ИН4С

ИН4С портал

Видовданска академија у Херцег Новом: Људско постојање засновано на Божијој љубави и слободи

1 min read

Црквена општина топаљско-херцегновска и НВО „Спона“ синоћ су у Дворани „Парк“ приредили Видовданску академију, посвећену обиљежавању 20 година од Мартовског погрома на Косову и Метохији.

У бесједи архијерејски намјесник никшићки протојереј ставрофор Слободан Јокић казао је да је људско постојање засновано на Божијој љубави и слободи и да на том дару од Бога треба узвратити опредјељењем за живот.

– Примјер таквог опредјељења су нам дали светитељи мученици Цркве, чији начин живота открива како у Цркви функционише опредјељење за Царство Божије, које је од сада и довјека. Мучеништво је ријеч хришћанска и црквена, јер први мученик је богочовјек Христос који је распет у вријеме Понтија Пилата за свједочанство Јеванђеља. Ако је Христос мученик, онда и хришћанин значи страдалник и мученик, казао је протојереј ставрофор Јокић.

Додао је да се не може причати или писати о Косову и Метохији, а не поменути Митрополита Амфилохија и Епископа Атанасија.

– Они су нас учили да волимо цијели свијет, васељењу и универзум, али да не заборавимо своје, а нарочито да волимо Косово и Метохију. Они су нас учили да су Косово и Метохија најскупље српске ријечи и да је наше надање закопано на Косову у ону једну гробницу. Они су нас научили како да зеница ока нашег буде гнијездо љепоте Косова и Метохије. Амфилохије и Атанасије су свједоци, проповједници, састрадалници распећа нашег народа од Косова до Јасеновца и вјерни чувари Косовског завјета, казао је протојереј Јокић.

Мало гдје се данас, како је рекао архијерејски намјесник Јокић, тако и толико страда за Христа како на Косову и око Косова.

– Страда се и свједочи, као што се свједочило и страдало 17. марта прије двадесет година. Гледали смо свјетске моћнике како без имало стида и савјести гледају како у Мартовском погрому гори Љевишка, Архангели, велика Црква Светог Ђорђа и Богословија у Призрену, манастири Гориоч и Зочиште. Страдале су цркве у Косовској Митровици, Ђаковици, Подујеву., Приштини, Вучетрну и многе цркве и гробља широм Косова и Метохије. Уништене су фреске, иконе, као и књиге крштених, вјенчаних и умрлих које свједоче о вјековном трајању Срба на Косову и Метохије. Иако истрага никада није стигла до организатора, из међународних организација већ годинама нема ни гласа о евентуалним новим детаљима. Тај владајући свијет налази се у густом моралном мраку двојног морала, пуном двоструких стандарда, лицемјера и лажи. Зато је погром у очима тог свијета нормализован и легализован, казао је архијерејски намјесник никшићки о. Слободан Јокић.

У програму су учествовали хорови „Свети Сава“ и „Свети Василије Острошки“, пјевачке групе „Светосавник“ и „Преподобна Касија Константинопољска“, солисти Милица Ристичевић и Николина Томашевић и пјесникиња Драгана Шекуларац.

Извор: РТХН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *