ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) У имену Божијем је суд и правда: Двије године од протеста који је прерастао у величанствене литије за одбрану светиња!

1 min read
Пред Скупштином владика Методије је прочитао проглас Световасилијевског сабора у Никшићу, а Митрополит Амфилохије је тада позвао посланике да не учествују у расправи и изгласавању закона за чије повлачење је већ тада петицију потписало 100 000 грађана Црне Горе.

Послије Тројичинданског и Световасилијевског сабора, а уочи расправе у Скупштини Црне Горе, против спорног дискриминаторног Закона о слободи вјероисповијести у Подгорици је 24. децембра 2019. године одржан протест који ће касније прерасти у достојанствене литије за одбрану светиња, које су Црну Гору вратиле себи и својим коријенима.

Наиме, тог уторка (24. децембра 2019. године) док је Законодавни одбор Скупштине Црне Горе засједао, и усвојио предлог дискриминаторног Закона о слободи вјероисповијести, чиме су створени услови за пленарну расправу која је почела сјутрадан, 25. децембра, стотине свештеника и монаха предвођени Високопреосвећеним Митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем и Преосвећеним владикама будимљанско-никшићким Јоаникијем и диоклијским Методијем, испред парламента су изразили свој протест, апелујући на посланике да не гласају за безакоње и да испоштују глас народа „Vox populi — Vox Dei“ (глас народа – глас Божији).

Архијереји са свештенством и монаштвом Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке од подгоричког Саборног храма Христовог Васкрсења дошли су литијски под слоганом: У имену Божијем је суд и правда! (Св. Петар Цетињски).

Пред Скупштином владика Методије је прочитао проглас Световасилијевског сабора у Никшићу, а Митрополит Амфилохије је тада позвао посланике да не учествују у расправи и изгласавању закона за чије повлачење је већ тада петицију потписало 100 000 грађана Црне Горе.

„За крст часни и слободу часну, на томе је утемељено законодавство до наших времена. На ово подсјећамо парламент – њихова је одговорност већа ако законе темеље на овој истини. Нијесмо овдје ни против кога него да изразимо поштовање овом дому“, казао је митрополит.

„У имену Божјем је суд и правда, а то пише и на транспаренту који носе монахиње. Наше сестре носе ову поруку. Оне уграђују своју младост у обнову светиња и душа. Ова истина велика свејдочи и нама и овом парламенту да су само они закони који се темеље на овој великој истини. На овој истини је утемељено и законодавство Црне Горе“, поручио је тада митрополит Амфилохије.

У Скупштини Црне Горе у ноћи између 26. и 27. децембра, 45 посланика ДПС-а, СД-а, Либералне партије, Бошњачке странке, Хрватске грађанске иницијативе, Форце и СДП-а изгласали су Закон о слободи вјероисповијести.

Протести који су те ноћи почели због усвајања Закона о слободи вјероисповијести, претворивши се у незаустављиву снагу која је 30. августа довела до пада оних који су били одговорни за његово доношење, постали су свјетла тачка савремене црногорске историје.

Годину дана од доношења дискриминаторног закона, новоизабрана демократска Влада Црне Горе 17. децембра 2020. године, на својој трећој сједници којом је предсједавао предсједник проф. др Здравко Кривокапић, утврдила је Предлог закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, да би га након тога доставила Скупштини Црне Горе, ради доношења по скраћеном поступку.

(Светигора/ИН4С)

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy