ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) „Српски свијет“ – Душан Бабац: Икона коју је Додик поклонио Лаврову вреди 200 евра и нема никакву уметничку вредност

1 min read
„Настала је крајем 19. века и освета је због завртања руског гаса, рекао је у емисији „Српски свијет“ Душан Бабац, публициста, али и хералдичар.

Бабац

„Настала је крајем 19. века и освета је због завртања руског гаса, рекао је у емисији „Српски свијет“ Душан Бабац, публициста, али и хералдичар.

Повод за гостовање је управо одштмпана монографија „Краљ Никола – цар јунака“ на српском и енглеском, на 280 страна, са преко 300 фотографија и докумената, који се добрим делом први пут публикују.

„Oве године се навршава 179 година од рођења краља Николе I Петровића – Његоша, 160 година од почетка његове владавине, 110 година од проглашења Краљевине Црне Горе и 99 година од смрти. О књазу и краљу Николи много је писано, а чини се да су његова личност и дело данас актуелнији него икада пре. Да би се разумео и правилно оценио његов живот, а пре свега његов однос према српству, који је централна тема његовог животног дела, па и ове књиге, није потребно тумачити га, већ само цитирати, пошто је сам, у многим приликима, јавно и јасно истицао своју прврженост идеји српства. Управо из тог разлога ова књига више цитира краља Николу и његове савременике, него што даје тумачења. Закључак ове књиге у најкраћем може стати у њен наслов, Краљ Никола – цар јунака, а то је име које му дао народ“, каже Душан Бабац.

Он додаје да је краљ Никола изузетно значајан владар који је, као и сваки други имао успоне и падове, није успео да присаједини Скадар, али је успео да расцепкана и издељена Црна Гора стекне независност, изађе на море, да се прошири и профункционише као држава.

„Мудрим потезима, промишљеним удајама својих кћери, обезбедио је везе са руским, српским и италијанским краљевским породицама, као и са немачком династијом без трона – Батенберговима“, објашњава гост „Српског свијет“ и наставља:

„Краљ Никола је, иако је имао чак рођачке везе и са Обреновићима и са Карађорђевићима, сматрао их је скоројевићима и себе видео као централну фигуру Српства јер је његова лоза Петровић Његош већ трајала 200 година и имала једног свеца – Светог Петра Цетињског, те је себе поредио са светородном династијом Немањића“, вели Душан Бабац.

Гост „Српског свијета“ добро је упознат са трима светињама – десном руком Св.Јована, честицом Часног крста и Богородицом Филермосом за коју се основано мисли да ју је насликао Св. Апостол Лука, а наш саговорник сматра да би је требало пребацити у Цетињски манастир како би била доступна верницима и љубитељима уметности.

„Истраживао сам и објавио књигу о тзв. краљевском злату Карађорђевића. Мали део је потрошен на војску у отаџбини, финансирање избегличке владе и саме династије. Малтене до у грам се зна шта се све дешавало. Краљевска породица је завршила у беди, а злато је враћено ФНРЈ“, каже Душан Бабац, а о детаљима – гледајте у „Српском свијету“.

Душан Бабац је истраживао колико је Срба успело да досегне до генералских и адмиралских чинова у руској, аустроугарској и америчкој војсци. Колико их је, колико су били цењени и утицајни, погледајте у нашој емисији, као и одговор на још једно занимљиво питање, чиме се такође бавио наш гост: где је сахрањен ђенерал Дража Михаиловић.

Гордана Јанићијевић, аутор и водитељ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *