Вјештачка интелигенција предвидјела главне пријетње за будућност човјечанства
1 min readВјештачка интелигенција, мада још увијек свјеж концепт за многе, има значајну улогу у данашњем свијету заснованом на подацима.
Искористили смо увиде које АИ има да бисмо истражили потенцијалне факторе који могу да допринесу изумирању живота на Земљи.
„На основу научних предвиђања, које су највеће пријетње које би могле да угрозе опстанак човјечанства?“ , питали смо ChatGPT.
Ево шта је АИ четбот рекао:
Климатске промјене су стављене на број 1 на листи пријетњи које угрожавају човјечанство према ChatGPT-у.
Употребу нуклеарног оружја је ChatGPT навео као другу највјероватнију пријетњу човјечанству, на шта упозоравају многи стручњаци.
Антонио Гутереш, генерални секретар Уједињених нација, изјавио је прошле године да се свијет суочава са временом велике нуклеарне опасности.
„Човјечанство је само један неспоразум, једну погрешну процјену далеко од нуклеарног уништења“, упозорио је он.
Трећа пријетња човјечанству коју је навео ChatGPT био је ризик од пандемија или нових болести. У овом глобализованом свијету, човјечанство је увијек у опасности од још једне пандемије, преноси Сајенс алерт.
Дериват климатских промјена су упорне суше које муче неке регионе планете. АИ упозорава на будућност без воде, у којој бисмо могли завршити у борби између нација за ове вриједне ресурсе.
Још једна посљедица климатских промјена и прождрљивог дјелованја човјека је губитак биодиверзитета. Због тога би, између осталих посљедица, нове болести које са дивљих животиња прелазе на људе, могле да изазову пандемије. Нестанак пчела и других инсеката и животиња опрашивача, даље, резултирао би глобалном оскудицом у залихама хране, јер се оне ослањају на ове животиње, показала је студија ПубМед-а.
Без воде, уз губитак биодиверзитета и све веће екстремне температуре, могућност глади и ратова постаје велика опасност, сматра четбот.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: