(ВИДЕО) „Српски свијет“- Бојан Љубеновић На кога се односи афоризам: Не мењајте канал. И на другом је исти човек
1 min read„Тешко тој власти коју угрожавају три-четири афоризма или која карикатура! Проблем је што људи у власти критику одређених појава, исказану кроз афоризам, доживљавају лично. У афоризмима има пророчких теза, а често се користе да се истина каже у лице, што се многима на власти не допада“, рекао је у „ Српском свијету“ Бојан Љубеновић, сатиричар, афористичар и уредник у „Вечерњим новостима“.
- Иако су наши афористичари у самом светском врху по квалитету, због небриге и тешког материјалног положаја, немамо антологије, немамо преводе сатиричних прича на најважније светске језике А превод је основ свега. Но, нема пара. С једне стране, ни једна, па ни наша држава не воли много сатиру, па није ни склона да помаже, с друге – ни ми, сатиричари се нисмо најбоље снашли и пронашли неки стални извор финансирања“, указује на проблеме гост „Српског свијета“, и наглашава да је наш народ изузетно духовит, да се хумором брани и то нас спасава, тиме се штитимо и бранимо.
- Трудим се да критикујем појаве, аномалије, а не људе понаособ. Ето, рецимо, не допада ми се фонтана на Савији, украси у кнез Михајловој ме подсећају на Кинеску четврт. Али, има ствари које ми се у Београду допадају. Значи – ништа о Весићу лично. Илустроваћу ово једним афоризмом „Не мењајте канал. И на другом је исти човек“ . И сада сви мисле да се односи на Вучића. А написао сам га 2010. године и односио се на – Тадића што указује на чињеницу да сви председници воле да се сликају“ каже Бојан Љубеновић и указује на катастрофално стање у медијима.
- Премијер Ђинђић је говорио да је судство арматура једне државе. Ја бих додао – и медији. А медији – никад гори. Језик – уличарски, простачки и има погубан утицај на младе. Насловне стране промовишу опскурне ликове, све врви од лажи, конструкција, измишљотина, непроверених информација. Третман новинара је катастрофалан. То је најгора, најпотцењенија, најнесигурнија, најуцењенија, најпониженија професија. Већина новинара су социјални случајеви, без социјалног, здравственог, пензионог. Једном сам рекао да се у новинарство улази са идеалима, а излази са шећерном болести“, огорчен је гост Српског свијета“.
Бојан Љубеновић сматра да и политичари и медији треба да „стану на лопту“ и воде рачуна о тензијама које изазивају небирањем речника, квалификација, чиме се ствара мржња која додатно оптерећује друштво.
Ово су само неки од акцената из „Српског свијета“. О бројним другим темама наш гост је крајње отворено говорио, како приличи једном од наших најбољих сатиричара, „без длаке на језику“.
Гордана Јанићијевић, аутор и водитељ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ako zaista mislite da pomognete da se u CG ne izgubi srpstvo, mičite se srbovanja i opskurnog srpskog svijeta. Shvatite taj paradoks, ako imate ista u glavi. Ne uništavajte srpski identitet u CG tako sto će te ga izvještačiti. Ne budite dio Srba koji su svojim činjenjem unistavali srpstvo. Počnite da mislite dublje…