВИДЕО) Руски глумац о срамном режимском закону: Неће успјети да униште Православље!

  1. Zamisli koliko je jadno da rus objašnjava meni da nisam crnogorac. Još neke argumente postavlja kao ne može se zvatii narod po boji gora crnogorac. Pa neka pametni glumac objasni kako je moguće da se poljaci i država Poljska zove po poljima gdje se taj narod naselio. Vjerovatno oni nisu poljaci. Ili možda kako se Nizozemska zove po niskoj zemlji. Smijesno je vrijeme došlo da mi ruski glumac objašnjava da nisam crnogorac. Što mi vise govore da ne postojim ja sam sve veći i zadrtiji crnogorac.

    1. U svetlu demokratije mozete se osecati i kao pingvin i Egipcanin ili Asirac, ali na vasu kolektivnu zalost osim silom i nasilnom asimilacijom ne mozete naci ni jednu znacajnu osobinu Crnogorca koja ga razlikuje od bilo kog drugog pripadnika srpskog naroda na tlu Crne gore. Genetski ni jedno krvno zrnce nemamo razlicito, slavljenje krsne slave, jezik, obicaji, istorija. Situacija da ste izmislili maternji jezik, dovodi u besmisao celu titogosku naciju, a da ne pricamo o ocevima ponositim Srbima i sinovima velikim novocrnogorcima. Dalje, cak i za vreme Tita koji je formalizovao vatikanski projekat titogorca u Crnoj gori je od svih republika bilo apsolutno najvise cirilice na ulicama, u stampi, u narodu, iako su bili svemoguci titogorci nisu umeli da se spuste toliko nisko i da izmisle jezik i ukinu pismo… doduse umeli su da pobiju sve svestenike na tlu sadasnje vam Republike pod okriljem revolucije, a da se nikada kasnije ne pokaju ili ne daj boze odgovaraju za iste zlocine. Mozda je ovu recenicu ipak trebalo da napisem u drugom licu jednine ili mnozine? Poimate li bar malo istorije i da je kolevka celokupnog srpskog naroda danasnja Makedonija, BIH, KIM, Dalmacija, dobar deo severne Albanije, juzni deo Srbije i naravno danasnja Crna gora, ovo ne osporava ni vatikanska istorija.
      Znate, nacije se formiraju u danasnjrm smislu tek u 19. veku, pa pogledajte malo ba bilo kom sajtu, knjizi sta uvazeni ljudi sa tla Crne gore tog vremena pisu o tome ko zivi u Crnoj gori.
      A ne brinite Crnogorac ste jedanko jako koliko sam i ja Sremac velikim ili malim slovima i to Vam niko ne moze oduzeti!

      1. To ste ste Vi Sremac to je geografska odrednica. Ja imam svoju državu Crnu Goru i svoju naciju Crnogorsku. Imama ustav države, pasoš i drzavljanstvo Crne Gore. Takodje I svijetu istoriju. Imam vladike crnogorske koje su crnogorci birali do 1918 te. E to ti je razlika izmedju sremac i crnogorac. Što prije razumijes to biće ti lakše.

  2. Ima kod kosmologa naziv „crna rupa“sigurno u njoj zive neki crnorupci kao etnicka zajednica koja obitava u crnoj ti rupi…
    Kuku mene dje ode mozak sa ovijem svijetom…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *