ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Главни економиста Свјетске банке: Ковид је задњи ексер у ковчегу глобализације

1 min read
Главни економиста водеће мултинационалне организације за интеграцију земаља у развоју Свјетске економије Кармен Реинхарт, сматра да је “ера глобализације вјеројатно мртва”.

Кармен Реинхарт

Кармен Реинхарт

Главни економиста водеће мултинационалне организације за интеграцију земаља у развоју Свјетске економије Кармен Реинхарт, сматра да је “ера глобализације вјеројатно мртва”.

“Без мелодраме, КОВИД-19 је задњи ексер у ковчегу глобализације,” рекла је за ТВ Бломберг професорица међународних финансија у Харвард Kenedu School, Кармен Реинхарт.

“Криза из 2008. – 2009. године била је велик удар на глобализацију, био је то и Брегзит, као и трговински рат САД-Кина, али је КОВИД представио нови ниво,” оцијенила је посебно наглашавајући позиве на самоодрживост који се у вирусом погођеној Европи могли чути на наднационалном и националном нивоу.

“КОВИД је у земљама створио осјећај и потребу да буду самосталне на начин који прије нисмо видјели,” рекла је Реинхарт у једном од првих јавних наступа након што је прошле сриједе именована за главног економисту Свјетске банке.

Удар против глобализације понајвише ће осјетити земље у развоју и друге нације ослоњене на извоз, додала је, изнијевши податке Свјетске трговинске организације који сугеришу “стрмоглав” пад обима трговине у првом семестру текуће године.

“Да бисте видјели кад смо посљедњи пут имали нешто слично овоме морате ићи уназад тачно до Велике депресије током које је у једној години забиљежено слично урушавање трговине,” навела је Реинхарт за коју је корона вирусом подстакла ново заоштравање односа између Кине и САД-а, што ће имати додатни, “изразито негативан учинак” на глобални раст.

Иначе, Реинхарт је заједно с колегом Кенетом Рогофом у 2010. години објавила злогласну студију која је сугерисала да се нације из кризе не могу извући потрошњом, односно задуживањем. Истраживање је тада послужило Европској комисији као оправдање за окрутно и немилосрдно спровођење структурних реформи у Грчкој и другим европским чланицама у дужничкој кризи.

Три године након објаве, један је студент заједно са својим професорима открио три грешке у раду реномираних економиста од којих је најшокантнија, изостављање читавог ретка у Exel таблици чије је укључивање њихову главну тезу све преокренуло наглавачке.

Кад је грешка исправљена, прорачун о паду БДП-а за 0.1% у случају новог задуживања кад је удио јавног дуга у БДП-у изнад границе од 90%, претворио се у раст за 2.2%.

Извор: bloomberg.com

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy