ИН4С

ИН4С портал

Влада донијела Одлуку о изради Просторно-урбанистичког плана Будве

1 min read
Влада Црне Горе је на 27. сједници одржаној 11. јуна 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о допунама Закона о порезу на промет непокретности.

Влада Црне Горе је на 27. сједници одржаној 11. јуна 2021. године, којом је предсједавао премијер проф. др Здравко Кривокапић, утврдила Предлог закона о допунама Закона о порезу на промет непокретности.

Педложеним законским рјешењем проширује се право на пореско ослобођење од плаћања пореза на промет непокретности као и пореско ослобођење код насљеђивања, поклона и у другим случајевима стицања непокретности без накнаде и за животне партнере. Овим измјенама доћи це до ослобађања од плаћања пореза на промет непокретности за пунољетне држављане Црне Горе који први пут рјешавају стамбено питање као чланови домаћинства, гдје се брачни партнери изједначавају са животним партнерима. Такође, прописује се да се насљедником сматрају брачни другови, односно животни партнери, као и да при диоби заједничке имовине приликом развода брака, односно раскида животног партнерства, важи ослобођење од плаћања пореза на промет непокретности.

Утврђен је Предлог закона о потврђивању Маракешког уговора за олакшање приступа објављеним дјелима за особе које су слијепе, слабовиде или имају друге потешкоће у коришћењу штампаних материјала.

Примјеном овог Закона биће знатно олакшан и повећан приступ књигама, часописима и другим штампаним материјалима за популацију која има потешкоће у читању. Поред осталог, уводи се ограничење ауторског права у корист лица која имају потешкоће у читању, на основу којих се ауторско дјело, без дозволе аутора, може претворити у приступачни формат. Наглашено је да ће примјена новог закона омогућити побољшану социјалну интеграцију и културну партиципацију, као и јачање свијести о изазовима са којима се суочава заједница и појединци који имају потешкоће у читању штампаних материјала.

Влада је донијела Уредбу о измјенама Уредбе о условима и критеријумима објављивања листе пореских дужника.

Измјенама је прописано да се на листи пореских дужника налазе и дужници који су уложили жалбу на пореско рјешење, односно покренули управни спор, као и порески дужници код којих је покренут стечајни поступак. У циљу поштовања начела једнакости, прописује се и обавеза да порески орган квартално објављује и листу 100 највећих пореских дужника код којих је покренут стечајни поступак, јер се и у том случају ради о пореским дужницима који имају доспјеле а неизмирене пореске обавезе. Оцијењено је да ће се имплементацијом Уредбе побољшати пореска дисциплина пореских обвезника, што ће се, у крајњем, одразити на укупну фискалну, финансијску и макроекономску стабилност државе.

Донијета је Уредба о измјенама Уредбе о повјеравању дијела послова Министарства одрживог развоја и туризма јединицама локалне самоуправе.

Измјенама је прописано да се повјеравање послова, осим за сложене инжењерске објекте, како је то било према досадашњем рјешењу, не односи на зграде бруто грађевинске површине 3000 м² и више, хотеле, туристичка насеља са најмање четири или пет звјездица и туристичке ризорте, објекте за које се обавезно расписује јавни конкурс за израду идејног архитектонског рјешења, као и за трг, сквер, шеталиште и градски парк. У циљу постизања веће ефикасности, координисаности и ажурности рада органа надлежних за издавање урбанистичко-техничких услова, процијењено је да је цјелисходно учинити издавање урбанистичко-техничких услова компатибилним са надлежношћу односно пословима главног државног архитекте, односно главног градског архитекте.

Влада је донијела Одлуку о изради Просторно- урбанистичког плана Општине Будва.

Основни циљ и задатак израде Плана је стварање планског и формалног основа за обезбјеђење одрживог развоја који представља један од најважнијих изазова политике уређења простора. Одлуком се, поред осталог, уређују питања која се односе на поступак израде, обухват, забрану грађења, рок израде, финансијска средства и обавезу израде Стратешке процјене утицаја на животну средину. У дискусији је посебно наглашен значај одредбе којом се забрањује грађење на појединим дјеловима простора у границама обухваћеним постојећим планским документима. Забрана градње не односи се на изградњу објеката образовања, науке, здравства, социјалног старања, културе, спорта и рекреације, инфраструктуре и других дјелатности од јавног интереса. Такође, забрана градње се не односи ни на објекте који се реконструишу ради санације, одржавања и коришћења у оквиру постојећих хоризонталних и вертикалних габарита, а који су изграђени у складу са законом. Забрана ће бити на снази до доношења ПУП-а Будва.

Констатовано је да је један од највећих проблема у процесу уређења простора општине Будва тај што се важећа планска документација темељи на некритичкој анализи постојећег стања просторног уређења, са нереалним опредјељењима и смјерницама за планове нижег реда – што за посљедицу има могућност изградње прекомјерне бруто развијене грађевинске површине, на основу које се вишеструко повећава планирани број становника.

Влада је донијела Одлуку о оснивању друштва са ограниченом одговорношћу „Фонд за иновације Црне Горе“ Подгорица.

У складу са Законом о иновационој дјелатности, Фонд се оснива као кровна институција која ће подстицати иновативно предузетништво, доприносити ефикаснијој имплементацији и мониторингу Стратегије паметне специјализације Црне Горе, као и подизању апсорпционих капацитета у привлачењу ЕУ фондова и припрема за европске структурне и инвестиционе фондове.

Усвојена је Информација о потреби ажурирања Јединствене листе приоритетних инфраструктурних пројеката.

У Информацији је истакнуто да је неопходно у што краћем року отпочети процес ажурирања, ревизијом структуре и састава секторских радних група, које ће имати задатак да анализирају критеријуме стратешког значаја пројеката, ажурирају постојеће секторске јединствене листе приоритетних инфраструктурних пројеката и идентификују потенцијалне нове пројекте на основу националних стратегија, акционих планова и постојећих база података. Такође, за све постојеће или нове пројекте потребно је припремити, односно ажурирати пројектне идентификационе формуларе, спровести оцјену стратешке релевантности и извршити анализу оцјене стања свих пројеката, као и анализу могућности суфинансирања пројеката из националног буџета.

Сходно наведеном, Влада је задужила ресорна министарства да, најкасније до 30. јуна 2021. године, образују секторске радне групе и именују контакт особе за сарадњу са Канцеларијом за европске интеграције, корисницима пројеката и међународним финансијским институцијама/донаторима.

Влада је усвојила Информацију о рјешавању вишкова наоружања и војне опреме у Војсци Црне Горе.

На сједници је закључено да се одређене количине вишкова покретних средстава, која су неперспективна, сувишна, застарјела или су ван употребе због неупотребљивости и истеклих временских и експлоатационих ресурса, огласе сувишним за потребе Војске Црне Горе и понуде на продају. На тај начин, како је наглашено, Војска ће се ријешити застарјелог и сувишног наоружања и убојних средстава која представљају баласт у складиштима, али истовремено и потенцијалну опасност, Истовремено, продајом наведених средстава приходоваће се значајна новчана средства, која се могу искористити за куповину наоружања и војне опреме које је компатибилно са наоружањем и војном опремом других земаља НАТО чланица.

Усвојена је Информација о изградњи система за прикупљање и третман отпадних вода у Подгорици.

У Информацији се наводи да је на основу договора Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма и управе Главног града да независна организација уради анализу свих до сада урађених докумената, како би се кроз вишекритеријумску анализу преиспитала локација за будући систем третмана отпадних вода. У расправи је наглашено да је бодовање три локације ( локација у обухвату ДУП-а „Индустријска зона – КАП и двије локације које су предложили мјештани Ботуна) на основу датих 19 критеријума је показало да локација у индустријској зони КАП-а има највише бодова и да нијесу евидентирани ограничавајући фактори, друге двије локације имају мање бодова и ограничавајуће факторе, од којих неки имају елиминаторни карактер. У предстојећем периоду планирана је израда главног пројекта за изградњу система за третман отпадних вода, а након тога и Елабората процјене утицаја на животну средину.

Влада је усвојила Информацију о давању сагласности за кредитно задужење Општине Плав код НЛБ Банке АД Подгорица, на износ од 1.000.000,00 еура.

Влада је дала сагласност да се Општина Плав задужи у наведеном износу и прихватила текст Уговора о цесији.

Усвојена је и Информација о активностима на реализацији пројеката обновљивих извора енергије.

Поред осталог, Влада је на данашњој сједници утврдила и Предлог закона о завршном рачуну буџета Црне Горе за 2020. годину.

Прочитајте ЈОШ:

(ВИДЕО) „Зумирање“ РТЦГ лудила – Бајковић: СПЦ је „проклета“, „окупаторска“, „културоцидна“ институција

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Влада донијела Одлуку о изради Просторно-урбанистичког плана Будве

  1. Ako se zabrani gradnja u BUdvi , KAKO ce onda dolaziti nove investicije ?
    Kako ce se ulagati u nove hhotele , restorane i ostale objekte turisticke infrastrukture?
    A turizam je najvaznija privredna grana.Investitori sigurno NECE cekati da se donose neki novi propisi.U biznisu nema cekanja.Ako isi spreman , investitor ode na drugo mesto.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy