ИН4С

ИН4С портал

Више од 300 жртава бродолома, у Италији дан жалости

1 min read

tragedija-italiji

У Италији је данас дан жалости због настрадалих имиграната у бродолому надомак италијанског острва Лампедузе, у којем се, како се претпоставља, удавило више од 300 имиграната из Африке.

Заставе су широм Италије спуштене на пола копља, а у школама је одржан минут ћутања за жртве.

Спасилачке службе Лампедузе су саопштиле да су пронашли 111 тела и из воде извукли 155 преживелих. У броду дугом 20 метара је било укрцано између 450 и 500 људи. Рониоци су видели да има још много, можда око 200, заробљених жртава у трупу брода, који лежи на око 40 метара испод површине воде, пренела је агенција Ројтерс.

Становници Лампедузе, која је ближа Северној Африци него Италији, са популацијом од око 6.000 људи, уплакано су говорили о напорима да се спасу бродоломници.
„Најтеже је било да видимо тела деце. Они нису имали никакву шансу“, рекао је локални лекар Пјетро Бартоло. Он је додао да за 20 година колико је на острву, још није видео такву људску трагедину.

Преживели са брода су рекли да је пожар започео када су упалили ћебе да привуку пажњу обалске страже након што је у брод почела да улази вода.
„Само три од процењених 100 жена колико је било на броду су спасене и нико од 10 деце. Две жена, жртве, биле су трудне“, изјавила је Симона Моцарели из Међународне организације за миграције у Риму.

Према њеним речима, већина није знала да плива.
„Само најјачи су преживели“, рекла је она за агенцију АП.

Званичник УН задужен за људска права миграната Франсоа Крепо изјавио је да је ова несрећа резултат репресивне политике према илегалним имигрантима.
„До ових погибија није требало да дође“, рекао је он.

Италијанска обалска стража, рибарски бродови и хеликоптери из целог региона наставили су да трагају за преживелима.

Брод од 20 метара, претпоставља се да је превозио око 500 људи из Африке, претежно из Сомалије и житеља Еритреје до италијанског острва Лампедуза, где се налази велики прихватни центар за имигранте.

Мотор на броду је отказао пошто су испловили из либијске луке Мисрата и у брод је почела да продире вода, па су путници, пошто нису имали никакво друго решење да позову у помоћ, запалили мању ватру како би дали знак другим бродовима, али гас се помешао са водом, па се ватра проширила и путници су у паници прешли на једну страну брода због чега се брод преврнуо.

Папа Фрања, који је Лампедузу посетио у јулу, изразио је жаљење због ове несреће, коју је италијански премијер Енрико Лета у поруци на друштвеној мрежи Твитер назвао „огромном трагедијом“.

Један осумњичени Тунишанин, члан посаде, је приведен, а тужилаштво истражује несрећу.

Лампедуза је кључна тачка за илегалце који траже азил у Европској унији, од којих многи беже из осиромашених земаља и земаља у којима има оружаних сукоба у Африци, региону Блиског истока и југоистока Азије.

Ове године је у Италију стигло око 25.000 имиграната, више од три пут него ли целе претходне године. То је, ипак, само упола мање од броја из 2011. године када је „арапско пролеће“ било на врхунцу.

Имиграционе организације процењују да је на мору живот изгубило између 17.000 и 20.000 имиграната који су у последњих 20 година покушали да се домогну Европе, на трошним и пренатрпаним бродовима.

У локалној мртвачници у Лампедузи нема места за настрадале имигранте па су њихова тела смештена у хангар на локалном аеродрому, пренеле су западне агенције.
„Ми више немамо места ни за живе ни за мртве“, рекао је јуче градоначелник Ђузи Николини, објаснивши да су препуни и мртвачница и прихватни центар за избеглице.

Министар унутрашњих послова Итаније Анђелино Алфано је затражио већу помоћ од ЕУ због повећаног прилива избеглица а јучерашњу несрећу назвао је „европском трагедијом“.

Ово је једна од најтежих несрећа у водама Средоземног мора којима често плове мигранти из Африке који желе да се преко Италије домогну Европске уније.

У понедељак се утопило 13 миграната у покушају да из насуканог брода допливају до источне обале Сицилије.

У претходној великој несрећи јуна 2011. године, верује се да се у мору близу Туниса удавило између 200 и 270 имиграната који су бежали од сукоба у Либији.

Године 1996., 283 емигранта из Индије, Пакистана и Шри Ланке, нестало је у мору у покушају да се домогну Сиције.

Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки-мун рекао је да се нада да ће трагедија у Лампедузи довести до акције на заштити права емиграната и побољшању јавне перцепције имиграната.

Комесарка ЕУ за унутрашње послове Сесилија Малмстрем позвала је европске земље да прихвате више избеглице кроз легалне међународне канале, за које се нада да ће смањити број опасних прелазака преко Средоземног мора.

Малстрем је казала да ће отпутовати на Лампедузу.
„Италија није спремна за тако велики талас емиграната на својим обалама“, рекла је једна од вођа европских Зелених у Европском парламенту Моника Фрасони.

„Европска унија у целини има одговорност да развије хуманији систем, и систем који ће дати боље резултате“ прихвата емиграната, рекла је она.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy