ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Краљ прихвата да обнови капелу: И око реконструкције разлике између Цетиња и Београда

1 min read

Александар Карађорђевић је прихватио да, као крвни рођак владике Рада, сноси све материјалне издатке из своје касе за изградњу споменика захвалности великом српском песнику слободе.

У многим разговорима митрополит Гаврило Дожић је износио своје уверење да не може бити говора о обнови, већ једино о реконструкцији капеле, „из новог материјала који би могао да издржи непогоде које је природа условила на врху Ловћена“.

Знајући да су врло мале финансијске могућности државе у крајње оскудним поратним временима, митрополит Гаврило је усмерио напоре да се добије посебан кредит, а када је изабран за председника Централног одбора, он је у том својству тражио пријем и код председника Владе Николе Пашића, који је подржао пројекат. Обећање о конкретној финансијској подршци Пашић, међутим, није дао.

Када је схватио да „ствари не иду како треба“, митрополит Гаврило је био „веома очајан“. Зато је на седници Светог синода Српске православне цркве, одржаној средином августа 1923. године, изразио своју забринутост, да би потом патријарх Димитрије предложио да се апелује на краља Александра, „као крвног рођака“ Његошевог, да из својих средстава финансира реконструкцију капеле и пренос владичиних костију на Ловћен.

ЦРКВЕНИМ великодостојницима указала се прилика за сусрет са краљем 6. септембра те године, када је одржано богослужење у Саборној цркви у Београду, поводом рођења престолонаследника Петра. Када је богослужење завршено, уз остале угледнике, у Двор су позвани патријарх и сви чланови Светог синода.

„После свечаности у Двору“, сведочи митрополит Гаврило Дожић, „краљ поклони пажњу српском патријарху Димитрију и представницима који су га пратили: како стоји са преносом Његошевих костију на Ловћен и обнављањем порушене Капеле. Патријарх Димитрије укратко је изложио Краљу ситуацију и на крају замолио га да саслуша мене лично, као надлежног архијереја који је покренуо ово питање још 1920. године. Он му је рекао да је Српска православна црква једнодушно одлучила у седницама Светог Архијерејског Сабора и Светог Синода да у потпуности прими мој предлог и да ми да у свему одрешене руке у извођењу целога овога плана. Али да до сада није ништа урађено.

„КРАЉ, на то се обрати мени, са речима: ‘Молим Ваше Високопреосвештенство да ме упозна са целом ствари. Ја сам био обавештен од Министра вера, али све то излагање не долази из прве руке. Верујем да ћете ми ви најбоље изложити у чему је тежиште и проблем целе ствари.’

„На то одговорих, да би требало прво као нужно, да се оправи Капела која је порушена и која не одговара својој функцији. Требало би прво озидати нови зид од тврдога материјала, који би био доста широк и способан да одоли свим природним стихијским дејствима и непогодама које се догађају на Ловћену. Стари камен, односно зид од старе Капеле, требало би употребити у унутрашњости Капеле у разне сврхе, тако да би одговориле своме првобитном задатку и циљевима великог песника који је у своме тестаменту изјавио своју жељу о свом будућем миру на Ловћену. Ми то морамо да поштујемо у потпуности, да не би тако оскрнавили његову последњу вољу.“

У опису разговора вођеног на Двору 6. септембра 1923. године, митрополит Гаврило Дожић наставља: „На моје излагање, које је Краљ са великом пажњом пратио, он рече: ‘Мени је врло драго, ваше Високопреосвештенство, да сте ви схватили добро овај цео проблем који од свих нас тражи да га до краја помогнемо како би био у потпуности извршен, онако како сте ми ви то изложили. Ја се од срца одазивам предлогу вашем и вашег одбора чији сте ви председник, да узмем учешће у томе свечаном чину. Ја желим да Капела буде подигнута онако како најбоље одговара великоме песнику. То треба да буде један видни споменик захвалности данашњега покољења и свих нас према великом песнику слободе Владици Раду. Ја ћу од срца да сносим све те материјалне издатке из моје касе. Тачно је да ја као крвни рођак треба то да извршим.'“

Краљ је предложио да Одбор ступи у контакт са свим појединцима који треба да израде план за остварење овог подухвата. Интересујући се у каквом је стању тадашња веза за Ловћен, предложио је не само да се оспособи нови пут до Иванових корита, него и да се трасира „нови пут од Иванових корита до врха Ловћена, који ће бити тежак, али колико-толико сношљив“.

Митрополит Гаврило је обавестио чланове Одбора у Београду о краљевој изјави, сматрајући да је она од прворазредног значаја за сређивање државних односа, а нарочито тешког и болног стања у Црној Гори, при чему је подсетио на догађаје и братоубилачку борбу после уједињења 1918. године.

Није требало дуго чекати да се и у овој прилици, поводом Његоша, испоље разлике између Цетиња и Београда, о чему сведочи писање цетињског листа „Народна ријеч“.

У ЈЕДНОМ тексту, објављеном 3. октобра 1923. године, ово гласило се залаже за то да не само краљ, већ да и Црногорци „партиципирају“ у подизању – „гробнице на Ловћену“: „Црногорци имају мало земаљског блага, али их има пуно којима су остала канђела њихових породица, па ће по потреби у овој природи, да би принијели свој обол за подизање пристојног Споменика – Гробнице неумрлом аутору ‘Горског вијенца’ на Ловћену. Сваки изговор да се у овом погледу поштеди, испашће неозбиљан и ставиће се као намјерна увреда. За Његошев Спомен – Гробницу на Ловћену, али у овом случају свакако уз партиципирање Црногораца.“

У другом тексту, објављеном 24. октобра 1923. године, „Народна ријеч“ још оштрије критикује београдску владу поводом преноса Његошевих костију:

„Ево их у једној ћелији Цетињског манастира, на срамоту цијелог југословенског народа, поглавито српског дијела нашега народа! Веле што се није имало могућности. Нема новца да се о државном трошку пренесу кости највећег југословенско-српског пјесника, а било је на стотине милиона за исплату ‘беговских хака’!…

Српски народ у Црној Гори није да се неће одужити Његошу – поред све сиромаштине и биједе, која га ни у уједињењу даље не напушта. Он је то хтио учинити још у почетку, када се ослободио мрског непријатеља, али га у томе ометоше читаве чете професора, доктора и ваздан других научника и списатеља који трубљаху на сва уста, да ће Његош бити сахрањен са почастима, које само њему могу да се одају. Образоваше и одборе, али нажалост одборе за народ и ради параде.

Међутим, за пренос Јагића који је умро у Бечу, београдска радикалско-турска влада имала је да стави на располагање из државне касе тридесет милиона круна.

То је онај књижевник, који писаше и говораше у своје вријеме, да постоји босански језик и да су Босанци посебан народ. И њега претпостављају Његошу!“

На крају, „Народна ријеч“ наглашава да је узалудно тражење новца од владе, јер је она глува на све што стиже из Црне Горе, због чега ове новине позивају црногорске сељаке да од својих скромних прихода одвоје део за Његоша и да испуне свој дуг према њему. „За нас би, Црногорци, било срамота примити ма и једне паре од београдске Владе, за оправку Његошеве Гробнице на Ловћену.“

Гласило Демократске омладине

Цетињски лист „Народна ријеч“ био је орган независне демократске омладине, односно Демократске странке у Црној Гори, од 1919. до 1928. године, који је излазио два пута недељно. Пола броја је штампано латиницом. Мото листа до 1926. године био је: „Борба са непријатељом и домаћим издајницима“. У наведеним цитатима из овог листа аутори овог фељтона нису интервенисали.

Извор: новости.рс

 

Прочитајте још:

(ВИДЕО) Припреме за четврту сахрану

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “(ВИДЕО) Краљ прихвата да обнови капелу: И око реконструкције разлике између Цетиња и Београда

  1. Što se tiče komičnog komentara da kapela nije srušena od Austrougara (inače piše se velikim slovom), kao i o stanju kapele navodim dio pisma Đura Pejovića,nadležnog paroha od 22.10.1921. godine, koje je upućeno mitropolitu Gavrilu. U pismu je navedeno „Kapela je u slabom stanju,sve će pasti.Ni kamena neće se ustavit što neće polećet niz Koprivnu alugu.Ovo vam dostavljam do znanja da bi se sačuvalo ono kamenje,da ne pane niz Jezerski vrh“.

    4
    1
  2. Karađorđevići slave Svetog Andreja Prvozvanog, a ne Sv. Đorđa, koju slave Petrovići. Takodje Aleksandar nije mogao posvetiti crkvu na Lovćenu svom sinu Petru koji je rodjen 6. septembra 1923. godine, a kapela je obnovljena 1925. godine, niti postoji tekst koji na to ukazuje.

    8
    3
  3. Istina je da je stara Njegośeva kapela bila malo oštećena i da se to oštećenje moglo sanirati.Aleksandar ipak odlučuje da sruši Njegoševu kapelu, prosuo je krše niz lovćen a sa njima i dio Njegoševih kostiju.Njegoševa petna kost je nađena kasnije i vraćena u grob sa ostatkom kostiju.Aleksandar novu kapelu koju gradi umjesto Njegošu posvećuje svom sinu Petru o čemu je avjedočio natpis na njoj i ta kapela se razlikovala od stare Njegoševe kapele.Umjesto ikone sv.Petra Cetinjskog u njoj se nalazila ikona svetog Đirđa što je krsna slava Karađorđevića.

    12
    27
    1. rasrbljena zamlato, pričaj nam malo o Josipu brozu. Više znaš o njemu nego o Njegošu i njegovoj kapeli. Šta tebe uopšte i zanima najveći Srbin svih vremena?

      18
      4
    2. Ima u narodu izreka : „Cije ovce,toga i planina“,pa i ovo ,cije pare ,toga i kapela.Po tebi,bolje je bilo da nije nista ni radjeno.Da li je to racionalno?

      9
      2
    3. Kapela na Lovcenu je ostecena artiljerijom sa austrugarskih brodova iz Boke januara 1916.
      Poslije kapitulacije CG januara 1916 austrougarska vojska je avgusta 1916 srusila Kapelu do kraja i planirala spomenik Francu Jozefu .
      Cak je i oficir koji je komandovao rusenjem Kapele dobi titulu Baron od Lovcena.

      Krsna Slava Petrovica je Djurdjev dan a Karadjordjevica Sv.Andrej.

      Ovi novopeceni Montenegrini i ne znaju koja je Krsna Slava Dinastije Petrovic.

      13
      2
      1. Notorna laž je da je kapela srusena od strane austougara.Imas mnogo fotografuja iste iz perioda do 1925 i zvaničnu analizu stanja kapele i rupe od jednog toposke granate koja je probila zid.

        2
        5
        1. Reče li ti da je Sv Djordje krsna slava Karadjordjevića? Toliko si glup i neobrazovan da ne znaš da je to krsna slava Petrovića. Rekoh ti ja da se držiš Josip Broza i brozove piramide. Ne smeta ti što je hrvat srušio pravoslavnu crkvu i podigao faraonsku piramidu. To je dokaz da si konvertitet.

          4
          2
        2. Zavjetna Njegoševa Kapela i Lovćen, bili su simboli snage Srpstva Crne Gore. Crnogorski kralj Nikola Petrović Njegoš, rekao je dopisniku francuskog Temps-a, 1913. godine: „Lovćen je Olimp srpski, spomenik podignut Božjom rukom slobodi i njezinim braniteljima, koliko je to naše slavne dinastije, podnožije je to mauzolija pepela Petra Petrovića Njegoša“. Znajući za važnost i simboliku Njegoševe Kapele i Lovćena, Austrijanci su, tokom Prvog svjetskog rata, iz Bokokotorskog zaliva bombardovali ove svetinje, a nakon kapitulacije Crne Gore, okupatorski guverner Veber, po naredbi Vrhovne komande, naredio je ekshumaciju Njegoševih kostiju, kako bi se njegova Zavjetna Kapela srušila i na tom mjestu izgradio spomenik u znak austrijskog osvojenja Lovćena. Mitropolit crnogorski, Mitrofan Ban, pokušao je da u ime građana Cetinja umoli okupatora da odustane od ove namjere rekavši Veberu da je „Njegoš bio ne samo gospodar Crne Gore, već i pjesnik Srpstva, i da će taj čin tužno odjeknuti u svim srpskim sredinama“. Mitropolit nije uspio. Ekshumacija je izvršena 12. avgusta 1916. Njegoševi ostaci su nakon obavljenog parastosa prenešeni u Cetinjski manastir. Njegoševa crkvica je razrušena i raspisan konkurs za izgradnju spomenika koji je sa oduševljenjem propraćen među hrvatskim nacionalistima u njihovom dubrovačkom glasilu „Prava crvena Hrvatska“. Ali, ova ideja nije ostvarena. Austrija je izgubila rat, a pobjedničke srbijanske trupe ušle su u Crnu Goru. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, pod dinastijom Karađorđević, stvorena je 1. decembra 1918.

          2
          1
      2. Evo ti snimci kapele poslije austrijskog rusenja
        &imgrefurl=https%3A%2F%2Fsr.wikipedia.org%2Fwiki%2F%25D0%258A%25D0%25B5%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2588%25D0%25B5%25D0%25B2%25D0%25B0_%25D0%25B7%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25B5%25D1%2582%25D0%25BD%25D0%25B0_%25D1%2586%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0&tbnid=p8-zWuNxYe2XCM&vet=12ahUKEwjUstja7uTtAhVIgaQKHTEiDtAQMygAegUIARCUAQ..i&docid=-qQdyrTj4ruwNM&w=220&h=141&q=rusenje%20kapele%20na%20lovcenu%201916&ved=2ahUKEwjUstja7uTtAhVIgaQKHTEiDtAQMygAegUIARCUAQ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net