ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Никад заборавити – никад опростити: „Милосрдни анђео“ 78 дана убијао дjецу у Црној Гори и Србији – 25 године од НАТО агресије

1 min read

Пркос слободарског народа у Црној Гори

Поштовани гледаоци, добро вече. Непријатељски авиони агресорских НАТО снага, око 20 часова, извршили су прве ракетне нападе на нашу земљу. Авијација НАТО-а је вечерас, у првом таласу агресије на нашу земљу, гађала циљеве у Приштини, Куршумлији, Ужицу, Даниловграду, Новом Саду, Панчеву и Подгорици – незванично сазнаје Танјуг од војних власти.“

Овим ријечима, на данашњи дан, 24. марта 1999. године, тачно у 22 часа и 39 минута, спикер РТС-а је упознао грађане Савезне Републике Југославије са првим информацијама о злочиначкој НАТО агресији.

Дан раније, предсједник Владе СРЈ Момир Булатовић је, испоставило се више него оправдано, саопштио јавности Одлуку о проглашењу наступања неосредне ратне опасности, јер, како је рекао, сада већ покојни Булатовић: „Постоји опасност од агресије на Савезну Републику Југославију. Ова одлука ступа на снагу одмах“.

 

Ти први дани прољећа 1999. неодољиво су подсјећали на љето 1914. и онај злосудни телеграм пун ултиматума и прекора, који је из Беча послат тада најутицајнијем политичару Краљевине Србије Николи Пашићу, али и цијелом српском народу.

На крају 20. вијека, историја нам се поновила у лице и то у свом најмрачнијем издању. Била је то још једна ратна година заредом и још један злосутни историјски изазов. Српски народ је, по ко зна који пут у својој историји, криминализован до бестидности и означен за плијен.

НАТО агресија на Србију и Црну Гору трајала је 78 дана, односно трајала је од 24. марта до 10. јуна 1999. године.

То је било друго војно уплитање НАТО-а на нашу територију након бомбардовања Републике Српске у операцији „Намјерна сила“ 1995 године.

Подсјетимо се да је „интервенција“ НАТО-а извршена без одобрења Савјета безбједности, а изговор који су дале државе чланице НАТО алијансе чији су авиони учестовали у бомбардовању био је одбијање југословенске делегације да потпише споразум из Рамбујеа.

Ваздушни напади који су без прекида трајали 78 дана нијесу били само на војне циљеве већ и на привредне и цивилне објекте, а тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири.

НАТО до данас није признао да је у бомбардовању користио осиромашени уранијум од којег је након 1999. године становништво почело масовно да оболијева од рака.

Према процјенама, само у току 78 дана бомбардовања директно у нападима погинуло је између 1 200 и 2 500, а рањено око 5 000 људи. Међутим, овај број расте јер су последице НАТО бомбардовања трајне и сваког дана неко оболи или умре од рака. Животи се не могу избројати јер је порастао и број мртворођене дјеце као и стерилитета. Дакле, од бомбардовања нису угрожени и даље само живи већ и нерођени.

Напади су суспендовани 10. јуна, након потписивања војно-техничког споразума о повлачењу југословенске војске и полиције са Косова и Метохије, познатог као Кумановски споразум, који је потписан дан раније, 9. јуна.

Истог дана, 10. јуна, у Савјету безбједности је усвојена Резолуција 1244. по којој СР Југославија (Србија) задржава суверенитет над Косовом и Метохијом, али оно постаје међународни протекторат под управом УНМИК-а и КФОР-а. Са војском и полицијом у Србију је избегло више од 200 000 косметских Срба и других неалбанаца.

Црна Гора, од НАТО бомби до НАТО савеза

Представници бившег режима ДПС-а пуних 22 године о бомбардовању нису хтјели отворено и искрено да причају. Прије 25 године, Подгорица није признавала одлуку савезне владе да прекине дипломатске односе са државама које су напале СРЈ. Поручивали су да то није рат Црне Горе.
С друге стране, слободни грађани од првог дана бомбардовања орханизовали су протесте пркоса.

По иконографији личили су на оне у Србији, а представници тадашње опозције позивали су црногорске власти да јасно осуде агресију на СРЈ.

Нажалост, бивши ДПС режим, учинио је највећу могућу сулудност народу. А то је да га је 2017. године, увео у НАТО савез, тако да је жртва пришла свом џелату.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “(ВИДЕО) Никад заборавити – никад опростити: „Милосрдни анђео“ 78 дана убијао дjецу у Црној Гори и Србији – 25 године од НАТО агресије

  1. Na nasu veliku sramotu jos smo u ovoj zlocinackoj organizaciji. Partija koja bude insistirala na referendumu o izlasku imat ce uvijek moj glas.

    11
  2. Velika sramota za CG da smo jos clanovi krvave zlocinacke organizacije.prva partija koja bude insistirala na referendumu imat ce uvijek moj glas.

  3. Svakom amerikancu i gradjanima Nato zemalja u Srbiji i Crnoj Gori, treba

    POGLEDOM I LICEM POKAZATI PREZIR I UZAS KAKVO ZASLUZUJU UBICE I FASISTI.

    10
  4. sjećam se kao da je bilo juće, prvu bombu iz Aviana NATO je dao nama a mi ,,neovisna MNE,, se uvalila u NATO, radi mene Amerika da postane Atlantida ne bi mi bilo nimalo žao

    20
    1. Ti bi da imaš muda a nemaš ih “Fridrih”, ovdje bi se potpisao sa tvojim imenom i prezimenom! Nikola Pašić je bio velikan kakvog do sada cijeli Svijet nije imao a ti si jedan obični ološ!

      4
      1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *