(ВИДЕО) Ево како Србија од транзитног подручја прави природну оазу за туристе, а мештанима шансу за развој и повратак
1 min readОвчарско-кабларска клисура хвата замајац и постаје пример правилног развоја другим туристичким дестинацијама у региону
Влада Србије и међуресорна Владина радна група за уређење и развој Овчарско-кабларске клисуре, на чијем челу је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, финансира и спроводи низ пројеката из домена инфраструктуре, туризма и екологије, саопштили су из овог министарства.
Ово подручје које је деценијама запостављено, без значајнијих улагања у последњих 60 година, ће завршетком дела ауто-пута Милош Велики до Пожеге, растерећењем саобраћаја и загађења, постати природна оаза за туристе свих профила – авантуристичког, здравственог и духовног.
Пројекти који крећу са реализацијом током јуна месеца, укључују: Капије добродошлице, видиковац Кablar Skywalk, стиже нам први домаћи еколошки тримаран, завршетак пројектовања измуљавања језера Међувршје преко билатералног споразума са Мађарском; завршетак пројектовања изградње Рехабилитационог центра у Овчар бањи, водовода и канализације у Овчар бањи; уређење приобаља од пристаништа ка брани Међувршје; изградња паркинга на језеру Међувршје, наставак изградње пута од Овчар бање до Каблара, саобраћајница и мост у општини Лучане, и многи други.
У претходном периоду Влада Србије је реализовала низ пројеката на овом подручју, као што су: Амфитеатар, трг и парк Овчар бање; Пристаниште на језеру Међувршје; Реконструкција железничке станице Овчар бања; Реконструкција приступне саобраћајнице ка врху Каблара са два паркинга; Чишћење траве и трске на језеру Међувршје – извучено преко 600 тона разног отпада; Природњачки центар у Овчар бањи (брзо постао главна станица школама и академцима из природних наука); Паркинг манастира Благовештење у Овчар бањи, и започета припрема и пројектовање многих других пројеката.
Градоначелник Чачка, Милун Тодоровић позвао је све суграђане и мештане клисуре да учествују у даљем развоју Овчарско-кабларске клисуре, да отворе пољопривредна газдинства, туристичка етно села, да покрену производњу чувених производа са Каблара и Овчара, да искористе моментум улагања државе, врате се у свој крај и да ту граде будућност.
Директор Туристичке организације Чачак, Војин Јаковљевић најавио је да се полагање камена темељца за изградњу видиковца на Каблару очекује већ почетком јуна, као и радови на осталим инфраструктурним пројектима.
„Прошле године смо отворили Приородњачки центар који у свом склопу има природњачки музеј и центар за едукацију. Он остварује заиста велику посећеност, поготово за време празника. Податак говори да је Овчарско-кабларску клисуру посетило само у марту и априлу преко 10.000 малишана на екскурзији. Имамо неколико паркова које смо уредили, амфитеатар на коме се одигравају важни културно-уметнички догађаји, пристаниште. Крећу традиционални производи Овчарско-кабларске клисуре, крстарење катамаранима језером Међувршје. Наредних дана ћемо добити први еколошки тримаран. То ће бити прво еколошко возило у Србији које је изградило бродоградилиште у Апатину. У плану је изградња пешачке стазе Међувршје која ће спајати изграђено пристаниште са ресторанима на води, а већ радимо на пројектно – техничкој документацији где ћемо целу обалу спојити са „рибарском стазом” која је једна од најпознатијих и на простору бивше Југославије, на језеру Међувршје и то ће бити променада од скоро два километра. При крају је и израда пројектно – техничке документације за измуљавање и чишћење језера Међувршје.
Јаковљевић је истакао да је захваљујући свим улагањима и инфраструктурним пројектима који се реализују у Овчарско – кабларској клисури порасло интересовање пре свега локалног становништва, али и оних који су из тих крајева отишли за отварањем смештајних капацитета и угоститељских објеката, како на самом Каблару тако и у Овчар Бањи.
„У прилог томе говори и податак да је цена ара земљишта тамо скочила за скоро 10 пута и већ сада је немогуће купити ар земље на Каблару, који је са 30 евра скочио на 300, што значи да су људи препознали развојну шансу”, казао је директор ТОЧ – а.
Према његовим речима завршава се и пут који ће спојити Овчар Бању и врх Каблара са магистралним путем који води ка Ужицу, Црној Гори и Босни и Херцеговини. „То значи да ће свако ко пожели моћи за само 10 минута моћи да стигну до врха Каблара, без обзира из ког правца долазили”, тврди Јаковљевић.
Јаковљевић је нагласио да ће изградња видиковца на Каблару бити замајац развоја тог краја, а потврда за то је да су се многи који су из тих крајева отишли решени да се врате и на својој дедовини развијају послове везане за туризам и угоститељство.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: