(ВИДЕО) Вучуровић: Да се појавио у Црној Гори Ђукановићевог доба, Његош би био утамничен, као што су они који су ишли тим путем.
1 min read
Фото: Принтскрин Јутјуб
Желим да саопштим да ће клуб посланика ДФ подржати овај предлог закона. Казао сам јуче на одбору да је веома важно да овај закон добије што ширу подршку, а онај коме ово смета треба да смисли неко убједљиво образложење. Овдје се годинама говорило о непријатељима државе, о сличним глупостима које је пласирао бивши режим како би себе представио као екслузивног заштитника ЦГ. Они јесу били заштитници ЦГ, али приватне државе Мила Ђукановића, у којој су се фалсификовале историјске чињенице, и у којој није било превише мјеста за Његоша јер је он подсјећао на идентитет кога су се неки одрекли. Да се којим случајем пројавио у Црној Гори Ђукановићевог доба, Његош би био утамничен, као и многи који су ишли тим путем, казао је посланик ДФ Јован Јоле Вучуровић.
„И надам се да неће бити оних који су против предлога закона, јер ко год држи до Црне Горе и њене традиције не би требало да буде против тога да један дан буде посвећен Његошу, да буде дан културе“, истакао је Вучуровић и додао:
Колеге из Демократа су имали више среће од нас, јер сам сигуран да ће овај предлог закона проћи. Ми смо сличан закон предлагали октобра 2018. Године и децембра 2019. Године, негдје уочи почетка пресудне битке за светиње и Црну Гору. Међутим, није било већине да се усвоји, а ДПС-у је било важније да се не замјере коалиционим партнерима, него да одамо почаст ономе ко нас је прославио.
Писали су о Његошу многи великани – Свети владика Николај Велимировић нема дилеме када говори о његовој величини и првенству у нашем народу и своју ,,Религију Његошеву“ почиње: Владика Петар други представља велики празник у животу српства. Он стоји усамљен међу осталим занемнитим Србима, без претходника и без следбеника. Његов једини претходник јесте донекле велика душа српског народа, изражена у народној поезији. Исидора Секулић ће му посветити ,,Књигу дубоке оданости“ и наслутити шта се спрема – када је за Мештровићев рад Његоша казала- то није суштински Његош, писао је и Ђилас, Матија ће му посветити ,,Праху оца поезије“, Црњански ће казати – Лирски тај однос према Богу, велика је новост, — после Косова Његош сја усамљен, у сунцу, над морем. Иво Андрић ће у свом есеју ,,Његош као трагични јунак косовске мисли“ казати- Али нису само мисао и поезија предели за косовску традицију. Она је за Његоша живот сам. Лубарда ће својим сликарским генијем завапити за Његошевим оскрнављеним гробом…
Много тога о Његошу написао је и блаженопочивши митрополит Амфилохије, истичући да је Његош у тамници од 1974. и ми треба да ослободимо Његоша из тамнице, да имамо мјесто око кога ћемо се окупити и помирити, подсјетио је Вучуровић.
Према његовим ријечима, како и каже у образложењу, важна је и та кохезивна снага Његоша и његово пријатељство са појединим везирима И беговима. Један од њих, Алипаша Ризванбеговић Сточевић, херцеговачки везир, сагледавајући Његошева размишљања, рекао је о владици ову просту и дубоку истину: „А бога ми мога и дина, то је онај прави српски бан од Косова.“
А Његош, и кроз своју посвету праху оца Србије, једном за сва времена спаја и увезује свој народ, и позива на његово јединство и слогу.
Дакле, било је и вријеме да се и на овај начин одужимо Његошу, а надам се да ћемо и убудуће бити на виснини задатка када су у питању они који су оставили траг у нашој историји и традицији, поручио је Вучуровић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


JOLE SOKOLE , RAZBIJ OVE MILOVE MOTENEGRINE I KONVERTITE !!
Браво Јоле мајсторе !!