ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Прогоњени митрополит Онуфрије, човјек који ће стати на чело литије у Подгорици

1 min read
Јануара 1992. одбио је да потпише обраћање неких архијереја из архијерејског Сабора УПЦ патријарху Алексију Другом ради давања аутокефалности Цркви у Украјини, након чега га је митрополит Филарет (Денисенко, касније анатемисани) пребацио на Иваново-франковску епархију.

Митрополит Онуфрије; фото: Спутњик/Stringer

У суботу 29. фебруара у Подгорици ће бити одржана велика литија коју ће предводити митрополит кијевски и цијеле Украјине Онуфрије.

Ова црква, једина канонска у Украјини, већ дуже времена је мета прогона у тој земљи. Без обзира на давање томоса Православној цркви у Украјини прије годину дана, вјерници су остали вјерни свештенству ове Цркве.

Поводом 75. рођендана митрополита кијевског Онуфрија снимљен је прошле године документарни филм „Наш блажењејши“.

Ко је митрополит Онуфрије

Митрополит Кијевски и цијеле Украјине Онуфрије (Березовски) рођен је у свештеничкој породици 5. новембра 1944. године у селу Коритном, Вашковског рејона Черновицке области Украјине.

Године 1964. завршио је черновичку Техничку школу, радио је у грађевинској организацији, а 1966. је уписао Општетехнички факултет на Черновичком државном универзитету. Године 1969. напустио је универзитет и уписао Московску духовну академију.

Годину дана касније примљен је у братство Тројице-Сергијеве лавре, гдје је замонашен, да би двије године касније добио чин јеромонаха. Године 1980. преименован је у чин игумана, а 28. августа 1984. постављен на место настојатеља Преображенског храма Светогорског подворја у селу Лукино Московске области. у јуну 1985. године постао је благочини Тројице-Сергијеве лавре, а у децембру 1986. рукопроизведен је у чин архимандрита. Московску духовну академију са звањем доктора богословских наука завршио је 1988. године, а 20. јула исте године именован је за намјесника Успенско-Почајевске лавре, подсјећа Спутњик.

У чин епископа черновичког и буковинског хиротонисан је 9. децембра у Владимирској саборној цркви у Кијеву.

Јануара 1992. одбио је да потпише обраћање неких архијереја из архијерејског Сабора УПЦ патријарху Алексију Другом ради давања аутокефалности Цркви у Украјини, након чега га је митрополит Филарет (Денисенко, касније анатемисани) пребацио на Иваново-франковску епархију. У априлу 1992. је враћен на Черновичку столицу, а у јулу 1994. произведен је у чин архиепископа и именован за сталног члана Светог Синода УПЦ. Новембра 2000. године унапријеђен је у чин митрополита.

На засиједању Светог Синода УПЦ 24. фебруара 2014. године изабран је за Кијевског митрополитског трона.

Прочитајте још:

Армин Ризвић позива на ”литурђију” НВО ЦПЦ у Шведској: Мираш забавља публику у Малмеу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “(ВИДЕО) Прогоњени митрополит Онуфрије, човјек који ће стати на чело литије у Подгорици

  1. Митрополит Онуфрије је својим учествовањем у Литији у Подгорици и својим благословом верујућем православном народу, који је устао против непомјаника а у одбрану светиња и Христа, бацио на плодну земљу једро семе саборности православља као најјаче и последње одбране од атеизма, екуменизма, политичког лицемерја и новог светског поретка са свом његовом суровошћу, бездушношћу и могућношћу уништења човека онаквог каквог је Бог створио. Надам се да се зачиње нови духовни покрет отпора који ће саборношћу, љубављу и истрајношћу победити лаж и сатанизам. С вером у Бога!

  2. Хвала нашим вјерујућим људима и нашој цркви да смо почашћени посјетом једне овакве личности. Ове литије су огромно помогле да узрастемо у вјери и духовности.
    Показује се колика је цивилизацијска разлика између агресивних атеиста и достојанствених, вјерујућих људи.
    Зато, масивно, мирно и достојанствено цијела Црна Гора треба да се слије у Подгорицу и направи највећу и најљепшу литију до сада.

    38
    1
  3. Прогоњени предстојатељ од некрста прогоњене помјесне Православне Цркве чију паству и сабраћу архијереје и јереје,као ни њега лично,није од страха јудеоамеричког, смјела да узме у заштиту ни свеколика Грчка ни сва Кипарска ни сва Румунска ни сва Бугарска ни Александријска ни сва Грузијска Црква, и које је у посљедњем часу издала и Антиохијска патријаршија!!! Остадоше са јерусалимским Грцима сами Срби и Руси и православни Чеси и Пољаци. Мало стадо спремно да стоји уз Истину до краја, слободни од етнофилетистичких прелести и бешчашћа Фанара и његових уцијењених сателита.

    28
    1. Конструкција „за одгледати“или „за понијети“ (за + инфинитив) огрјешење је о дух српског језика, под утицајем хрватског и њемачког! Треба рећи: препорука је да се одгледа …

      16
      2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *