(ВИДЕО) Светислав Пушоњић у „Српском свијету“: Ко су идоли данашњице?
1 min read“Читав савремени глобални поредак почива на идолима. Поштујем свачији рад, али није добро да се праве идоли од свакога. Не праве се идоли само од личности, него се идеализују и уверења, ставови. Идоли су нешто што се везује за паганско време” – каже Светислав Пушоњић, писац и издавач.
Како се данашња књижевност преплиће кроз политику, која књижевна дела се вреднују данас, идолизам новог доба, зашто је село једина здрава средина, теме су емисије “Српски свијет” у којој је говорио Светислав Пушоњић, писац и оснивач издавачке куће “Виогор”.
Пушоњић сматра да је књижевност која се данас намеће тенденциозна и да се намеће корпус политички коректних тема.
“Чак и најбунтовнији писци данашњице имају скривене политичке намере. У њиховим делима назире се прозирна идеологија и не представља се аутентична српска књижевност” – тврди Пушоњић.
Он истиче да фабрике књига које су привилеговане у државним институцијама загушују књижевно тржиште својом хиперпродукцијом разних кримића, љубића, исповестима и биографијама старлета.
“Сваког месеца излази по 10 ремек дела. Живимо у времену кад се ремек дела штанцују и све се награђује престижним наградама, што губи свој смисао” – говори Пушовић.
Пушовић каже да је НИН-ова награда некада била најзначајнија награда за књижевност и да је награђивала само вредна уметничка дела попут Корена Добрице Ћосића.
“Чисто сумњам да ће неко дело данас остати упамћено након 20 година. Вредним делима се не придаје велика медијска пажња, а данашња књижевност се свела на просту играрију” – наводи Пушовић.
Он сматра да је данашње генерације тешко инспирисати да читају књиге и да је, како каже, у свету дитигалне технологије тешко заинтересовати младе за штампана штива.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: