ИН4С

ИН4С портал

Више од пола милиона неупотребљивих љекова: Рокови појели 670.000 еура, али чувају материјал из ‘98.

фото: Алексей Майшев/Спутњик

У Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) пронађен је потрошни материјал истеклог рока стар 27 година, вриједан 600.000 еура, као и расходовани љекови вриједни 70.000 еура.

До ових података дошло се пописом љекова, медицинских материјала и помагала који је спроведен током фебруара. Попис је тражио директор највеће црногорске здравствене установе Александар Радовић, а према информацијама “Вијести”, у пописној комисији, поред представника КЦЦГ, били су и службеници Министарства здравља и Фонда за здравствено осигурање (ФЗО).

Према незваничним информацијама “Вијести”, љекови, материјали и помагала су пронађени на готово свим клиникама, складиштени у оставама, помоћним просторијама и степеништима…

Из те установе нису одговорили на питање о конкретним количинама средстава, клиникама и институтима на којима су пронађена, зашто љекови и материјали нису уклоњени на вријеме, као и зашто су вршена требовања, ако претходно набављена средства нису утрошена.

“Евидентиран је потрошни медицински материјал истеклог рока за период од 1998. до 2025. године, који није кориштен по истеклом року трајања. Процијењена вриједност медицинског материјала истеклог рока износи око 600.000 еура. Евидентирани су расходовани љекови за период од протекле двије године, чија вриједност је процијењена у износу од 70.000 еура”, тврде у одговорима.

Љекови и медицински материјал истеклог рока, рекли су из КЦЦГ, затечени су у магацинским просторима организационих јединица и магацину КЦЦГ.

“Расходовани љекови представљају 0,012 одсто прошлогодишњег утрошка за медицински материјал. Расходовани љекови представљају 0,0046 одсто прошлогодишњег утрошка за набавку љекова”, тврде из КЦЦГ.

 

Колико пара – толико љекова

 

Фонд за здравствено осигурање (ФЗО) упутио је прошле седмице интерни допис “Монтефарму” обавјештајући их колико која болница у земљи има мјесечно на располагању новца за љекове и медицинска средства, уз напомену да су дужне да се придржавају тог буџета.

Наводно су то учинили након што је утврђено да поједине здравствене установе прекомјерно троше опредијељени новац у сврху набавке љекова

Упитани да ли је “Монтефарму” наложено да обустави диструбуцију љекова оним болницама које “пробијају” мјесечни буџет, из ФЗО су казали да нису упознати са тим да је дошло до било какве обуставе. Подсјећају да је Министарство финансија опредијелило буџет за ФЗО који је усвојен у Скупштини и да су у обавези да се придржавају намијењених средстава, па самим тим и јавне здравствене установе унутар јавног система.

“Годишњи буџет јавних здравствених установа је подијељен на једнаке мјесечне износе које одређена установа може утрошити за набавку љекова, медицинског потрошног материјала и помагала. Уколико установа има потребу за већим износом од опредијељеног, то се мора обезбиједити кроз додатна средства од стране Министарства финансија и Владе (ребаланс буџета или буџетска резерва)”, пише у одговору ФЗО

Министарство финансија опредијелило је Фонду око 452,6 милиона еура за набавку љекова, иако је ФЗО предложио буџет од 535,4 милиона еура.

За набавку љекова преко “Монтефарма” и приватних апотека у овој години опредијељено је 164 милиона еура.

 

Уништавање ћемо опет плаћати вани

 

Тренутно није познато каква је будућност пописаних љекова и материјала, гдје ће бити складиштени, и уништени, те колико ће то државу коштати, будући да у Црној Гори не постоји депонија за обраду опасног отпада, гдје спада и медицински отпад, који се сматра најопаснијим након радиоактивног.

То је констатовано и проблематизовано и у Нацрту државног плана за управљање отпадом за период од 2025. до 2029.

“Произвођачи отпада у цијелој земљи принуђени су да издвајају значајне суме новца како би ангажовали овлашћена правна лица која се баве извозом опасног отпада, да се побрину за отпад у складу са Законом о управљању отпадом, или да га ‘привремено’ складиште. Неопходним се сматра објекат за привремено складиштење опасног отпада, у који се сакупљени опасни отпад са територије цијеле земље по потреби препакује и припрема за извоз”, истиче се.

Посљедње велико уништавање љекова са истеклим роком, о којем је јавност обавијештена, обављено је у октобру 2023. године, када је уништено 40 тона љекова ускладиштених 2003. године у кругу Црвеног крста Црне Горе. То је радила приватна фирма.

Државна ревизорска институција (ДРИ) је у недавно објављеној ревизији успјеха “Успјешност управљања медицинским отпадом у Црној Гори” констатовала да управљање отпадом у Црној Гори суочава са озбиљним изазовима усљед недостатка стратешких докумената, слабог институционалног надзора и неадекватне евиденције података.

Ревизијом је уочено да су капацитети за збрињавање ове врсте отпада неодговарајући и да не постоји системска евиденција о његовом настајању и управљању.

Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy