(ВИДЕО) Завршена сједница Скупштине: И данас о буџету и задуживању
1 min readСједница Скупштине Црне Горе је завршена.
Потпредсједник Скупштине Мирсад Нурковић је казао да је расправа за данас завршена, те да ће посланике обавијестити о наставку сједнице.
Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Дане Марковић је казао да грађани данас имају примања виша него државе у региону и да се нада да ће ова година бити успјешна, као и прошла.
Нагласио је да се предвиђања опозиције о смањивању плата и пензија, задуживању, продаји дијела државне имовине, да Црну Гору чека грчки сценарио те да је Влада све претрпјела и наставља рад.
Јеленка Андрић из истог посланичког клуба, је истакла да је Бијело Поље добијало квази пројекте који се током година нису реализовали. Нагласила је да је буџет мост између грађана и државе.
Посланик Социјалистичке народне партије Богдан Божовић је додао да су пензије и плате веће након 2020. године, док је Црна Гора прије тога личила на феуд. Додао је да је планирана већа наплата пореза и акциза, као и више новца од игара на срећу, те да сматра да је буџет темељ за будући развој.
„Амандмаски смо предложили реконструкцију пута у Кучима, да се обезбиједи документација за реконструкцију западне трибине Фудбалског клуба Забјело…“, навео је Божовић.
Посланик Покрета Европа сад Милош Пижурица је навео да су грађани раније живјели тешко са великим наметима, док је стабилизација финансија почела 2020. године, а снажан замах од прошле године.
Додао је да су приходи у буџету пажљиво планирани, док је просјечна плата по први пут виша од неке државе ЕУ.
Посланик Демократске Црне Горе Албин Ћеман је додао су финансије стабилне, да се дефицит задржава на нивоу од 3,3 одсто у наредне три године, а јавни дуг од просјећно 61 одсто бруто-друштвеног производа, што је мало изнад критеријума из Мастришког споразума.
„Јуче сам добио лијепу вијести, да су љекари специјализанти ван државе по први пут примили повећану накнаду за одвојени живот од 660 еура, која је до сада била 330 еура а није повећана од 2009. године“, навео је Ћеман и додао да обећава да ће тражити модел да се увећају накнаде за оне, који специјализацију раде у Црној Гори али ван мјеста становања.
Посланица Нове српске демократије (НСД) Милица Рондовић је навела да је блокада усвајања буџета накратко зауставило финансирање пројеката, али и да би тим кораком капиталне инвестиције биле замрзнуте.
Нагласила је да је Капитални буџет већи за 15 одсто, а потрошачки седам одсто, као и да су највећи изазови судство, просвјета, наука, спорт, те да је више новца предвиђено у свим ставкама.
Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Јован Суботић је навео да је ријеч о буџету континуитета, који исправља неправде из прошлости и ствара услове за нови инвестициони циклус.
Суботић се осврнуо на проблеме Института Игало и додао је да је та установа кичма државе и Општине Херцег Нови, те да је Влада одлучила да помогне и спаси Институт.
„У овом буџету имамо 32 милиона еура за Институт Игало. То је велики замајац за привреду Херцег Новог и социјални мир. Мораћемо доста новца да посветимо и југу, а и даље грцамо у основним проблемима, као што је саобраћајна инфраструктура. Јако је важно да буџет буде усвојен и због плана раста ЕУ, која нас жели, а ми два мјесеца проведосмо у бакљадама и живим зидовима, умјесто да рјешавамо проблеме“, истакао је Суботић.
Додао је да ће током цијеле године реализација пројеката морати да буде интензивна.
Посланик Демократске Црне Горе Момчило Лековић је навео да је било вријеме да се расправља о буџету, али и да су осим ранијих буџета државе, постојали и други паралелни.
Казао је да су их користили они који ће бити процесуирани.
„Па смо тако имали буџет на рачуну одбјеглог полицајца Миловића од 48 милиона, буџет на рачунима породице Ђукановић, од како смо чули из медија, неких најмање 167 милиона еура. Е ти паралелни буџети су стварали империје, имали смо кокаинску, дуванску, криминалну и многе друге. Остаци империја данас протестују на улицама јер знају да више нема паралелних буџета, магичних трикова. Да неко покуша да блокира витални акт неке државе, то заиста не могу да схватим али можда када све сагледамо, можда ће нам бити јасно. Ја сам припремио 40 центи, да то буде можда оснивачки капитал неке државне фирме али под условом да ангажујемо економског мага Блажа Ђукановића који је већ имао искуства са овим стварима, који је од 40 центи успио да створи за неколико мјесеци 12 милиона еура, односно милион еура мјесечно“, навео је Лековић и додао да треба искористити ту економску способност.
Посланица Покрета Европа сад (ПЕС) Бранка Марковић је навела да су неусвајањем буџета, ударима, изложени они најугроженији и то дјеца, старији, мајке са троје и више дјеце…
Марковић је навела да није заборављено шта се дешавало у току власти Демократске партије социјалиста (ДПС), те да држава припада грађанима.
Тврди да је 44. Влада направила историјске резултате, али је блокада рада Скупштине зауставила исплате за најосјетљивије категорије.
„Оваква неодговорност не само да штети грађанима него угрожава финансијску стабилност државе и повјерење међународних партнера. Да је дошло до неусвајања буџета дошло би до заустављања инвестиција, 400 милиона еура од ЕУ у плану развоја за Западни Балкан. Буџет није политичко оружје, него кључ развоја Црне Горе“, навела је Марковић и додала да је због рада Владе побољшан и кредитни рејтинг државе.
Посланик Бошњачке странке (БС) Јасмин Ћоровић је казао да буџет треба да буде усмјерен на равномјерни регионални развој, те да је претходно сјевер био запуштен док је регија под ударом исељавања становништва.
Зато апелује да се обрати посебна пажња на овај дио државе, а посебно на валоризацију скијалишта на Бјеласици и туризму у Ђаловића пећини.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Марко Ковачевић је нагласио да га радује што су пројекти у Никшићу, нашли мјесто у капиталном буџету.
Како је казао, због неусвајања буџета његови амандмани нису могли бити разматрани на прави начин али да су се у овом документи нашли – пројекат побољшања водоснабдијевања Жупе Никшићке, адаптација болнице у Брезовику, болничке кухиње у Општој болници Никшић, изградња ватрогасно-спасилачког дома…
„Општина Никшић ради ефикасно и поднио сам амандмане за још важних пројеката за Никшић и то изградњу Центра за аутизам, реконструкцију пута Рубежа-Вучје, реконструкцију пута кроз село Валосаве, реконструкцију дворане Спортског центра. Имамо преко 5.000 запослених Никшићана у посљедње три године“, казао је Ковачевић и додао да су задовољни буџетом.
Из посланичких клупа Покрета Европа сад (ПЕС) се чуло и да се планирају бројне инвестиције у здравству и то реновирање клинике за анестеуиологију Клиничког центра Црне Горе, проширење Дома здравља у Улцињу, реконструкција специјалне болнице у Рисну и почетак изградње болнице у подгоричком насељу Сити кварт.
Посланица ПЕС-а Драгана Вучевић је навела да ће највећа улагања бити и у путну инфраструктуру, међу којима је највећи наставак ауто-пута Бар-Бољаре. Додала је и да ће се градити фискултурна сала у Андријевици, као и још један објекат те врсте у тој општини.
Посланик Демократске Црне Горе Никола Ровчанин је навео да је прошло више од 35 година, од када је просјечна плата у Црној Гори имала три нуле на њеном крају. Додао је да не требају подаци како би се упоредио период Црне Горе под Демократском партијом социјалиста (ДПС), те да је данас боље што потврђују пензионери, радници, дјеца…
„Данас сваки грађанин може јасно и јавно да саопшти свој став, без посљедица. Да се подсјећамо периода владавине ДПС-а када су се за изговорену ријеч предузимале најбруталније мјере. Овај буџет је мјера могућег, мислим да је добро избалансиран. Мислим да је добро увећање капиталних инвестиција од 15 одсто и са овом формулом су побиједили и грађани и држава. Радује ме инвестициони план и подухват за сјевер Црне Горе, након драматичних резултата са пописа“, навео је Ровчанин и додао да је задовољан пројектима у Пљевљима.
Када је у питању дуг, нагласио је да је смањен ниво дуга у односу БДП, али и да су цијене у маркетима везане за жељу за профитом трговаца.
„Да ли мора профит великих трговаца да буде 200 одсто у односу на 2020. годину. Ланци су живјели у најтежим временима, ово је апел трговинским ланцима да подијеле терет грађана и смање цијене“, казао је Ровчанин.
Посланик Покрета Европа сад (ПЕС) Армен Шеховић је навео да је буџет најважнији документ, а подсјетио је на увећани раст плата, пензија и куповне моћи грађана. Нагласио је да је инфлација резултат глобалних економских токова а не лоше политике.
„Ова Влада је успјешном акцијом за лимитирање цијена смањила инфлацију, која је била најнижа у региону. Влада је за Општину Плав издвојила новац за више пројеката реконструкције путева, градске пијаце, Дома старих, изградњу радиолошког одјељења. У Плаву се градило и радило, што није до сад и попримио је изглед модерног урбаног града“, навео је Шеховић додајући да вјерује да ће и нови пројекти донијети бенефите туризму и шансама за младе.
Истакао је да је Влада у прошлој години намијенила више од два и по милиона еура за инвестиције у Плаву али то нису подржали представници тамошње власти Социјалдемократа и Демократске партије социјалиста, нису подржали буџет и улагање у тај град. Навео је да је јасно ко ради у интересу тог града.
На дневном реду данашњег наставка сједнице Првог ванредног засиједања у 2025. години, разматраће се: Предлог закона о буџету Црне Горе за 2025. годину, Предлог одлуке о задуживању Црне Горе за 2025. годину и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о буџету и фискалној одговорности.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: