(ВИДЕО) Слободан Деспот: Велики људи културе и свести на Западу виде смисао наше борбе
„Велики људи културе и свести на Западу виде смисао наше борбе и називају је како треба, нису се устручавали да наше војнике називају витезовима краља Артура„, тврди Слободан Деспот.
У емисији „Институт“ на Националној ТВ у сарадњи са председником Института за националну стратегију Драгославом Боканом, угостили смо Слободана Деспота, књижевника и публицисту.
Слободан Деспот нам је говорио о свом одрастању и животу у иностранству, па каже, да пише и размишља на француском језику јер је то његова отаџбина. Наводи да му је у почетку била жеља само да преводи наша дјела и да није ни слутио да ће се бавити политиком.
„Једино чега сам се плашио у тим временима је био нож у леђа ако се истакнем. У 90 – тим годинама је било опасно да се говори супротно од водеће политике, али ја сам се увек водио чињеничном истином. Бранио сам српску истину од тоталитаризма„, каже Деспот.
„Било је неколико академских операција. Буквално обавештајне операције манипулације јавног мњења. У Француској је то био најчувенији пример, књига „Живот и смрт Југославије“ коју је писала хрватска рука, али ми смо написали оповргавање те књиге„, објашњава Деспот.
Причао је и о томе шта га је задржало да не одустане од доказивања истине, упркос разним осуђивањима.
„Инат је веома важна српска одлика. Немам шта да изгубим. Тражио сам начин да обележим страшну судбину крајишника и јавила ми се идеја да је најбољи начин да то урадим кроз роман.“ Каже да се борио за истину: „Ако треба један роман у свом животу да напишем онда ће то бити о крајишницима. Знао сам да уколико у ту књигу уђе и једна кап реваншистичке горчине или неког доказивања да то неће бити добро.“
Испричао нам је занимљиву причу из његове књиге и како је кроз генијалану метафору меда и пчеле приказао ситуације које су се дешавале током прогона Срба у операцији „Олуја“ – Почетак Олује приказао је кроз праву олују пчела. „Представљао сам Французима српску истину“, каже Деспот.
Сјећао се турнеје кроз Француске провинције и како је био прихваћен – „Један водитељ емисије је био пренеражен да један тип као што сам ја буде тако хваљен са таквом књигом. Запањило ме је колико је тај роман отворио многа врата, а колико је истовремено идеолошко одупирање нашој теми.“
Каже да је промоције обично радио у малим мјестима гдје су људи лошијег социјалног статуса и сматра да су га зато боље разумјели, „Људи су правили мед од мог меда и веома добро уклопили у свој контекст и у контекст генерацијских односа.“ – каже Деспот.
Испричао нам је важну причу о комаданту специјалних снага „Легије странаца“, Жаку Огару: „Комадант је дошао у Косовску Митровицу и видео насилно протеривање српског народа, злостављање монаха и монахиња, насилно отимање кућа и он је испунио своју војничку дужност и те терористе, који су били британски оклопници, спречио да делају. Није радио по њиховом сценарију и то сви Срби морају да знају, како је помогао и спасио српски народ на Косову.“
Говорио је и о постепеној смјени епоха. Чини му се, како каже, да је дошло до прелома у антрополошком смислу шта је човјек. „Стари поредак има за циљ ветеринарски приступ човеку и сад кроз пандемију видимо како они желе то да остваре. Желе да угуше човека као биће, али не треба да имамо страх него свест. Надам се да ћемо стари поредак што пре уништити и кренути у нови и бољи.“ Кроз изношење својих ставова поводом пандемије коронавирусом рекао је: „Не поричем борбу против заразе, само треба да се постави у перцепцију. Сада се не врши само експеримент, него тријажа.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Поштовани,
Да ли је могуће икако ступити у контакт са проф. Драгославом Боканом, да ли има имејл адресу, или нешто тако, започео сам јутјуб канал на коме радим нешто слично ономе што је радио господин Слободан Деспот… ја тренутно преводим наше народне, изворне и родољубиве пјесме… али бих хтио да проширим дјелатност и да поставим бројна питања проф. Бокану
Послаћу Вам линк мог јутјуб канала… ако се Вама или проф. Бокану свиди и/или имате неке приједлоге, јавите ми такође.
С поштовањем,