ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) И јунаци са Кошара су доказ да смо побједници, Добрица Ћорић у Недељном прегледу „Српског св(иј)ета“

Врло интересантне осврте је дао на различите теме којима смо се бавили у овим емисијама, доказујући да је представник иницијативе која очигледно има тенденцију да се угледа на оне који памте, креирају и прослеђују наредним генерацијама 'ко смо' као српски народ.

Добрица Ћорић

„Све више је младих људи различитих интересовања и професија који желе да приступи иницијативи ‘Ми знамо ко смо’, из које поручујемо да Срби представљају један аутохтон народ у Црној Гори, који је у оквиру својих етничких граница оставио блиставе умове и изузетне људе који су дали допринос српској, али и европској и свјетској култури. Тај најблиставији ум из црногорског крша, то је управо Његош (који је на логоу иницијативе) то је онај континуитет који његујемо и баштинимо.

Дакле, порука је јасна: ми смо аутохтони народ без обзира на политички профил и опредељење. На друштвеним мрежима смо окупили око 8000 људи који су махом из Црне Горе. Хтјели смо да кроз те географске Црногорце избаштинимо ту идеју интегралног српства и да се на тај начин повежемо са својим сународницима који живе ван Црне Горе“, представио је своју групу младих интелектуалаца која је покренула иницијативу за национално здруживање оних који баштине српску културу и наслеђе у емисији Недељни преглед „Српског св(иј)ета“ правник Добрица Ћорић.

Он је говорио о групама и мимерима на друштвеним мрежама, као и појединцима који су изнијели велику улогу у рушењу режима у Црној Гори, а затим о београдским круговима који су подијељени на оне који баштине српску културу и оне који живе „њујоршким начином живота“, такозвани „круг двојке“.
Гост Националне телевизије је коментарисао исјечке из емисија Српски св(иј)ет које су емитоване од 20. до 26.марта, а у којима су учествовали историчар Милош Ковић, официри у пензији Душко Шљиванчанин и Ђорђе Аничић, доктор Алек Рачић, политиколог Зоран Ћирјаковић, новинарка Љиљана Милановић и петоструки доктор Драгослав Словић.

Врло интересантне осврте је дао на различите теме којима смо се бавили у овим емисијама, доказујући да је представник иницијативе која очигледно има тенденцију да се угледа на оне који памте, креирају и прослеђују наредним генерацијама ‘ко смо’ као српски народ.

„Црна Гора до прошле године, односно њене власти, јасно се одредила да стоји на страни Била Клинтона, Хавијера Солане и читаве те камариле, која почива на становишту ‘дубоке државе’, тог мондијалистичког свијета и великих корпорација . То је опредмећено у лику Демократске партије социјалиста (ДПС). Што се тиче самог бомбардовања, моја генерација се сјећа, можда нисмо били свјесни тог тренутка тада, али је негдје у нама та свијест о томе да се то бомбардовање заиста десило. А данас стасавају генерације које се не сјећају бомбардовања, поготово у Црној Гори гдје одрастају у једној клими гдје се покушава релативизирати та агресија на Савезну Републику Југославију и саму Црну Гору. Ми морамо тим генерацијама рећи шта се десило код нас на прагу 21. вијека, када су људска права у Европи била на једном максимуму“, Добрица Ћорић се подсјетио свог доживљаја бомбардовање и (не)његовање тог сјећања у Црној Гори, а изразио своје увјерење да ће се Европа вратити на прави пут уједињења у различитости, а не уједињења у групу безличних људи и организација Европске Уније.

Он је на децидно питања „Да ли смо ми побиједили у том рату? Како бисте Ви учили дјецу данас, када бисте им говорили о бомбардовању 1999?“, одговорио:

„Нас обавезују мученици са Кошара да не можемо рећи да је то пораз. Ти се људи нису помакли са те коте и граничног камена , нису поражени. Они нису ушли у нашу земљу војно, већ политички и привремено и то је факат када је у питању окончање рата 1999. године. Тако да је тренутна ситуација на Косову и Метохији привремена и да су сви слободни народи Европе тога свјесни, а и ми треба да останемо на том путу“.

„Потреба за трагањем решења је почетак решења, насупрот пасивности која не води никуд. Ја сам увијек на страни знатижељних људи који препознају проблеме и покушавају да их ријеше. Неко вас можда не може савјетовати како треба, али можда зна како не треба“.

Млади правник из иницијативе „Ми знамо ко смо“ је коментарисао и три мотива емисије, тако их актуелизујући: Горски вијенац, литије и јеванђеље, дајући им свој лични печат.

Препоручујемо да погледате цијели Недељни преглед на Јутјуб каналу ИН4С.

Текст приредила Милијана Ераковић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “(ВИДЕО) И јунаци са Кошара су доказ да смо побједници, Добрица Ћорић у Недељном прегледу „Српског св(иј)ета“

  1. Samo ostrasceni glupan može pričati o nekim pobjedama. Zar vi stvarno mislite da su na kosarama zaustavljena Nato vojska? Danas je 1 april pa vjerujte. Da je Nato htio uci sa trupama došao bi do Beograda za 2 dana. I dočekali bi ih kao oslobodioce. Isto kao što je i u Bagdad ušao. Sve ostalo su populisticke bajke.

    3
    18
    1. Najžalije mi je što se sedmi bataljon nije obračunao sa vama bagro izdajnička.. ne bi vas trpjeli narednih 20 godina kako jašete po nama..

      6
      2
    2. Dome, pokušali su kopneno pa im nije bilo kako su mislili. Imali su gadne gubitke i odustali su. Nije baš da ih nismo čekali svuda gde su planirali da „uskoče“.
      Uvek je bilo onih koji brane svoju zemlju i narod i onih koji spuštaju gaće.
      U koje ti spadaš 🙂

      8
      1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy