ИН4С

ИН4С портал

Влада ће данас именовати шефа тима за Поглавље 23 у преговорима са ЕУ

1 min read
У новом нон-пејперу Европске комисије (ЕК) о стању у поглављима 23 и 24, између осталог, сугерише се да хитно треба ријешити питање избора шефова и чланова радних група за та поглавља.

са конференције

Вицепремијер Дритан Абазовић најавио је да ће Влада данас именовати шефа за преговарачко Поглавље 23 у преговорима са ЕУ, које је једно од два кључна.

Према новој методологији преговарања без испуњавања мјерила у поглављима 23 и 24, не може бити затворено ниједно поглавље. Црна Гора са ЕУ преговара девет година, а до сада је отворила сва 33 преговарачка поглавља, а привремено затворила само три.

“За Поглавље 23 смо нашли шефа Радне групе, именоваћемо га на сједници Владе у четвртак”, рекао је Абазовић “Вијестима” након конференције “Јачање владавине права на Западном Балкану: Стари инструменти за нова правила?”, коју је организовала Политикон мрежа и Центар савремене политике.

Главна преговарачица Зорка Кордић раније је, одговарајући на критике што још нема шефова радних група за поглавља 23 и 24, рекла да је тим за Поглавље 24 формално заокружен са Мајдом Мулић на челу, а одлука се очекује на сједници. Мулић је савјетница министра унутрашњих послова.

Раније за шефицу радне групе за Поглавље 23 предложена је Лидија Машановић, генерална директорица за европске интеграције у Министарству правде.

У новом нон-пејперу Европске комисије (ЕК) о стању у поглављима 23 и 24, између осталог, сугерише се да хитно треба ријешити питање избора шефова и чланова радних група за та поглавља.

Абазовић је на конференцији истакао да Брисел очекује да Црна Гора испоручи нешто “велико и конкретно”.

“У том конктексту су и биле измјене одређених законских рјешења које су изазвале највећу расправу. Усвојили смо измјене Закона о државном тужилаштву, зато што смо сматрали да треба да почнемо од те институције. То није циљ обрачуна са било ким персонално него стварање могућност да се ‘рифрешује’ институција од које умногоме зависи остваривање видљивих резултата”, казао је Абазовић.

Рекао је да ако нека институција не може томе да одговори, није спорно, али одговорност мора бити адресирана.

Извршна директорица Политикон мреже Јована Маровић сматра да ЕУ тренутно нема јасну стратегију за Западни Балкан и поруке из Брисела у уторак нијесу биле охрабрујуће јер нијесу отворени претприступни преговори са Сјеверном Македонијом и Албанијом.

Што се тиче Црне Горе, како је рекла, на Међувладиној конференцији у Луксембургу у уторак је поново акценат стављен на поглавља 23 и 24 и преговоре по новој методологији.

“Црна Гора за девет година није успјела да испуни привремена мјерила за поглавља 23 и 24”, подсјетила је Маровић.

Рекла је да је клаузула баланса и даље на снази, односно да нема напретка док се не испуне привремена мјерила.

Сматра да би ипак Брисел требало да уведе и неке подстицајне мјере јер није добро бити стално под санкцијама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy