(ВИДЕО) Представљен Извјештај Министарства капиталних инвестиција о пословању привредних друштава за I квартал 2021. године
1 min readМинистар Младен Бојанић, заједно са представницима Одјељења за корпоративно управљање Аном Тошанић Радуновић и Владимиром Вукајловићем, на данашњој конференцији за медије представио је Извјештај о пословању привредних друштава за I квартал 2021. године. Овим извјештајем су обухваћени резултати 18 предузећа са већинским државним власништвом а која припадају ресору Министарства капиталних инвестиција.
Представљајући колеге из Одјељења за корпоративно управљање, министар Бојанић је истакао да је циљ овог одјељења повећање квалитета рада и перформанси пословања предузећа у већинском државном власништву. “Транспарентност сама по себи није циљ, већ само један од алата којима настојимо да унаприједимо пословање и очекујемо да се у тај процес укључи јавност и НВО сектор. Желимо да направимо ситуацију у којој ће се јасно знати шта су чија овлашћења и надлежности како би избјегли досадашњу праксу да се државна предузећа на крају године јављају Влади као крајњем кредитору за покривање њихових губитака.“ – истакао је министар Бојанић.
Највећи губиташ међу 18 државних компанија из ресора Министарства капиталних инвестиција у прва три мјесеца ове године су Аеродроми Црне Горе са оствареним нето губитком од три милиона еура, а затим слиједе Барска пловидба са минусом од 1,7 милиона еура и Црногорска пловидба са негативним резултатом од 987 хиљада еура.
Најбољи резултат у ова три мјесеца остварила је Електропривреда (ЕПЦГ) са нето профитом од 23 милиона еура, затим Црногорски електропреносни систем (ЦГЕС) са 5,5 милиона и Рудник угља са нето профитом од 5,2 милиона еура.
То је дио података које је данас представило одјељење за унапријеђење корпоративног управљања у овом Министарству и министар Младен Бојанић. Они су најавили да ће од сада бити пракса да се на њиховом сајту објављују сви детаљи о пословању и други битни подаци и акта о свим компанијама из њихове надлежности, како би се побољшала транспарентност а тиме и унаприједило пословање.
Бојанић је казао да губитак Аеродрома није настао само због пандемије корона вируса, већ и због великог броја изгубљених судских спорова им плаћања високих обештећења из ранијег периода. Он је казао да Аеродроми имају изгубљене спорове вриједне 14 милиона еура, а да им скоро свакодневно долазе нове судске пресуде на наплату, а посљедња од прије пар дана се односи на неплаћене обавезе из 2010. године.
На питања о пословању Црногорске и Барске пловидбе, Бојанић је казао да су Специјалном државном тужилаштву предали двије информације на даље поступање због спорних одлука управа тих компаније из претходног периода због чега те компаније и држава сада трпе више милионске губитке.
Он је навео да је јасно да су незаконите одлуке Барске пловидбе о задужењу за куповину два брода јер их није одобрила Скупштина акционара, као и да анализирају и покушавају да раскину уговоре о најму тих бродова, као и за два брода Црногорске пловидбе, са компанијом „Сее пионеер“.
„Због таквог уговора трпимо дневни губитак од 30.000 долара. У Барској пловидби држава има 51 одсто акција, тако да и са малим акционарима разговарамо о начину рјешавања проблема“, казао је Бојанић.
Он је навео и да рате за кредите за куповину бродова долазе држави на наплату од 2,9 и 1,7 милиона еура.
На питање о концесији за трајектну линију Каменари – Лепетани, Бојанић је казао да да се припрема документације и да ће конкурс бити расписан до краја године.
У извјештају за ЕПЦГ је наведено да има спорна и ненаплатива потраживања од 181 милион еура, Бојанић је навео да се дио односи на неке социјалне категорије али да „изгледа има и неких ДПС категорија“ од којих протеклих година нијесу на вријеме наплаћени рачуни.
„Менаџмент компаније ће све то да испита и да покуша да наплати што је више могуће“, казао је министар.
На питање звог чега није дошло до промјена у државној компанији Монтепут, Бојанић је навео да је споран статут компаније у којем пише да га не може промјенити Влада као једини власник компаније већ само постојећи одбор директора.
„Због тога смо припремили одлуку о измјени одлуке о оснивању, што ће бити сјутра на сједници Владе. Након тога ће Влада моћи да промјени Статут компаније и да тек онда идемо на именовање нових чланова одбора директора“, казао је Бојанић.
Он је навео да ће бити преиспитана и политика одређивања зарада и награда менаџмента, а да је идеја да оне зависе од успјеха компаније. Бојанић је казао да ће се нови директор Луке Бар бирати на конкурсу, као и да је према статуту компаније вршилац дужности након смјене Владана Вучелића морао бити неко из компаније.
Ана Тошанић Радуновић је навела да је пред Одјељење за корпоративно управљање Министарства капиталних инвестиција постављен циљ да побољшају транспарентност рада државних предузећа и да у континуитету прате њихово пословање. Данашње представљање овог Извјештаја је само први корак у будућем раду, и Одјељење за корпоративно у прављање ће ове извјештаје објављивати свака три мјесеца радећи на проширењу садржаја и повећања његовог квалитета.
Говорећи о општим актима привредних друштава са већинским државним власништвом, Владимир Вукајловић је нагласио да се министарство у овом тренутку опредјелило да објави оно што представља основна акта ових друштава – статуте, колективне уговоре, акте о организацији и систематизацији радних мјеста и сл. План је да се у будућности прошири број објављених докумената, помоћу којих се може доћи до додатних информацијама о функционисању ових предузећа као што су нпр. Правилник о коришћењу службених возила, Правилник о коришћењу средстава за репрезентацију али и Извјештаје који се тичу судских поступака који се воде у овим компанијама, Уговоре са адвокатским канцеларијама, и сва она документа која могу бити од значаја за јавност.
Данас објављени извјештај, заједно са другим информацијама која се тичу привредних друштава из ресора Министарства капиталних инвестиција, се може пронаћи на порталу Владе Црне Горе и министарства на адреси https://www.gov.me/mki/privredna-drustva
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: