ИН4С

ИН4С портал

Вили Вилмер и др Рудолф Хензел: Њемачки врх крије истину о геноциду уранијумом

1 min read
Њемачка влада поново је одбацила захтјеве војника Бундесвера који су током бомбардовања бивше СРЈ у пролеће 1999. године били на задатку у БиХ и на Космету да им се исплати одштета због изложености осиромашеном уранијуму. "Студије показују да на мјестима на којима је ова муниција употребљена нема никаквог ризика од радијације", наводи влада.

Припадници немачке војске тражили накнаду због изложености осиромашеном уранијуму / Фото Танјуг

Њемачка влада поново је одбацила захтјеве војника Бундесвера који су током бомбардовања бивше СРЈ у пролеће 1999. године били на задатку у БиХ и на Космету да им се исплати одштета због изложености осиромашеном уранијуму. „Студије показују да на мјестима на којима је ова муниција употребљена нема никаквог ризика од радијације“, наводи влада.

Власти у Берлину тврде да „није доказано да су њемачки војници трпели било какве здравствене последице због контакта с овом муницијом која је, прије свега, коришћена у противтенковским авионским бојевим зрнима, намијењеним уништавању оклопа“. Истиче се и да „токсиколошки ризици могу настати само под ванредним околностима, који се до овог тренутка нигде нису исказали“.

Веома би важно било да Анегрет Крамп-Каренбауер, министарка одбране Њемачке, сада донесе двије одлуке и то не сутра или прекосјутра, него без отезања – истиче, за „Новости“, Вили Вимер, доајен њемачке политике, правник, данас политичар Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

“ Прва одлука омогућила би војницима ангажованим у НАТО трупама да се увјере да их њихова војска (Бундесвер) неће оставити на цједилу зато да би Берлин показао обзир према својим савезницима у Северноатлантској алијанси, иако су користили оружје које ослобађа осиромашени уранијум“, казао је он.

Вимер наглашава да ово, ипак, нипошто не може да буде једини правац дјеловања њемачких власти. Истовремено, Министарство одбране у Берлину морало би да ради и на другом „фронту“, односно, да се заложи за подробно испитивање последица употребе овакве муниције на локално становништво, свуда где је она коришћена. Извештаји о могућој нанијетој штети и жртвама веома су потресни и пред њима се не смијеју затварати очи.

Парламентарној фракцији Алтернативе за Њемачку (АфД) грађани Њемачке треба да буду захвални што се заложила за права њемачких војника, додаје наш саговорник, и упозорава да тамошња јавност то треба да призна. Ова десничарска и евроскептична странка затражила је од владе у Берлину званичан став о штетности уранијумске муниције по здравље људи, будући да се о томе „свађају“ различите научне студије. Влада је глатко одбацила тај захтев као неоснован, баш као и одштетне тужбе

Њемачки психолог и педагог професор др Рудолф Хензел, у разговору за наш лист, каже да чињеница да је иницијативу пред Бундестагом покренула популистичка странка, која је на удару „ножа“ домаће политике и великог дијела јавности, не би никако смјела да игра негативну улогу у доношењу одлуке о даљим поступцима владе.

Нимало ме не чуди што је њемачкој јавности скоро непознато да је 230 војника поднело захтјеве за одштету, као и то да су они одбачени и да то није први пут – каже професор Хензел. – Нимало није случајна чињеница да је о томе известио само „Т-онлајн“, медиј са релативно малом публиком, док мејнстрим листови о овој теми нису донијели ни слово.

Вили Вилмер

Професор Хензел наглашава да су се НАТО снаге, употребом високотоксичне и радиоактивне уранијумске муниције у ратовима које су водиле протеклих деценија, а у које без сумње спада и агресија на СРЈ 1999. године, грубо огријешиле о елементарна људска права.

– Намјера је да се, на сваки начин, избегне јавна расправа о овоме – тврди професор Хензел. – Ни по коју цијену не смије да се допусти ризик да накнадно доказане катастрофалне последице овог геноцида испливају на светлост дана. Разлог је једноставан: НАТО чланице би у том случају, осим признавања кривице, морале и да исплате одштетне захтјеве, којих би тада било неупоредиво више него сада, јер би, аутоматски, сви војници, поднијели они тужбу или не, морали да буду обештећени.

Рудолф Хензел

Он објашњава да би то створило обавезу да се обештете и војници Бундесвера изложени токсичној муницији у свим ратовима који су се, минулих деценија, водили у НАТО униформама. Нема ни трунке сумње да је страх њемачких војника за сопствено здравље оправдан, као и да они имају сазнања о томе да је одштета исплаћивана америчким ратним ветеранима, италијанским, шпанским, португалским и британским војницима у саставу НАТО, закључује професор Рудолф Хензел.

Драматични подаци

Професор Хензел подсјећа њемачку и светску јавност на тужбу српског адвоката Срђана Алексића из Ниша против осовине САД-НАТО и потресну видео-причу професора др Данице Грујичић, директора Онколошког института Србије под називом „НАТО, напоље из наше земље!“.

– Подаци о наглим повећањима броја обољелих и малформацијама на новорођеним бебама у Србији, Ираку и Авганистану, заиста су драматични – истиче наш саговорник.

(Новости)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net