Вирална грозница „Белих ноћи“: Како је Достојевски постао сензација на друштвеним мрежама
1 min read„Беле ноћи“, новела руског писца Фjодора Достојевског, на први поглед делује као мало вероватан избор за вирални успех, али прича о усамљености у љубави сада је фаворит међу корисницима ТикТока и Инстаграма.
„Сви желе да се заљубе до ушију. Затим, прочитају ‘Беле ноћи’ од Достојевског“, гласио је један пост на мрежи Икс. Од децембра прошле године, „Беле ноћи“ су преплавиле БукТок и његов Инстаграм пандан, Букстаграм – претрага ове новеле из 1848. на тим платформама доноси бројне рецензије, цитате и меланхоличне фотографије књиге поред шољице кафе. Постоје чак и Спотифај плејлисте инспирисане овим делом, те се у позадини чује Чајковски и Шостакович. Корисници друштвених мрежа широм света одушевљавају се лепотом љубавне приче коју дело доноси, док истовремено тугују због срцепарајућег краја.
Што се тиче литературе и мрежа, обично је одређени тип књига популаран на ТикТоку – у питању су романсе, младалачка литература и фантастика и углавном новија издања. Али зашто је онда једна до сада мање позната руска новела стара више од 150 година изненада привукла пажњу читалаца?
Један од важних разлога је број страна који је испод 100: „Беле ноћи“ су ми се допале због дужине“, каже тиктокерка Ели Холет. На Буктоку су књиге са мањим бројем страна привлачније – омогућавају лакше остваривање годишњих читалачких циљева, јер многи корисници постављају годишње задатке. Такође, дужина „Белих ноћи“ их чини лаким првим кораком у иначе обиман свет класичне руске књижевности.
Ипак је успех повезан са причом
Међутим, успех ове новеле има везе са самом причом. Јунак без имена упознаје жену која пати због неиспуњених љубавних обећања. Док проводе три незаборавне ноћи заједно, нада и маштања су на врхунцу, али повратак њеног љубавника разбија илузије главног јунака.
То је прича о некоме ко све доживљава веома интензивно и живи у сопственој глави. „У таквим тренуцима почиње ми се чинити да сам неспособан да започнем живот у стварном животу, јер ми се чини да сам изгубио сваки додир, сваки инстинкт за стварно, за реално“, жали се приповедач.
Баш оваква прича о усамљености и животу нашла је пут до читалаца који романтизирају своје животе на друштвеним мрежама. „Скоро свако може да се повеже с овим осећањем“, пишу, а преноси Гардијан.
Велику популарност у Великој Британији
Током 2024. године, издање „Беле ноћи“ била је четврта најпродаванија преведена књига у Великој Британији. „Имамо продавца који ради у књижари 25 година и који је рекао да смо раније продавали по који примерак, али у последње две године продаја је значајно порасла“, каже Ејми Рајт, продавачица у једној књижари у Ливерпулу.
Познати писац из 19. века постао је „феномен“, истиче Франсис Клевердон, генерални менаџер књижаре Hatchards Picadilly у Лондону. „Само у последњој години продали смо 190 примерака овог малог издања“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: