ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Бокељи не дају Јадран

1 min read

Савјет НВО Боке Которске покренуо је серију јавних трибина као реакцију на недавни нон-пејпер који је стигао из Хрватске на на адресу Црне Горе, односно на почетак разговора између Загреба и Подгорице да њима нема представника из Боке јер је већина тема у поменутом допису везана баш за Боку Которску. Прва трибина коју је Савјет ове НВО организовао у Тивту била је везана за Школски бродан Јадран који Хрватска држава тражи од Црне Горе.

Учесници трибине адмирал Бошко Антић, новинар и публициста Синиша Луковић, др. Машан Ерцеговић и кустос Дражен Јовановић држећи се гесла „Истина прије свега“ изнијели су чињенице и податке зашто је Јадран црногорски брод. Адмирал Антић ,иначе аутор монографије о Јадрану истакао је да је брод на захтјев Морнарице краљевине Југославије саграђен у Хамбургу 1933. године и да је баш прва лука у коју је упловио била Тиват, гдје је обављена и званична примопредаја овог брода између Њемачких градитеља и Морнарице краљевине Југославије .

Новинар Синиша Луковић је подсјетио да је у августу те 1933. године баш у Тивту Јадран уписан и у флотну листу Краљевске морнарице Југославије. Луковић је такође истакао да је брод послије другог свјетског рата, пошто је био заробљен од Италијана, довучен из Венеције, гдје је служио као понтон за прелаз преко једног тамошњег канала, да би га мајстори тиватског Арсенала комплетно ремонтовали и што би се рекло дајући му практично други нови живот. Такође по Луковићу Јадран је прије почетка грађанског рата у бившој Југославији допловио на редован ремонт у тиватски Арсенал, а што је констатовано и у сукцесионом уговору у Бечу 2001.године између бивших република еx Југославије.

Учесници трибине побили су све аргументе које Хрватска страна претендујући на власништво Јадрана истиче, а то је да ни један ратни брод, а то је и Јадран, није имао матичну луку, да је након распада СРЈ уговором који су потписали Борис Тадић и Филип Вујановић брод припао Црној Гори, јер се на дан проглашења независности Црне Горе он налазио у Тивту. Да је брод уписан у флотну листу Црне Горе, по ријечима адмирала Антића говори и чињеница да је поменуту листу из Београда у Подгорицу донео вицеадмирал Михајло Жарковић. Савјет НВО Боке Которске на трибини у Тивту покренуо је и иницијативу да се брод Јадран упише у културну баштину Црне Горе на коју су свој потпис ставили скоро сви присутни на поменутој трибини, иначе такву иницијативу су представници црногорске Морнарице поднијели још 2010. године али њу је нажалост одбило тадашње министарство Културе Црне Горе.

Оно што је запало за око организаторима и присутнима јесте не присуствовање представника Министарства иностраних, пардон, спољних послова који се нису удостојили, по ријечима Иван Старчевић ни да одговоре на редовно упућен позив, а чији представници иначе учествују на покренутим преговорима са Хрватском страном. За разлику од Министарства спољних послова чији је министар недавно баш на броду Јадран организовао пријем за хрватског колегу, склањајући при том са брода све Иконе које су се налазиле на њему, а које су посаде овог брода добиле не поклон током бројних пловидби по свијету, током његовог боравка у ЦГ, трибини су се одазвали представници Војске и морнарице Црне Горе који практично по њиховом казивању нису ни упознати са током отопчетих преговора. Зато је гласно упућено питање са трибине ко и како заступа интересе Црне Горе и Боке јер „Нема већег циља за државну политику једне владе од очувања територијалног интегритета и суверенитета“ поручио је др Машан Ерцеговић, предсједник НВО Боке Которске. Организатори трибине су се упитали и зашто ова тема није интересантна представницима Јавног сервиса чије присуство, односно њихових камера, није било присутно. Да ли и они имају и дијеле исти став као и владино Министарство иностраних, падон спољних послова.

Организовање ове и наредних трибина, које ће бити на тему назива базена у Котору, постављене табле у Морињу, и питање судбине превлаке и разграничења на мору, има за циљ да обезбиједи јавност, транспарентност и обавјештеност јавног мњења о питањима о којима се воде преговори, будући да су од државног значаја и да евидентира став Бокеља о њима, будући да су сва углавном везана за Боку Которску истакао је јадан од организатора Иван Старчевић подвлачећи да је мјесто и представника Боке у тим преговорима јако битно јер „“Ко није за столом, буде на тањиру“. Потпредсједник општне Тивта Јован Брнић је подсјетио да је став овог града да је Јадран био, јесте и увијек ће бити симбол Тивта, града у коме је у својој дугој историји највише провео времена. „Када би Јадран могао да говори сигурно би рекао да је он Југословенски и Тиватски“ рекли су новинар Луковић и кустос Јовановић.
Перица Ђаковић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “(ВИДЕО) Бокељи не дају Јадран

  1. Jasno je da su Hrvati ponudili Ibrahimoviću velike pare sa kojima bi trebao „podmazivati“ put ŠB „Jadran“ do hrvatskih teritorijalnih voda,

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy