Више од шест хиљада биографија студената УЦГ и матураната на увид послодавцима
1 min read
Ивица Тодоровић
Канцеларија за развој каријере и цјеложивотно учење Универзитета Црне Горе је током протеклих пола године предала више од 6.000 студентских биографија и биографија матураната из цијеле државе за више од 50 послодаваца, док је више од 600 младих људи запослено на сезонским пословима.
„То су само неке од активности које су реализоване у претходном периоду ради отварања могућности запослења и лакшег уласка на тржиште рада за студенте Универзитета Црне Горе“, саопштено је из ове државне институције.
Како студенти граде прве каријерне кораке и које се све могућности отварају за њих у предстојећој студијској години, кроз обуке, радионице и стартап конкурсе, на сајту УЦГ, објављен је разговор са менаџером Канцеларије за развој каријере и цјеложивотно учење УЦГ Ивицом Тодоровићем.
УЦГ: Суммер Јоб или Сајам сезонског запошљавања који је организован у сарадњи са Студентским парламентом УЦГ у марту ове године, сада већ има своју практичну примјену у љетњим мјесецима?
ТОДОРОВИЋ: Према информацијама које смо као организатори, прикупили, током љета ће посредством овог пројекта бити запослено преко 600 младих људи. Ове године у понуди је било око 1000 отворених позиција, а представило се преко 50 послодаваца. Ријеч је о свим већим националним и интернационалним компанијама у Црној Гори које се претежно баве хотелском или угоститељском дјелатношћу.
Ове године имамо у плану и реализацију Сајма стипендија и пракси, којим посредујемо између студената завршних година студија и послодаваца из њихове будуће професионалне и стручне области. Надамо се да ће одазив бити већи него прошле године, иако ни прошлогодишњи, са 40 послодаваца, имајући у виду црногорско тржиште, није био нимало занемарљив.
УЦГ: Нове могућности за посао отвориле су се и кроз бесплатно коришћење дигиталне платформе Јобири, намијењене за едукацију и запошљавање младих, почев од фебруара 2022? Какав је одазив студената и послодаваца?
ТОДОРОВИЋ: Тим Канцеларије је, кроз посјете и презентације на факултетима УЦГ, студенте детаљно упознао са платформом и помогао им да активирају своје профиле, те да науче како да уз помоћ платформе конкуришу за посао.
У овом тренутку је актуелно 300 корисничких налога студента и 28 компанија, од којих су неке већ оглашавале слободне радне позиције.
Ријеч је о дигиталној платформи која је заснована на вјештачкој интелигенцији чији алгоритми омогућавају кандидатима ефикасно креирање ЦВ-ја, припрему за разговор са чак 250 питања која могу бити постављена током интервјуа са послодавцем, 145 видео лекција синхронизованих на нашем језику, као и огласе за посао са више регионалниг сајтова за запошљавање. Јобири је доступан студентима 24 часа, дизајниран је да пружи потпуну и персонализовану подршку студентима УЦГ-а, као и корисне алате за њихов професионални развој. Све наведено дигиталну платформу Јобири чини комплетном, јединственом и сигурном подршком на каријерном путу. Важно је, такође, истаћи да је платформа студентима и послодавцима који имају сарадњу са УЦГ-ом, потпуно бесплатна. Већ од септембра планирамо интензивну промоцију платформе, како би што већи број послодаваца и студената користио бенефите и могућности које она пружа.
УЦГ: Све већи тренд у подстицању предузетничког духа ослања се на премису не чекајте да вам се „прилике“ отворе већ их сами стварајте. У том духу су били организовани и досадашњи наградни конкурси за најбоље стартуп идеје. Да ли можемо већ сада најавити нови наградни конкурс?
ТОДОРОВИЋ: Традиционално, крајем септембра или почетком октобра, организоваћемо Конкурс за најбоље стартап идеје, а планирано је да наградни фонд на Конкурсу износи преко 10.000 еура. Кроз овакве пројекте, Универзитет Црне Горе жели да мотивише студенте да реализују своје идеје и смјело уђу у свијет стартапа и предузетништва.
Као подршку студентима за улазак у свијет стартапа, сада већ традиционално организујемо Обуку за почетнике у бизнису која пружа могућност студентима Универзитета Црне Горе да кроз интензивно учење савладају и усвоје основне вјештине и знања потребна за реализацију и презентацију стартап идеја и израде бизнис плана. Обука се одржава кроз предавања експерата у области економије, предавача са Универзитеа Црнме Горе, у трајању од два мјесеца (април-јун), након које полазници добијају и сертфикате.
Иницираћемо код надлежних институција нове форме подршке за студенте који желе да се упусте у предузетниство и стартап. Мишљења смо да паметним и цјелисходнијим начином коришћења средстава која иду на програм стручног оспособљавања, студенти који немају намјеру да раде у јавној управи и који имају добру предузетничку идеју, могу појединачно да добију бесповратна средства у износу од 4.000€.
Ако би уз то имали и олакшице и мања средства од развојних и инвестиционих институција, велики број високошколаца кренуо би путем предузетништва, отворила би се нова радна мјеста, што би могло дати нови замајац нашој привреди и друштву.
УЦГ: У које активности студенти могу да се укључе већ почетком предстојеће студијске 2022/23. године?
ТОДОРОВИЋ: Почетком септембра предвиђено је отварање позива за четврту генерацију обуке Student Business Hub, који се одржава два пута годишње, током зимског и љетњег семестра. Програм се базира на усавршавању личних и професионалних вјештина студената завршних година студија, кроз више организованих тренинга, радионица и коучинг сесија, од којих свака представља корак даље у усавршавању за свијет бизниса.
Већ сам поменуо да ћемо организовати у октобру Сајам пракси и стипендија и Конкурс за најбоље стартап идеје,, а наравно, биће организован и нови циклус радионица Вјештине представљања послодавцу које подучавају студенте како да се најбоље представе послодавцу, прирпеме за разговор за посао, напишу ЦВ образац, мотивационо писмо. Такође, наставићемо са активностима мотивисања студената да се прикључе дигиталној платформи Јобири ради лакшег налажења посла.
Прочитајте још:
Дипломе Универзитета Црне Горе од данас и на ћирилици: Избор на студенту

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

