(ВИДЕО) Љубинка Милинчић у „Српском свијету“: Ускоро руска вакцина Спутњик Ве из Торлака
1 min read„Управо данас стижу стручњаци из Русије да виде шта Торлак може, какве су му могућности и шта може да се унаприједи, након страшне деградације коју је доживио. Идеја је да се у почетку овде пуне бочице, а у другој половини године отпочне и са производњом вакцине Спутњук В. Надам се да ће држава искористити тренутак и обновити рад Торлака на прави начин. Ако постоји спремност, држава може да буде добар власник Торлака, а управо све ово око вакцине је показало значај једног оваквог института“, рекла је
Љубинка Милинчић, главна и одговорна уредница једног другог „Спутњика“ медијске куће, која руске вести пласира на српском.
„Не знам зашто смо ми запустили „Торлак“, зашто смо у једном тренутку поверовали да нам ништа не треба, да ће нам све Европа дати. Сада видимо да нико ником ништа не даје и каква се страшна битка води за вакцине“, нагласила је Љубинка Милинчић уочавајући да када кажемо „св(иј)ет“ мислимо на Запад, али да се то мијења.
О промјенама које се дешавају у Русији говори да су оне евидентне на сваком кораку. Интересантан је и њен осврт на олигархе у Русији, за које каже да више у оном буквалном преводу са грчког не постоје.
“Богат и утиче на политику“ – некадашњи олигарх који ногом отвара врата код предсједника Јељцина је постао богат, јер му је то омогућавао ондашњи закон. Захваљујући законима које је донио Путин, каже наша саговорница, „ неки су остали у Русији, као Абрамович, неки отишли ван земље, а неки у затвор“. Он који су остали у земљи, имали су задатак да помогну у обнови и тако део новца врате држави.
„Не би било среће, да несрећа није помогла“- руском пословицом коментарише санкције наметнуте Русији, које су Русији заправо помогле да развија сопствену производњу хране и од увозника, постала највећи извозник жита. Сматра да су земље које су увеле санкције више изгубиле, јер је Русија забранила увоз из тих земаља, а све те производе које је увозила, полако је замењивала сопственом производњом.
„ Санкције су обесмишљене због бројних билатералним споразума, јер многима треба нешто од Русије: Американцима треба гас, Немцима треба Северни ток“, наглашава Љубинка Милинчић и скреће пажњу:
„Русија је имала нуклеарно оружје и то ју је спасло. Да није имала, прошла би као Србија, или као Југославија. И то сви знају. Атомско оружје је оружје које никад не треба да буде употребљено, и све високотехнолошко оружје, којим је Русија превазишла Америку, служи за то да се не употреби. А када имате свест да неко може и вас да уништи, онда се сви обуздавају. Надам се -сви“, изражава бојазан и наду госпођа Милинчић.
Надаље у емисији можете чути занимљиве погледе на глобални свијет гдје су сви повезани и никоме није у интересу да се Америка распадне, иако се њени званичници понашају као да су дио неке империјалистичке наддржаве:
„Неко ко мисли да обузда Кину данас, то је смешно. Погледајте колико има Кинеза. Кина иде својим путем, и паметни ће се трудити, као што ми радимо, да се нађу у позитивној сфери њених интереса. То ради и Европа. Америка се нешто буни, а кад би Кина повукла свој новац из Америке, она би се распала. Опет кажем – не дај, Боже“, вели главна и одговорна уредница „Спутњика Србија“ и коментарише Бајденову честитку Србији у којој намеће узајамно признање Косова* и Србије.
„Честитам ти, али желим да нестанеш“, док Русија то другачије ради. Да није Русије, Република Српска не би ни постајала. Русија тако , заправо, штити међународне уговоре,у Републици Српској – Дејтонски споразум и резолуцију 1244 на Косову и Метохији. И то тражи од других. Зар је то тако тешко“, пита се гошћа „Српског свијета“ и додаје:
„Битно је да ми не признамо Косово! Нека то траје 300 година, неко ће се тамо вратити, нека траје и 3000 година! Наш приоритет треба да буде да ми обезбедимо да се тамо добро живи“, каже емотивно наша саговорница јер је рођена у Клини.
У емисији још можете чути о активностима „Спутњика Србија“ и ИН4С током литија у Црној Гори, о положају Срба и српског језика у Сјеверној Македонији, о глобалним кретањима, али и о новинарству.
Главна уредница Спутњика је у разговору са водитељком Српског св(иј)ета Горданом Јанићијевић закључила да су новинари ту да забиљеже оно што се дешава овдје и данас:
“ Не оптужујте таблоиде, ни новинаре, оптужујте оне који их снабдевају информацијама. Новинарство дели судбину свих нас. Суров је овај свет за све, па и за нас – новинаре“, закључила је главна и одговорна уредница „Спутњика Србија“ Љубинка Милинчић.
О свему опширније и детаљније – у „Српском св(иј)етуса Љубинком Милинчић.
Припремила Милијана Ераковић
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: